یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

شهر سوخته، شهری بی دفاع

سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴

فاطمه س:

 
«شهر سوخته؛ شهری بی دفاع

 

بیش از یک سال از ثبت جهانی شهر سوخته سیستان و معرفی آن به جهانیان می گذرد، اما هنوز نه امکانات و زیرساخت های شایسته یک اثر جهانی را دارد و نه مثل هر سایت معروف جهانی دیگر، تاکنون توانسته گردشگران داخلی و خارجی درخوری را به سمت خود جلب کند.
در واقع اخباری که گهگاه از این منطقه می رسد، حاکی از نبود و کمبود امکانات و زیرساخت های گردشگری است. ضمن این که رها شدن سایت جهانی شهر سوخته بدون محافظ نیز نگرانی دیگری است که در گزارش ها به آن اشاره می شود. به طور مثال روز گذشته یکی از خبرگزاری ها به نقل از محمد جهان تاب، محقق و پژوهشگر منطقه سیستان اشاره ای داشت به نبود هیچ گونه زیرساخت در منطقه که بزرگ ترین مانع جذب گردشگران به سوی این سرزمین است.
سیدباقر حسینی، نماینده مردم سیستان نیز در گفت وگو با مهر با اشاره به جاذبه های متعدد منطقه سیستان از جمله شهر سوخته یادآور شد: شهر سوخته اولین و بزرگ ترین محل استقرار شهرنشینی در شرق فلات ایران است که ابزار و آلات کشف شده در این منطقه، شگفتی و علاقه باستان شناسان و تاریخ دانان را برانگیخته است. علاوه بر شهر سوخته، آثار باستانی متعددی نظیر کوه خواجه، قلعه پرتقالی ها، قلعه معروف ایرانشهر و ده ها اثر دیگر در این استان وجود دارد، درحالی که نبود امکانات اولیه نظیر مراکز اقامتی و زیرساخت های لازم مانع جذب گردشگر در سیستان و بلوچستان شده است.
چند روز پیش هم ایرنا با اشاره به کمبودهای شهر سوخته، مهم ترین مشکل آن را نداشتن مدیر برای این پایگاه جهانی عنوان کرد و به نقل از یکی از کارشناسان میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان یادآور شد، این مساله در مواردی مانع جذب اعتبارات شهر سوخته و برگشت آن به خزانه شده است. نبود فضای سبز و امکانات لازم برای باستان شناسان و گردشگران، نداشتن شبکه آب لوله کشی سالم و بهداشتی، خرابی مکرر سرویس های بهداشتی، نداشتن تیم کامل حفاظت و انجام نشدن کارهای پژوهشی، برقرار نشدن تورهای گردشگری، ناآشنایی شرکت ها و موسسه های برگزارکننده تورهای گردشگری گوشه ای از مشکلاتی بود که در این خبر به آن اشاره و دلیل استقبال نکردن هموطنان از این اثر باستانی جهانی عنوان شده بود…»
 
http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3265703


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=15429

  تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۴، ساعت: ۱۶:۵۸