سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:امیر عباس کشاورز - شبنم نوحه سرا - وحید شریعت، روانکاوی در انجمن فرویدی

شریعت، دیگر چه نیازی است که «برای تغییر شرایط محیطی اقدام لازم را بکنند»؟!

سه شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۴

دیدگاه خانم سوده ر. درباره «مافیای روان»
آخر وقتی « افراد دارای شخصیت سالم می‌توانند حتی در شرایطی که برایشان دلخواه نیست خود را کنترل کنند و به شکلی از خود انعطاف نشان دهند» دیگر چه نیازی است که «برای تغییر شرایط محیطی اقدام لازم را بکنند.»؟! *

 

البته ما خوب می دانیم این حرف ها را برای سرگرمی «توده» زده اند، وگرنه اینها «چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند» البته فکر نکنید «خلوت» آنها واقعا جای دور و خارج از دسترسی است. خیر! جلوی چشم همین «توده» تربیت شده هر کاری دلشان خواست می کنند و توده هم باید «مودب» باشد و «شخصیت» داشته باشد.

 

مگر قصدشان برای حذف فیزیکی دکتر کدیور از خاطر ما رفته و مگر وقتی ما اطلاع رسانی می کردیم همین «توده» به ما نمی گفتند چرا شلوغش می کنید! می گفتند حالا درست می شود، دست نگه دارید!

 

شخصیت!
همین مانده بود تا عضوی از مافیای روان از شخصیت بگوید!

 

ولی خب! حالا دیگر پس از خواندن ««نزاکت» و حرمت، دو مقوله متضاد»*** و نیز با آنچه از فعالیت در این انجمن آموخته ایم، این دست کلمات وسوسه انگیز و پرطمطراق اندکی رنگ باخته اند.

 

* اشاره به مطلب «شریعت شناسی: «همه چیز در درون توست» اما بیرونت را «وفق» بده، «کنترل» کن، «انعطاف» داشته باش»
** حافظ: واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند/ چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند
*** https://freudianassociation.org/%D9%86%D8%B2%D8%A7%DA%A9%D8%AA-%D9%88-%D8%AD%D8%B1%D9%85%D8%AA%D8%8C-%D8%AF%D9%88-%D9%85%D9%82%D9%88%D9%84%D9%87-%D9%85%D8%AA%D8%B6%D8%A7%D8%AF/

 

سه شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۴

دیدگاه خانم سمیه ر. درباره «مافیای روان»
این مطلب «شریعت شناسی: «همه چیز در درون توست» اما بیرونت را «وفق» بده، «کنترل» کن، «انعطاف» داشته باش» را که خواندم بخصوص در قسمت پایانی: «پس شخصیت من را در صورتی می‌توان سالم دانست که اولا صفات اخلاقی‌ام باعث شود تا بتوانم روابط مناسب و پایداری با بیشتر افراد برقرار نمایم، بتوانم هیجانات و احساسات شدید و ناگهانی خود را کنترل کنم یا آنها را به شکلی جامعه‌پسند بروز دهم و رفتارم با هنجارهای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنم تفاوت اساسی نداشته باشد یا به عبارت دیگر بتوانم به شکل مناسبی خودم را با این هنجارها وفق بدهم. افراد دارای شخصیت سالم می‌توانند حتی در شرایطی که برایشان دلخواه نیست خود را کنترل کنند و به شکلی از خود انعطاف نشان دهند یا برای تغییر شرایط محیطی اقدام لازم را بکنند. خوب اگر شما هم مثل من همه این خصوصیات را ندارید، لازم نیست خیلی نگران یا از خود ناامید شوید. اگر حتی برخی از اینها را هم داشته باشید به احتمال زیاد شما اختلال شخصیت ندارید!» نمی دانم چرا یاد یکی از مخلوقات بسیار سربزیر افتادم: گوسفند!


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=11652

  تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۴، ساعت: ۱۳:۳۶