دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

سلفی با ظریف ضامن آراء بهارستانی‌ها!

سلفی با ظریف رای دارد!

 

روز گذشته برخی نمایندگان مجلس که تا دیروز مخالف سر سخت وزیر خارجه بودند به هنگام حضور وی در صحن با او عکس سلفی و یادگاری گرفتند تا از آنها در پوسترهای انتخاباتی خود استفاده کنند.آفتاب یزد جزییات این ماجرا را روایت می‌کند

 
مریم علیزاده منصوری: یکی دستانش را به دور گردن رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان حلقه کرده است و دیگری بر پیشانی وزیر امور خارجه مان بوسه می‌زند. آن یکی تبریک گویان به پهنای صورت اشک شوق میریزد و آن دیگری در حالی که لبخندی بر گوشه لبانش نقش بسته است دوشادوش محمد جواد ظریف ایستاده و به صورتی دیپلماتیک دستان او را به گرمی می‌فشارد! جملگی در حین انجام این ابراز احساسات نمایشی و تصنعی شان با دستان خود پانتومیم وار به عکاسان پارلمانی و یا به دوستان موبایل به دستشان اشاره می‌کنند تا از این صحنه‌های احساسی تصویربرداری کنند و سلفی بگیرند که الکی مثلا ما خیلی خوشحالیم که تحریم‌ها برداشته شده است و قرار است در آینده‌ای نه چندان دورموکلین ما پس از ۱۲ سال با فراغ‌بال زندگی واقعی را تجربه کنند. از همین روی هم قدردان، محمد جواد ظریف و تیم مذاکره کننده هسته‌ای هستیم. منتها در این میان آنچه به شدت در ذوق‌ها می‌زند این است که چهره خیلی از این مجلس نهمی‌ها آشنا است. تنها با درنگی کوتاه می‌توان به خاطر آورد که این همان نماینده‌ای است که تا همین ۶ ماه پیش و در زمان حصول برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) بر سر تیم مذاکره کننده هسته‌ای فریاد می‌کشید و تهدید می‌کرد و انواع اقسام حمله‌ها و هجمه‌ها را به آن‌ها وارد می‌ساخت. اما حالا در آستانه دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، برجام دوست شده است!

 
دشمنان دیروز، عاشقان امروز!
بامداد شنبه سرانجام، اجرای برجام، آن میوه‌ای که دیپلمات‌های هسته‌ای بذر آن را کاشتند و پس از گذر از طوفان‌های حوادث داخلی و خارجی، آن را در تیرماه سال جاری چیدند، عملی شد. از همین حیث روز گذشته حسن روحانی به همراه محمد جواد ظریف و برخی دولتمردان برای تقدیم لایحه بودجه ۹۵به مجلس شورای اسلامی رفت که با رویدادی عجیب و شگفت مواجه شد. شاید حسن روحانی و دولتمردانش نیز همانند سایر مردم، روزی در خواب‌هایشان هم نمی‌دیدند که کرسی نشینان مجلس نهمی به استقبال آن بروند و با آنها نه تنها احوال پرسی بلکه روبوسی کنند و قربان صدقه تیم مذاکره کننده هسته‌ای بروند. آخر اینها همان نمایندگانی هستند که دولت تدبیر و امید را از آغازین روز روی کار آمدنش در معرض آماج حملات خود قرار دادند و بر ستیز و دشمنی کمر بستند حال در بزنگاه انتخابات مجلس از یک خواب ۴ ساله برخاسته اند و متوجه شده اند که رئیس جمهوری و دیپلمات‌های هسته‌ای نه تنها از آحاد ملت ایران رای اعتماد گرفته اند بلکه مراتب تقدیر و تشکر سران و بزرگان نظام را هم نسبت به خود جذب کرده‌اند. از همین روی بهارستانی‌ها برآن شده اند تا برای تصاویر پوسترهای انتخاباتی شان هم که شده است، هجمه‌ها را کنار بگذارند و در ظاهر هم که شده خود را قدردان و دوست دولت نشان دهند.

 
سلفی؛ ضامن آراء بهارستانی ها!
کارنامه برخی مجلس نهمی‌ها اینگونه نشان می‌دهد که از آنها هر اکت و رفتاری بر می‌آید و واقعا کاری نبوده که در این ۴ سال نمایندگی شان از آنها سر نزده باشد. نکته جالب توجه آنجایی است که اگر دست به اقداماتی مخرب و زیان بار نزده باشند حتما کاری کرده‌اند که خنده همگان را بر انگیخته است. حالا هم روز گذشته از سر و کله هم بالا می‌رفتند و به هر دستاویزی آویزان می‌شدند تا با رئیس دستگاه دیپلماسی سلفی بگیرند. آنها هم با محمد جواد ظریفی، که در افکار عمومی به یک قهرمان ملی مبدل شده و نامش در تاریخ این مرز و بوم جاودانه گشته است. از همین روی چه اتفاقی بهتر از اینکه برای پوستر‌های انتخاباتی و تبلیغاتی تصویر وی در کنار یکی از مجلس نهمی‌ها قرار گیرد و آراء خود را تضمین شده بدانند!

 
خانم ها، آقایان هشیار باشید!
همین چند روز پیش خبری در رسانه‌ها منتشر شد که برخی مجلس نهمی‌ها در هفته‌های منتهی به دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حال ساخت فیلم‌های تبلیغاتی خود هستند و راهروی مجلس را برای ضبط بخشی از فیلم خود برگزیده‌اند که طی آن عوامل تولید این فیلم با حضور در آن به گفت‌وگو پیرامون عملکرد این نماینده با سایر نمایندگان پرداخته‌اند! و احتمالا از آنها پرسیده‌اند که رفتار و عملکرد این نماینده را چگونه ارزیابی می‌کنید. مبرهن است که آن نماینده ارزیاب، هم قطعا در فیلم تبلیغاتی یکی از همکاران کرسی‌نشینش از نقاط ضعف و عملکرد منفی وی سخن نمی‌گوید بلکه تا می‌توانند برای او نوشابه باز می‌کنند و هندوانه زیر بغلش می‌گذارند و به تعریف و تمجید از او می‌پردازند و او را ناجی مردم شهرش معرفی می‌کنند. حالا هم به واسطه سلفی‌ها و عکسهای دو نفره شان با محمد جواد ظریف کالکشن تبلیغاتشان را تکمیل کرده اند و آماده هستند تا دیگر بار کرسی‌های بهارستان را از آن خود کنند. حال باید کمی به فکر فرو رفت و از خود پرسید که واقعا چه کسانی ۴ سال وکالت مردم را در مهم ترین نهاد کشور برعهده داشتند؟!

 
تا چند روز پیش ظریف را ناکارآمد نشان می‌دادند!
در همین راستا، ابراهیم نکو نماینده مردم ورامین و رباط کریم درباره عکس انداختن و سلفی گرفتن روزگذشته نمایندگان با وزیر امور خارجه به خبرنگار « آفتاب یزد» گفت: من خودم شاهد این موضوع از نزدیک بودم. بعضی از افراد که تا دیروز آقای ظریف را به عنوان یک قهرمان ملی در عرصه دیپلماسی نمی‌پذیرفتند و سعی می‌کردند به انحای مختلف به او حمله کنند و او را ناکارآمد نشان دهند و حتی او را متهم به دادن امتیاز به خارجی‌ها می‌کردند، امروز وقتی با اقبال عمومی و استقبال مردمی آحاد ملت ایران از دکتر ظریف مواجه می‌شوند می‌خواهند از قافله عقب نمانند و سعی کنند که با گرفتن دست در کنار قهرمانانی چون دکتر ظریف و گرفتن عکس، این عکس‌ها را به برنامه‌های تبلیغاتی خودشان سرایت دهند و از این طریق بتوانند در حوزه‌های انتخابیه شان رای بیاورند.وی افزود: هر چند یک تعدادی هم از حامیان ایشان به خاطر اینکه بتوانند یک عکس یادگاری با ایشان داشته باشند عکس گرفتند ولی خب بسیاری از افرادی که گرد آقای ظریف جمع شده بودند به خاطر مباحث تبلیغاتی اقدام به عکس و سلفی گرفتن با ایشان می‌کردند.

 
نمایندگان، بادیگار می‌شوند!
وی افزود: تجمع‌کنندگان و کسانی که به استقبال دکتر ظریف و دکتر روحانی رفتند دو گروه بودند، یک گروه کسانی بودند که زمانی که بیشترین حملات متوجه دکتر ظریف هم در کنار ایشان بودند و به همین شکل از او استقبال می‌کردند اما در خصوص گروه دوم باید بگویم که واقعا جای تعجب و سوال داشت که با حملات شدید و توهین‌های مکرر دکتر ظریف را مورد عتاب خود قرار می‌دادند اما امروز با او سلفی می‌گرفتند برای اینکه دو رای اضافی بیاورند.درباره سایر رفتارهای انتخاباتی روز گذشته نمایندگان باید بگویم که گروهی با یک سری رفتارها سعی می‌کردند بر کلکسیون آیتم‌های تبلیغاتی خودشان در انتخابات بیفزایند. مثلا خودشان را به دکتر ظریف می‌چسباندند و او را اسکورت می‌کردند گویی که بادیگاردهای او بوده‌اند.

 
ژست‌های هیجان زده فقط برای چند رای!
عضو کمیسیون اقتصادی خاطر نشان کرد: نکته جالب دیگر حضور آقای رئیس جمهور بود که بعضی نمایندگان از خارج از مجلس او را به صورت هیجان زده همراهی می‌کردند و ژست حامیان دولت را در کنار ایشان می‌گرفتند درحالی که در شرایط عادی مخالفان سرسخت دولت هستند. یا با نزدیک شدن به صندلی‌های ردیف اول با قرار گرفتن در جایگاه هیئت رئیسه اشاراتی که برخی نمایندگان وقتی در کنار رئیس جمهور بودند به عکاسان می‌کردند تا از آنها عکس بگیرند تا از آنها برای تبلیغات استفاده کنند و از آنها تقاضا می‌کردند که این عکس‌ها را در اختیار آنها قرار بدهند تا بعدا در پوسترهای تبلیغاتی‌شان از آنها بهره ببرند.
نکو ادامه داد: یک نماینده که به شدت مخالف برجام بود و چه بسا اکنون هم مخالف جدی و سرسخت توافق هسته‌ای است، چنان تبریکی به دکتر ظریف می‌گفت که موجب خنده من و تعدادی از نمایندگان شد که مثلا فردی با آن شدت حملات و توهین‌ها به دکتر ظریف و توافق، حالا به به و چه‌چه می‌کند و احسنت گویان به دکتر ظریف تبریک می‌گوید و عکس سلفی خود را هم با او گرفت.

 

منبع: آفتاب یزد


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=17600

  تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴، ساعت: 19:47