پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:اعلامیه عاشورایی انجمن فرویدی، الیزابت رودینسکو و باند رجالگان اش، امیر عباس کشاورز – شبنم نوحه سرا – وحید شریعت -مهدی صابری-صابران، تاویستوک، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، زباله گردی مهرداد افتخار و«هم آوا»یان، سؤالات در مورد محل تحصیل گهر همایونپور، سؤالات در مورد مدرک تحصیلی دکتر محمد صنعتی، سور مقصور کاسبان روان، سیرک های ادواری محمد صنعتی، کامران منش طرار، کمپین اطلاع رسانی «فروید در ایران»، مافياي روان، وزارت بهداشت، وزیر محترم اطلاعات، وزیر مستعفی بهداشت

سخن ناشر ترجمه کتاب «تاویستوک» جان کلمن

سخن ناشر ترجمه کتاب “تاویستوک” جان کلمن

سخن ناشر*

اولین باری است که اثری در این حجم و کیفیّت دربارۀ یکی از مهم ترین مؤسّسات و بنیادهای شکل دهنده به رویکردهای اخلاقی، فرهنگی، سیاسی و افتصادی ساکنان «ایالات متّحده آمریکا» و به تبع آن، بخش بزرگی از ساکنان جهان امروز منتشر می شود.

به گفته هال بکر، پژوهشگر «موسّسه آینده»، شبکه ای از شست و شو دهندگان مغزی در گروه های مختلف، در کار وارد شده اند که با داشتن دیدگاهی مشترک، از اصولی جهانی پیروی می کنند. این دیدگاه و اصول مشترک، متعلّق به طبقه ی اقلیّتی از خاندان های زرسالار است که قدرت و ثروت در میان آنان موروثی است و مردم را فقط کمی بالاتر از حیوانات بارکش می پندارند که باید توسط یک نظام نیمه فئودالی بین المللی کنترل شوند.

ثروت و قدرت بی رحمانه ی این خاندان زرسالار، آنها را مجاز به حکم فرمایی بر مردم می کند. «تاویستاک» (انستیتو روابط انسانی تاویستاک) تنها یکی از این مراکز دستکاری افکار عمومی و متعلّق به این الیگارشی است که در حومه ی «لندن» واقع شده است. در واقع، «تاویستاک» مادر تمامی مراکزی است که در این زمینه فعّالیت می کنند.

تمامی اعضای این مؤسّسه ی به ظاهر روابط انسانی، در شست و شوی مغزی سخت و نرم تخصّص دارند. در واقع «تاویستاک» بازوی جنگ روانی خاندان سلطنتی «انگلیس» است.

اعضای «تاویستاک» و دیگر مراکز مشابه آن در «آمریکا» و سایر نقاط جهان اعتقاد دارند که مردم باید به تلویزیون معتاد شده و هر روز تحت تأثیر مقدار معینی شست و شوی مغزی قرار گیرند. به این ترتیب است که آنها مردم را کنترل می کنند.

هال بکر که خود از اعضای این مؤسّسه شیطانی است، می گوید:

آمریکایی ها درواقع اصلاً فکر نمی کنند، بلکه تنها دارای نظر و احساسات مختلف هستند و این تلویزیون است که نظرات و احساسات را در آنها پدید آورده و سپس ارزیابی می کند.

این مسئله در هیچ حیطه ای، بیشتر از سیاست مشهود نیست… تا قبل از انتشار این اثر و نگارش آن توسط دکتر جان کُلمن، «تاویستاک» و نقش آن در شکل دهی افکار و شست و شوی مغزی سازمان یافته، برای ساکنان «ایالات متّحده آمریکا» نیز شناخته شده نبود.

این سازمان سّری، هر خواننده صاحب اندیشه و تأمّلی را وامی دارد تا دقیق تر از همیشه، به جهان پیرامون خود بنگرد و از کنار هیچیک از پدیده ها به سادگی نگذرد. او درخواهد یافت که چگونه، مجامع مخفی با استفاده از همه ی ابزار مدرن رسانه ای، سعی در کنترل ذهنی انسان ها و در نتیجه، استعمار و استثمار فکری و فرهنگی می کنند.

«انتشارات هلال»، در کنار سایر آثار ویژه مطالعات فرهنگی خود که تاکنون غالب بر ۳۱ مجلّد می شود، این اثر را به خوانندگان فرهیخته ی خود تقدیم می کند.

 

*از کتاب “تاویستوک” نوشته جان کلمن

ترجمه عباس کسکنی

انتشارات هلال

نام ترجمه فارسی کتاب: اشراف سیاه

 


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=49440

  تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۸، ساعت: 15:19