پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:امیر عباس کشاورز – شبنم نوحه سرا – وحید شریعت -مهدی صابری-صابران، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، سور مقصور کاسبان روان

سریال لغزش زبانی: همه افراد ناچار باشند!

چهارشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۴

دیدگاه خانم سوده رخشا درباره «مافیای روان»
داشتم مطلب «صابری-صابران «مکتب روزبه»، دکتر کدیور «بیگانه» کامو را در ۱۵ سالگی می خواند!» (۱) را می خواندم که چندتا نکته به نظرم جای تامل داشت:
صابری، سرپرست بخش روان‌پزشکی سازمان پزشکی قانونی: «رشته تحصیلی من روان‌پزشکی است و در دانشگاه تهران تحصیل کرده ام. دوره تخصص را نیز در همین دانشگاه و بیمارستان روزبه پشت سر گذاشته و در سال ۱۳۷۱ فارغ‌التحصیل شدم.»
خب! صابری هم از زیر دست صنعتی بیرون آمده! و آشنایی اش با «پدرخوانده» حداقل تا جایی که خودش اینجا اعلام می کند دیرینه است و مربوط به قبل تر از سال ۹۱! بیخود نیست دکتر کدیور از بیمارستان روانی سر در آوردند.

«در عبارتی کوتاه چه تعریفی از سازمان ارایه می کنید؟
نظم،‌کمک به استقرار عدالت و حقوق کم. در واقع می توان گفت کار سخت و حقوق کم همراه با علاقه و اشتیاق به کار که این موضوع در مورد تمام پرسنل سازمان صدق می کند.»
«علاقه و اشتیاق به [کدام] کار»؟!
معلوم است که «تمام پرسنل سازمان» باید «علاقه و اشتیاق به کار» داشته باشند تا بتوانند فاجعه ای را تا لبه پرتگاه حدوث ببرند.

«برای نشان دادن علاقه تان به سازمان چه نمره ای می دهید؟
به کار خودم علاقه بسیار دارم و به آن نمره بالایی می دهم همچنین نقش سازمان در کمک به اجرای عدالت نیز نمره بالایی دارد. اما اگر بخواهیم به امکانات، فضای فیزیکی و رفاهیات نمره بدهم، بسیار کم و پایین است.»
این چه «کاری» و چه «عدالت»ی است (نمی دانم چرا کلمه «مظلومیت» یادم آمد!) که با این همه نکات منفی که از آن یاد می کند از جمله « کار سخت و حقوق کم»، « امکانات، فضای فیزیکی و رفاهیات» با نمره «بسیار کم و پایین»، باز هم صابری می گوید «علاقه بسیار دارم و به آن نمره بالایی می دهم»؟!

«چه موضوعات خبری را بیشتر پیگیری می کنید؟
اول اخبار ورزشی و بعد اخبار هیجانی و اتفاقات نادر. اخبار سیاسی را هم تنها در دوره هایی خاص مثل انتخابات و یا اخذ تصمیمات جدید پیگیری می کنم. به نظر من مسایل سیاسی ایجاد تنش می کند.»
بله! اصلا ایجاد تنش خوب نیست.
باید کارت را در کمال سکوت و آرامش از همان «کنامت» (۲) انجام بدهی. چطور؟ اینکه اول می روی سراغی از «م ک» می گیری و وقتی مطمئن شدی که «م ک» در شعاع چندین کلیومتری ات نیست و درنتیجه همه چیز می تواند تحت «کنترل» باشد از همان «کنام» بیرون می آیی («۳۸ روز بعد») و … ولی باز هم گیر افتادی!
راستش این کارت خیلی مرا یاد عصمت ترک قشقایی می اندازد وقتی برای (۳) her part رفت بیمارستادن! دقیقا زمانی که می دانست دکتر کدیور آنجا نیست!

«آقای دکتر برای آینده سازمان چه آرزویی دارید؟
امیدوارم روزی سازمان صاحب تشکیلاتی قوی و منسجم در زمینه روان شناسی قانونی شود به نحوی که همه افراد برای آموزش بیشتر ناچار باشند به این بخش مراجعه کنند. آرزو دارم روان پزشکی سازمان به یک مرکز پرآوازه ونامدار در جهان تبدیل شود و با مراکز دیگر در دنیا مرتبط باشد.»
این کلمه «ناچار» را نمی فهمم اینجا! مگر چه چیزی قرار است آموزش دهید که ملت باید از سر «ناچار»ی بیایند آنجا؟
البته شما که در آن «فاجعه تاریخی» کم نگذاشتید، خب معلوم است که حالا می خواهید آن را به هر ضرب و زوری است به «همه افراد» « آموزش» دهید.

«آرزوی شخصی شما؟
اگر روزی ایده های من در بخش روان پزشکی قانونی به مرحله عمل برسد به آرزوی خود رسیده ام. اما در مورد آرزوی شخصی هم اکنون در شرایطی نیستم که آرزوی شخصی داشته باشم به نظرم خودم آنچه را می خواستم شخصا تجربه کرده ام .»
کسی که نامش «صابری-صابران» شده، آرزوهای شخصی اش چیست؟
۱- https://freudianassociation.org/%D8%B5%D8%A7%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D8%B5%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%DA%A9%D8%AA%D8%A8-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%A8%D9%87%D8%8C-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%DA%A9%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%B1/
۲- سومین مستر صاد: خطر! به فواد موصاد نزدیک می شوید!

https://freudianassociation.org/%D8%B3%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D8%B1-%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D8%AE%D8%B7%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D9%81%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D9%88%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D9%86%D8%B2%D8%AF%DB%8C%DA%A9/
۳- For my part
https://freudianassociation.org/part/


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=12445

  تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۴، ساعت: ۱۴:۰۹