جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:اعدام قهرمان کشتی نوید افکاری، اعدام های غیر فقهی و غیر شرعی، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

صالح شریعتی،کودک-مجرمِ محکوم به اعدام، پس از هشت سال از اتهام قتل تبرئه شد

صالح شریعتی، کودک-مجرمی که به اعدام محکوم شده بود.
 

صالح شریعتی، کودک-مجرم که به اعدام محکوم شده بود، پس از هشت سال با رای دیوان عالی کشور تبرئه شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مسعود احمدیان و ابراهیم جعفری وکلای آقای شریعتی روز شنبه، ۱ خرداد اعلام کردند حکم برائت آقای شریعتی پس از تجویز اعاده دادرسی و ارجاع پرونده او به دیوان عالی کشور بر اساس «بررسی دقیق موضوع و ارجاع امر به کارشناس و اخذ اظهارات شهود» در هفته گذشته صادر شده است.

صالح شریعتی متهم شده بود که در سال ۹۲ در حالی که ۱۶ سال داشته، فردی به نام رسول بهرامیان را عمدا به داخل چاه انداخته است.

دادگاه کیفری استان فارس پس دو بار رسیدگی ماهیتی به پرونده و انجام مراسم «قسامه» او را به قصاص محکوم کرده بود.

قسامه در فقه اسلامی و حقوق کیفری ایران یکی از راه‌های اثبات وقوع جنایت است و زمانی انجام می‌شود که قرائن و دلایل کافی برای اثبات وقوع جرم کافی وجود نداشته، ولی ظن به راست بودن آن باشد.

برای اقامه قسامه، سوگند خوردن ۵۰ نفر از بستگان پدری ذکور مدعی ِ وقوع قتل برای اثبات آن لازم و کافی است.

در جریان رسیدگی به پرونده مرگ رسول بهرامیان، آقای شریعتی ابتدا به عنوان شاهد به دادگاه فراخوانده شد، اما پس از ۱۶ ماه به اتهام قتل بازداشت شد و تحت شکنجه به قتل اعتراف کرد.

مهرماه ۹۷، بنیاد عبدالرحمن برومند فایل صوتی از این کودک-مجرم منتشر کرد که او ضمن اظهار بی‌گناهی و انتقاد از بلاتکلیفی خود گفته بود: «پنج سال که داخل زندان از من حرف می‌کشند.»

بر اساس سیزدهمین گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران که فروردین امسال منتشر شد، در سال ۲۰۲۰، ایران «تنها کشوری بود که اعدام کودک-مجرمان را ادامه داد» و حداقل «چهار کودک-مجرم» در میان افراد اعدام شده بود.

 

منبع: رادیو فردا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=55567

  تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۱۴۰۰، ساعت: ۱۲:۳۰