سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:خاک بر سر ما ملت حیف نان، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، میراث فرهنگی دلخراش ما

زنجیره انسانی برای جلوگیری از تخریب محوطه ۴۰ هزار ساله

یک دوستدار میراث فرهنگی از تشکیل زنجیره انسانی در محوطه ۴۰ هزار ساله تیمره خبر داد.

اکبر باقری در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، بیان کرد:‌ به دلیل تخریب‌هایی که توسط یک معدن شن و ماسه در اطراف این محدوده تاریخی ۴۰ هزار ساله صورت گرفته است، روز جمعه (۱۷ اردیبهشت‌ ماه) زنجیره انسانی تشکیل می‌شود.

او بیان کرد: ما از دوستداران میراث فرهنگی در فضای مجازی دعوت کرده‌ایم تا در این زنجیره انسانی مشارکت کنند. زیرا این اتفاق حداقل کاری است که می‌توان برای شروع دوباره معدن نزدیک این محوطه تاریخی و جلوگیری از تخریب بیشتر آن انجام داد تا مردم با اهمیت این موضوع آشنا شوند.

این دوستدار میراث فرهنگی ادامه داد: بعد از تخریب‌هایی که توسط معدن نزدیک سنگ‌نگاره‌های تیمره انجام شد، میراث فرهنگی با استانداری صحبت کرد و تا حدودی جلوی این کار گرفته شد اما مجوز آن معدن همچنان پابرجاست. گرچه ما بارها و بارها گفته‌ایم این معدن ارزشی ندارد و شن و ماسه را می‌توان در هر نقطه دیگری استخراج کرد.

باقری اضافه کرد: این زنجیره انسانی روز جمعه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲ ظهر ادامه دارد و قرار است دوستداران میراث فرهنگی بیانیه‌ای در این زمینه بخوانند.

به گزارش ایسنا،‌ ابتدای امسال دو هزار سنگ‌نگاره این محوطه به واسطه فعالیت معادن سنگ تخریب شد.

به گفته یک متخصص نقوش صخره‌ای – محمد ناصری‌فرد، روی سنگ‌نگاره‌های این محوطه در سال ۱۳۸۷ مطالعات انجام شد، براین اساس قدمت برخی از سنگ‌نگاره‌ها به ۱۷ هزار سال قبل بازمی‌گشت.

تاکنون بیش از ۲۱ هزار سنگ نگاره در منطقه‌ای به وسعت ۱۵۰ کیلومترمربع در تیمره شهرستان خمین کشف شده که قدمت بعضی از آن ها به ۴۰ هزار سال می‌رسد. سنگ نگاره‌های تیمره در دهه‌های اخیر دستخوش حوادث مختلف شده وبه دلایل متعدد از قبیل اکتشافات مواد معدنی، باران‌های اسیدی، عوامل انسانی به بهانه توسعه و خدمات رسانی و عمدتا بی‌خبری مردم از ارزش واقعی این آثار در حال تخریب است.

 

 

منبع: ایسنا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=20982

  تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵، ساعت: ۲۳:۳۳