شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:«خودکشی» + صادق هدایت، روانکاوی در انجمن فرویدی، سؤالات در مورد مدرک تحصیلی دکتر محمد صنعتی، مافياي روان

صنعتی جان! چه جوری مجوز چاپ یک میلیون و چهارصدهزار نسخه (!!!) از کتاب بوف کور را از اداره ارشاد اصفهان (!!!) برای «تقدیم» به خود «فرزانه» «یگانه»ات گرفتی؟؟؟!!!

جمع آوری نسخه های مجاز بوف کور از نمایشگاه کتاب

روی جلد کتاب بوف کور طرح از حمیدرضا وصاف
 
 این هفته برای دومین بار در طی سه روز، چاپ دیگری از رمان بوف کور نوشته صادق هدایت از هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب جمع آوری شد.

پس از سالیان درازی که مجوز انتشار برخی از آثار هدایت، به ویژه بوف کور صادر نمی شد، ناگهان در روزهای نخستین نمایشگاه کتاب انتشارات جدیدالتاسیس “صادق هدایت” نسخه بدون جرح و تعدیل و با مجوز این کتاب را در قالب کتابی پاکیزه، در نمایشگاه عرضه کرد و با استقبال شگفت انگیز مخاطبان روبرو شد و سپس در اقدامی ناگهانی تمام نسخ این کتاب به دستور رئیس اداره نظارت بر ضوابط نشر کتاب در ایران، توسط حراست نمایشگاه جمع آوری شد.

جهانگیر هدایت، برادرزاده صادق هدایت در گفتگویی کوتاه اظهار داشت: “ما به عنوان خانواده هدایت با انتشار بوف کور توسط انتشارات “صادق هدایت” در اصفهان موافقت کردیم. ناشر از ارشاد اصفهان مجوز گرفته و یک بوف کور اصیل چاپ کرده است. این بوف کور با نظارت بنیاد هدایت و بدون جرح و تعدیل منتشر شده است.”

بهنام اوحدی مدیر انتشارات “صادق هدایت” درباره چگونگی اخذ مجوز چاپ بوف کور گفت: “وقتی فهمیدم به دو ناشر مجوز انتشار بوف کور را دادند، من هم تقاضای انتشار این کتاب را کردم. در اداره ارشاد اصفهان گفتند چون این اثر یک اثر ملی است، باید از ارشاد تهران استعلام کنیم. “

“آنها نامه استعلام را به من دادند و من نامه را آوردم تهران و به دفتر رئیس اداره نظارت بر ضوابط نشر کتاب در ایران مراجعه کردم. پس از ساعت ها انتظار ایشان حاضر نشدند پاسخ استعلام ارشاد اصفهان را بدهند و گفتند شما ناشر شهرستانی هستید و من کاری با شما ندارم. بروید مجوزتان را از اصفهان بگیرید. آنجا از نظر ما مستقل است و حق دارد که این اجازه را بدهد. ارشاد اصفهان بعد از بررسی مجوز داد و ما کتاب را در پنج روز چاپ کردیم.
چند روز پس از چاپ از حراست نمایشگاه آمدند و گفتند که به دلیل اعتراض تعدادی از ناشرها رئیس اداره نظارت بر ضوابط نشر کتاب در ایران دستور توقیف این کتاب را داده است.”

جهانگیر هدایت در غرفه انتشارات صادق هدایت

هنوز چند و چون ماجرای توقیف با مجوزبوف کور چاپ اصفهان روشن نشده بود که یک روز مانده به پایان نمایشگاه، چاپ دیگری از این کتاب با عنوان کافکا و بوف کور که یک ماه پیش توسط “انتشارات مجید” منتشر شده بود نیز توقیف و از نمایشگاه کتاب جمع آوری شد.

جهانگیر هدایت درباره جمع آوری نسخه های مجاز بوف کور انتشارات “صادق هدایت” معتقد است:” به نظر من جمع آوری این بوف کور با هیچکدام از موازین قانونی مطابقت ندارد. جمع آوری کتابی که یک بخشی از وزارت ارشاد در قسمتی از مملکت به آن اجازه چاپ و شابک یعنی شماره انتشار بین المللی دادند و چاپ و توزیع شده و آمده در نمایشگاه ارائه شده به نظر بنده زیادی عادی به نظرنمی رسد.”

واکنش ناشران دیگر به جمع آوری بوف کور متفاوت بود. ناشری می گفت که مساله کمی پیچیده تر از صدور مجوز چاپ کتاب از شهرستان و اعتراض ناشران دیگر بوف کور است. مگر سایر آثار ادبی ملی را چندین ناشر همزمان در تهران و نقاط دیگر ایران چاپ نمی کنند؟

ناشر دیگری عقیده داشت که در یکی دو ماه گذشته برای چاپ مجاز بوف کور زمینه سازی هایی صورت گرفته و با توجه به احتمال پرفروش بودن کتاب، طبیعی است انتشار غافلگیرانه بوف کور آن هم در شهرستان، محاسبه های خیلی ها را بر هم بزند، به خصوص که این ناشر شهرستانی مجوز چاپ بوف کور را با تیراژ غیر عادی و بالا گرفته و در واقع تمام سهم بازارکتاب ایران را از بوف کور به تنهایی تصاحب کرده است.

به گفته آقای اوحدی مدیر انتشارات “صادق هدایت”، اداره ارشاد اصفهان مجوز بیست چاپ و هر چاپ هفتاد هزار نسخه از بوف کور را صادر کرده است.

پس از جمع آوری چاپ دیگری از بوف کور روابط عمومی وزارت ارشاد طی اطلاعیه ای اعلام کرد تکلیف بوف کور پس از بررسی شکایت خانواده هدایت مشخص می شود. و این در حالی است که جهانگیر هدایت به صراحت می گوید ما در باره بوف کور هیچ شکایتی نکرده ایم، بلکه راجع به آثار دیگر هدایت و تحریف آنها شکایت کرده ایم.

او به تاکید اضافه می کند که بوف کور منتشرشده توسط انتشارات “صادق هدایت” با اجازه آنها بوده و آنها هیچ شکایتی از ناشر آن ندارند.

با توجه به شایعاتی مبنی بر توافق های پس پرده در باره انتشار نسخه های دیگری ازبوف کور، جمع آوری دو چاپ متفاوت از این کتاب چندان غیر معقول به نظر نمی رسد.


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=31095

  تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۵، ساعت: ۲۱:۴۵