پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:همه چیز اینگونه آغاز شد

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳

پاسخ آقای مهدی ش. به سؤال خانم منیره ه.
انجمن فرویدی
با سلام
پاسخ خانم منیره ه.
با خواندن پاسخ دکتر صنعتی به سوال ما باید به عنوان یک خواننده سایت بگویم که این پاسخ چیزی جز تصدیق نداشتن مدرک ، چیز دیگری نمیتواند باشد
باتشکر
مهدی ش

 

یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ آقای مهدی ش.
انجمن فرویدی

 

 

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳

پاسخ آقای حامد خ. به سؤال خانم منیره ه.
«…منظورم این است که از کدام دار و دسته اید چند نفر از هم گروهی هایتان هم زمان همین سوال را کرده اند شما ها ناراحتید؟»
آقای دکتر!!! یعنی واقعاً هنوز تشخیص نداده بودید که این به قول شما دار و دسته و گروه چه کسانی هستند؟! هنوز انجمن فرویدی را ندیده‌اید؟! دکتر کدیور در درسنامه مقاله روانکاوی وحشی (۱۳۸۵/۳/۲۰) می‌گویند: «… اینها مکانیسم‌های معمولی بشر است و افراد بشر اول ندیده می‌گیرند در مورد خودشان، در مورد زندگی‌شان و در مورد هر چیزی که هست، آنچه دوست ندارند، آنچه که لازم ندارند، آنچه که زیادی است، اول ندیده می‌گیرند. حالا وقتی که نتوانستند دیگر ندیده‌اش بگیرند حالا باید تحریفش کنند. حالا باید چیه؟ درست همان چیزی که فروید درباره perception می‌گوید. ما perception مان اول نمی‌بیند. اول آنچه که دوست نداریم اصلاً نمی‌بینیم. بعد که حالا دیگر آن قدر روشن بود که چشم را کور کرد، بعد یک چیز دیگر به جایش می‌بینیم، به جای آنچه که باید، حالا perception ما دچار اختلال می‌شود…» به نظر می‌رسد این شما هستید که از وجود انجمن فرویدی خیلی خیلی ناراحتید و آن را نمی‌بینید. دلیلش هم کاملاً مشخص است. البته ما هم ناراحتیم. ناراحت مملکت‌مان و وجود کسانی مانند شما که نه فقط به روانکاوی بلکه به مملکت آسیب می‌زنید. برای ما هم مملکت‌مان مهم است و هم روانکاوی.

 

یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ آقای حامد خ.
انجمن فرویدی

 

 

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳

پاسخ مهدی ش. به سؤال خانم منیره ه.
انجمن فرویدی
با سلام
پاسخی برای اقای دکتر حمید ی.
۱٫اقای دکتر آیا میتوانید فکر کنید که این آقای صنعتی نه یک ادمی که شما اورا نمیشناسید میاید بدون طی کردن دوره تخصص و فوق تخصص خود را متخصص مینامد و خیلی خوب هم همه را متقاعد میکند تا ، کسی به این موضوع پی نبرد، در جایگاه یک متخصص یک روانپزشک مینشیند و چه در دانشگاه چیزی را عرضه میکند که دارای آن نیست یعنی همان علمی که باید انرا فراگرفته باشد و چه در مطب چیزی را میفروشد که باز هم دارای آن نیست که اینجا پای بازی کردن با جان بیماران به میان میاید، که هر در ساله چنین ادمهایی هم پیدا میشوند نظر شما در مورد آنها چیست؟؟
در مورد تعجب شما باید بگویم که شما خود باید به دنبال یافتن پاسخی برای این باشید که چرا مطالب این سایت را میخوانید اما تعجب میکنید ! که چرا اینجا از صلاحیت داشتن برای اظهار نظر کردن و سخنرانی به میان میاید
طبیعتا شما خود اظهار نظر کردن برای چند نفر با مصاحبه یا سخنرانی تفاوت بسیاری قائلید ، چه بسا اینکه اگر کسی از منظر روانپزشکی هرچه بگوید روانپزشکان باید در باره آن نظر دهند،اگر کسی روانپزشک نباشد ولی در باره آن نظر دهد یا سخنرانی کند خود شما چه خواهید گفت؟ ان زمان هم اینگونه تعجب میکنید؟
با تشکر
مهدی ش

 

یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ آقای مهدی ش.
انجمن فرویدی

 

 

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳

پاسخ آقای قاسم به سوال خانم منیره ه.
جناب آقای دکتر صنعتی
با سلام واحترام مجدد
پاسخ شما را به یکی از خوانندگان محترم انجمن فرویدی در آن سایت خواندم اگر قدری آرام تر و با طمانینه آن مرقومه را مجدد قرائت نمایید خواهید دید که متاسقانه چیزی به شفافیت موضوع کمک نکرده است .
جناب آقای دکتر پاسخ آکنده از خشم و توطئه پندرانه شما شاید عکس العملی به برخی هیجانات وعصبانیت ها باشد . من می پذیرم که از حکم نیافتن ((بینه )) نمی توان حکم ((عدم)) را صادر کرد و تا این لحظه برخی راه افراط پیموده اند اما انتظار از شما حداقل برای من چیز دیگری است .
آقای دکتر صنعتی عزیز ، شما که خود یک فعال مطبوعاتی هستید به جای انتشار تصویر مدرک خودتان چرا روزنامه ها را زیر سوال می برید اینان که خود شام (مراسم عزا و شادی) این مملکت اند .شاید این کار از یک مربی فوتبالی پذیرفته باشد اما از آن عزیز،هرگز.
راستی آیا روزنامه ای را می شناسید که در مدیریت سایت وزین فرهنگ و روانکاوی نقش داشته باشد
اقای دکتر، من خود درحوزه سلامت و درمان و یا حوزه روانکاوی تخصصی ندارم و به طبع آن هیچ صلاحیتی ندارم اما در حوزه عمومی شما را طرف خطاب خود دانم حوزه ای که در آن همه فارغ از گرایشات و تخصص ها یمان درآن سهیمیم . و برای من جای شک نیست که هیچ عزیزی در این میانه خواهان آن نباشد .
آقای دکتر صنعتی اگر فارغ از شخصی سازی های معمول ، و اینکه چه گروهی و با چه نیتی در این موضوع ورود کرده است یرایتان مطرح نباشد این موضوع نتیجه مبارکی چون مسئو لیت پذیری و شفاف سازی را برای همگان به ارمغان خواهد آورد .والا این مساله نیز همچون مانند بسیار دعواهای ((نعمتی ها و حیدری های)) این مملکت هیچ نتیجه ای را در حوزه عمومی نصیب هیچکس نخواهد کرد .
آقای دکتر لطفا” هیچ کاری نکنید فقط در سایت خود ادرس محل اخذ مدارک خود را اصلاح فرمایید .
با سپاس فراوان – یک شهروند ایرانی

 

یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ آقای قاسم
انجمن فرویدی

 

 

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳

پاسخ خانم افروز ر. به سوال خانم منیره ه.
در پاسخ به سوال خانم منیره ه. و نیز نظری به جملات آقای حمید ی.
جناب آقای دکتر حمید ی؛ وقتی شما می گویید “”به گمانم” دکتر صنعتی یکی از مهمترین آغاز گران روان کاوی در ایران است”، فکرمی کنید این گمان شما از کجا حاصل شده؟ اگر شما در مورد اینکه اصلا روانکاو کیست و چه مدارجی را باید طی کند و اینکه آیا این آقای “دکتر” این مدارج را واقعا طی کرده است یا نه، تحقیق می کردید و فقط به ادعاهای آقای صنعتی بسنده نمی کردید، آیا باز هم بر این “گمان” خود می ماندید؟
دیگر این که شما فرموده بودید: “اگر پرسشی درباره ی مدرک دکتر صنعتی هست بدون هیاهو به دنبال پاسخ بروید… این کار با جست و جو در اینترنت و بعد پست های هیجانی به دست نمی آید” اول اینکه در هیچ کجای دنیا مدرک جعلی کسی را که سال ها به واسطه این مدرک نان می خورد و سخنرانی های جورواجور می کند را یواشکی لاپوشانی نمی کنند. همانطور که شاهد بودیم که چگونه کلمه kordanism وارد لغتنامه ها شد. دوم اینکه به نظر من این نظرات “پست های هیجانی” نیستند، بلکه “پست های خبری” هستند. موضوع کم چیزی نیست! روح و روان آدمیان در کار است.
و موضوع دیگر اینکه آیا واقعا احساس بدی به شما که یک پزشک هستید، دست نمی دهد وقتی می بینید که یک نفر بدون طی کردن مراحلی که شما طی کردید و بدون تحمل سختی های راه، به همان رتبه ای رسیده که شما رسیده اید؟ پس چطور می شود که بسیاری از روانپزشکان در برابر صحت مدرک این “همکارشان” سکوت می کنند؟ از چه چیزی نفع می برند؟

 

یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم افروز ر.
انجمن فرویدی

 

 

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳

پاسخ خانم آزاده به سؤال خانم منیره ه.
با همه احترامی که برای آقای حمید ی. به عنوان یک خواننده مستدام سایت انجمن فرویدی قائلم نکاتی چند را می بایست خاطرنشان کنم. اولا پس از گذشت چهار ماه از خواندن مطالب این سایت ایشان هنوز بر این باور است که دکتر صنعتی یک روانکاو و از آن بالاتر پایه گذار روانکاوی و چنین و چنان… است. همین امر این جمله فروید را به خاطر متبادر می کند که «تغییرات روانی به کندی صورت می گیرند». جمله دیگر فروید از آن هم گویاتر است: «آموزش دادن روانکاوی مثل عرضه کردن دین مسیح به انسان های بدوی است آنها در ظاهر به مسیحیت گرویده اند ولی در باطن خدایان خود را پرستش می کنند» من جداً قصد اهانت به این دوست عزیز را ندارم فقط مقصودم تکرار واقعیاتی است که توسط فروید کشف شده است.[۱]
۱-درباره ما/ زهرا محمودی https://freudianassociation.org/%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%A7-%D8%B2%D9%87%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D8%AD%D9%85%D9%88%D8%AF%DB%8C/

 

یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم آزاده
انجمن فرویدی

 

 

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳

پاسخ خانم فاطمه م. به سؤال خانم منیره ه.
می گویند: به ابوسعید، عارف بزرگ ایرانی در هزار سال قبل گفتند فلانی شاهکار می کند، زیرا قادر است پرواز کند. گفت این که مهم نیست، مگس هم میپرد. گفتند فلانی را چه می گویی که روی آب راه میرود! گفت اهمیتی ندارد، تکه ای چوب نیز همین می کند. پرسیدند پس از نظر تو شاهار چیست؟ گفت این که در میان مردم زندگی کنی ولی هیچگاه به کسی دروغ نگویی، کلک نزنی و سوئ استفاده نکنی، این شاهکار است.
نمیدانم این مطلب افسانه است، قصه است یا اتفاق افتاده است. فقط می دانم این مطلب را در دوره همی های مردم عامی و توده بسیار شنیده ام.

 

یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم فاطمه م.
انجمن فرویدی

 

 

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳

پاسخ آقای کامران به سؤال خانم منیره ه.
هر که نصیحت نشنود سر ملامت شنیدن دارد
چــون نـیـایـد نـصــیـحــتــت در گـوش
گــرت ســرزنـش کــنـم خــامــوش
بی هنران هنرمند را نتوانند دیدن، همچنانکه سگان بازاری سگ صید را مشغله برآرند و پیش آمدن نیارند.
یعنی سفله چون به هنر با کسی برنیاید به خبثش در پوستین افتد
کند هرآینه غیبت حسود کوته دست
که در مقابله گنگش بود زبان مقال
گلستان سعدی/ در باب آداب سخن گفتن

 

یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ آقای کامران
انجمن فرویدی

 

 

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳

پاسخ خانم سوده ر. به سؤال خانم منیره ه.
یه چیزی درباره لینک آقای رضا ع. بگم. جالبه که تو صفحه این برنامه نوشته «این دوره مناسب چه کسانی است؟» و بعد توضیحاتی داده که این دوره مناسب چه طیف گسترده ای از مخاطبان می تواند باشد.
به نظرم بی ربط نیست مطلب این «دوره‌ی مبانی روانشناسی تحلیلی (یونگ A تا Z) » با عملکرد آقای صنعتی! رفتید تا حالا تو این جاهایی که همه چی دارن برای فروش؟ دست خالی نمیذارن برگردی. بالاخره یه چیزی خریدی ازشون.
البته که اگه از مغولان و میترائیسم و بابک زنجانی و صادق هدایت و پروین اعتصامی و شریعتی و ادبیات و دروغ و دموکراسی و روانکاوی حرف بزنی، بالاخره چند تا آدم پیدا می شه که اینا جزو علایقشون باشه.
در مورد «جواب دکتر صنعتی»! چیزی که «جناب دکتر» به عنوان جواب گفتن شگفت انگیز بود.
آقای صنعتی! اون کسی که براتون ایمیل زده، یکی از مراجعاتون نبوده، عضوی از جماعتی که شما «توده» خطابش می کنید هم نبوده، پس لطفا نگران «ناراحتی» اون نباشید. ولی نگران اون چیزی که می گید « دار و دسته» باشید.
و یه چیز دیگه: اگر مدرکی در کار بود، حتماً این جواب آقای صنعتی نبود. ایشان که چیزی که نیست رو می گه هستم (روانکاو)، چه برسه به چیزی که واقعاً باشه!

 

یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم سوده ر.
انجمن فرویدی

 

 

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳

پاسخ خانم معصومه ه. به سؤال خانم منیره ه.
آقای م. ح. عنوان کرده اید که «کاش نقد شما بر ما قال متمرکز می شد نه بر من قال.» پیشوایمان علی همچنین ما را به نظم سفارش می کنند. «أُوصِیکُمَا وَ جَمِیعَ وَلَدِی وَ أَهْلِی وَ مَنْ بَلَغَهُ کِتَابِی‏ بِتَقْوَى اللَّهِ وَ نَظْمِ أَمْرِکُم‏» (نهج البلاغه، نامه ۴۷) نظم؛ یعنی هر چیزی را در جای حقیقی خود قرار دادن، بر مقتضای عقل و بدون اختلاف در ترتیب. (برگرفته از سایت اسلام کوئست http://islamquest.net/fa/archive/question/fa19881) من فکر می کنم شما این روایت ماقال و من قال را در جای حقیقی خود به کار نبرده اید. همان طور که دکتر صنعتی هم در جای حقیقی خود قرار ندارد.

دوست عزیز، انجمن فرویدی طبق اساسنامه اش، اهداف مشخص و روشنی دارد و هر گونه فعالیت خود را – منجمله فعالیت های سایت – در راستای آن به انجام می رساند البته این اصلا بدین معنی نیست که اینجا نیز مثل سایر جاها برای رسیدن به اهداف برنامه ریزی های از قبل مشخص و زمان بندی های معین صورت می گیرد. نه، «در این انجمن همه چیزش مثل روانکاوی است. قدم بعدی خودش، خودش را به ما نشان می دهد که چه خواهد بود».(دکتر کدیور، صورتجلسه سومین جلسه هیأت مدیره انجمن ارتباط)
از آنجا که خواننده سایت هستید، مطمئناً می دانید که در سیر امور، توجه و تمرکز سایت به این مسأله معطوف شد. و قدم بعدی خودش، خودش را به ما نشان داد. مگر می شود تاریخچه امور را نادیده گرفت؟ می توانیم یک سال پیش و مقاله سامان توکلی و به نام زدن فروید برای صنعتی را فراموش کنیم؟ می توانیم نخستین کنگره روانکاوی را نادیده بگیریم؟…
درباره آنچه آن را فضای چت روم نامیدید، من فکر می کنم این همان چیزی است که بارها در کلاس های آشنایی با فروید و لکان با نام «بین الاذهانی» شنیدم. اگر روز اول، تنها یک نفر می دانست که دکتر صنعتی روانکاو نیست، الان به لطف بخش «پاسخ به پرسش های شما»ی سایت، سؤال بسیاری این است که آیا حتی روانپزشک هم نیست؟
متأسفانه یا خوشبختانه انجمن فرویدی آن ایده آلی نیست که در اذهان است. انجمن فرویدی واقعا همان کسی است که «مثل هیچ کس نیست».

 

یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم معصومه ه.
انجمن فرویدی

 

 

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳

پاسخ خانم زهرا م. به سؤال خانم منیره ه.
با سلام و ادب
در حالی نخستین کنگره روانکاوی در ایران و روان پویایی ایران برگزار می شود که هیچکس پاسخگوی این سوال نیست: آقای دکتر صنعتی! دانشکده روانپزشکان دانشگاه انگلستان (!) کجاست؟ همه خوب می دانند که برگزاری کنگره و همایش هزینه از سرمایه ملی است. قطعاً هزینه ای بسیار هنگفت نیز صرف کنگره روانکاوی در ایران و روان پویایی ایران شده است که هنوز مدرک دبیر علمی آن سؤال برانگیزاست. مگر بودجه این کنگره از کجا تامین شده است که هیچ دلسوزی و مسؤولیتی برای پول بیت المال نیست.

 

یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم زهرا م.
انجمن فرویدی


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=4289

  تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۳، ساعت: ۰۶:۱۶