چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، سؤالات در مورد مدرک تحصیلی دکتر محمد صنعتی، سور مقصور کاسبان روان

صنعتی در جستجوی «دانشکده روانپزشکان دانشگاه انگلستان» در لندن

گفت و گو با دکتر محمد صنعتی درباره اتفاقات اخیر: افزایش تحمل گفتمان انتقادی

نویسنده: عسل عباسیان

 

محمد صنعتی، روان پزشک، روان کاو و رئیس دپارتمان روان درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران، همواره تحلیل های جالبی از رفتارهای جامعه ایران ارائه داده است. او که این روزها را در لندن سپری می کند، در ادامه در پاسخ به چندپرسش، با توجه به چنداتفاقی که در همین ایام اخیر در ایران و سایر کشورها در عرصه خرد و کلان رخ داده، تحلیلی جالب از تحولات رفتاری جامعه ارائه داده است که حاصلش را می خوانید:

 

اینکه یک جریان خودجوش بدون یاری هیچ ان جی او یا نهادی، موسوم به «سین هشتم» توسط هنرمندان شناخته شده در واپسین روزهای سال٩٣ برای ساماندهی به اوضاع بی خانمان های پایتخت به راه افتاد، نشانگر ورود جامعه ایران به مرحله تازه ای از رشد اجتماعی است؟
اینکه چنین جریانی توسط گروهی از هنرمندان شناخته شده به راه افتاده بسیار ارزنده است چون برخلاف نمونه های مشابه قبلی که غالبا توسط افراد متمکن و خیر صورت می گرفت و رسانه ای هم نمی شد، این بار هنرمندان نام آشنا پیشگام این جریان شده اند که با رسانه ای شدنش می توانند برای جامعه الگوهای اثرگذارتری باشند. به هرحال شُهرگان عالم هنر و ادبیات، سینما و تلویزیون، خوانندگان و ورزشکاران که موردتوجه مردم هستند، می توانند بیشتر و احتمالاسریع تر بر ذهنیت توده ها اثر بگذارند. اما رخداد چنین جریان خودجوشی، به تنهایی نمی تواند نشانه ورود جامعه ایران به مرحله تازه ای از رشد اجتماعی اش باشد. گرچه در جامعه ما بیش از گفت وگو و همدلی و خیرخواهی، لااقل ظاهرا پرخاشگری و خشونت و یک حالت جنگ در دهه های اخیر هواخواهان بیشتری داشته و احترام به حقوق و مرزهای دیگران کم رنگ تر شده، بااین حال، در بین خیل افراد خودمحور، آدم های خیرخواه و نوع دوست بسیاری هم در جامعه ما حضور داشته اند.

 

مصداق این خشونت و عدم احساس همدلی ای که به آن اشاره کردید، چه رفتارهایی بوده؟
پیش ترها، بسیاری از افراد جامعه ما بیشتر رفتارهای خودمحورانه و پرخاش جویانه داشتند و به خاطر منافع بر حق یا غالبا نابرحق خود به مرزهای یکدیگر کمتر توجه می کردند و تابع قوانین یک جامعه مدنی نبودند. تصور عمومی بر این بود که با زور و خشونت باید حق را گرفت! اصولاشعارهای آسیب زننده ای که «حق گرفتنی است» و لابد تنها راه آن هم جنگ و جدال است! برای بسیاری این معنا را داشت که انگار حق دادنی نیست! طبعا کسی برای حق دیگران که در جایگاه قدرت و تمکن نبودند، ارجی قائل نمی شد! هرکس دستش به جایی بند بود، باور داشت که باید هرچه زودتر با مال مردم بارش را ببندد چون ممکن بود فرصت های طلایی دیگر پیش نیاید! تمام آن اتفاقات تلخی که در دولت گذشته شاهدش بودیم تحت عنوان اختلاس یا دیگر قانون گریزی ها، از بازار سیاه و دلال بازی ها و رشوه خواری ها که در قشرهای مختلف اجتماعی هم وجود داشته، مصداق همین عدم احساس همدلی و حق به جانب بودن نابرحق و رفتارهای خودشیفته، خودمحور و به معنای دقیق کلمه جامعه ستیز است. اما در همان زمان هم افراد خیر و سازمان های خیریه وجود داشتند. آنچه در این جریانی که اخیرا به وجود آمده با نام «سین هشتم» جلب توجه می کند، این است که پاپیش گذاشتن هنرمندان به عنوان افراد اثرگذار بر توده های مردم برای ساماندهی یک معضل اجتماعی، این حس همدلی را اشاعه خواهد داد. نهایتا ممکن است انجام چنین اقدامی توسط هنرمندان، مثلابه جای خیرین بازاری، یک پدیده تازه در جامعه ما تلقی شود، اما اینکه چنین اقدامی می تواند بیانگر رشد و بلوغ جامعه باشد یا نه، چیزی نیست که تنها با یک مورد بتوان درباره آن قضاوت کرد.

 

اینکه مردم پس از طی کردن دوره ای از خشونت طلبی، راه همدلی پیش گرفته اند، ناشی از چه تغییری در بستر اجتماع است؟
ما تجربه های خوشایندی در سال های جنگ و بعد از جنگ نداشتیم، گرچه برای حفظ کشور و امنیت و استقلال خود باید از خود دفاع می کردیم. ولی هیچ جنگی از آغاز تاریخ تاکنون بدون ویرانی و خرابی و عوارض عمیق اجتماعی نبوده است حتی برای فاتحان جنگ ها! جنگ نه تنها مرز های مکانی، بلکه مرزهای انسانی، اخلاقی و ارزشی جوامع را مخدوش می کند! نگاه کنید به جنگ هایی که غرب در ویتنام، افغانستان، خاورمیانه و شمال آفریقا و اخیرا در لیبی، سوریه و یمن دامن زده و مردمان این جوامع هم که آماده برای خشونت بوده اند، در گیر آن شده و به جان هم افتاده اند! غربی ها پس از تجربه دوجنگ جهانی و بعد جنگ در ویتنام، افغانستان و عراق در یافته اند که نباید مردمان جامعه خود را در گیر جنگ کنند! چون ملت های غرب، دیگر حاضر به پذیرش زیان های آن نیستند. بنابراین حاکمان سرمایه برای منافع خود، مردمان محل را به جان هم می اندازند!! مانند حمایت از صدام برای حمله به ایران و یک جنگ هشت ساله پرهزینه! گرچه متجاوز عقب رانده و از مرز های کشور شجاعانه دفاع شد، ولی متاسفانه هم عوارض مادی و مالی آن روی دستمان ماند و هم عواقب معنوی، روانی و اخلاقی آن!
با این حال فکر می کنم جامعه ما از اواسط دهه٧٠ کم کم و به آهستگی به حالت خود بصیرت پیدا می کرد و تلاش هایی داشت که خود را از «حالت جنگ» وارد یک «حالت گفت وگو» کند ولی هنوز همگان آمادگی پذیرش این تغییر را نداشتند! صدای روشنفکران در این هیاهو و هیجان به جایی نمی رسید. بنابراین تلاش ها ظاهرا به محاق رفت! و دولتی پوپولیست را برگزیدند که بر امواج توده ها سوار بود و به شعار دامن زد. اما همان گونه که گفتم، جوامع نمی توانند به خصوص در جهان معاصر که به یک دهکده جهانی وصل است، به مدت زیاد حالت جنگ را تاب بیاورند. بنابراین هم روشنفکران طرفدار گفت وگو و همدلی از طریق رسانه ها تلاش کردند و هم خود جامعه کم کم توانست با یک نگاهی انتقادی به جامعه خود نگاه کند. من فکر می کنم رسانه ها در این مسیر، نقش بسیار مهمی ایفا کردند و توانستند جامعه را به سمتی حرکت دهند که بتواند عقلانیت را از یک سو و پذیرش دیگری و لزوم نگاه به روابط اجتماعی را از سوی دیگر برای خود نهادینه کند. بعد از گذراندن دوره ای که پیش تر به آن اشاره کردم، مردم به تدریج باید به طرفی هدایت می شدند که بتوانند یکدیگر را ببینند و حقوق یکدیگر را به رسمیت بشناسند و به جای جنگ و جدال با هم لزوم روابط اجتماعی و بین فردی همدلانه را درک کنند و با یکدیگر برای نجات جامعه شان تلاش کنند. پیش از آن، ما کمتر به خودمان نگاه نقادانه داشتیم. چون حق به جانب بودیم یا درگیر مشکلات شدید اقتصادی. افراد جامعه درگیر این بودند که نیازهای اولیه زندگی شان را برطرف کنند. البته باز تاکید می کنم همان زمان هم تعدادی از افراد بودند که برای جامعه و بهبود وضع آن دغدغه داشتند؛ نه فقط به شکل یاری رساندن به نیازمندان! بلکه در راستای بهبود زیرساخت های اجتماعی، فرهنگی و روانی جامعه!
همان طور که می دانیم، بسیاری از بیمارستان ها یا مدارس در سال های گذشته توسط افراد خیر ساخته شده اما اینکه این بار هنرمندان چنین حرکتی را آغاز کرده اند، نویدبخش این است به دلیل تغییراتی که در جو سیاسی و اجتماعی کشور ایجاد شده، بازتاب مناسبی را در فرهنگ جامعه هم بتوانیم از این به بعد مشاهده کنیم؛ یعنی از حماسه که یادآور جنگ است به همدلی که بر روابط انسانی تاکید دارد برسیم.

به نظر می رسد در مناسبات سیاسی امروز جهان هم وقتی صحبت از بازی های برد-برد به میان می آید، انگار نوعی از بلوغ حکمفرما شده است. موافقید؟
البته در بسیاری از موارد، شایع است که این اصطلاحات صرفا در کلام جایگزین رجزخوانی ها شود وگرنه آنچه در جهان واقعی امروز می گذرد، در افغانستان، عراق، لیبی، سوریه و در یمن، حاکی از بازی های برد-برد نیست. جامعه جهانی، آمریکا و متحدانش هنوز هم حمله می کنند و جنگ به راه می اندازند که فکر می کنم حاصلش، لااقل در این چنددهه باخت-باخت بوده! اما اینکه حالادر نمونه ای مثل همین مذاکرات اخیر هسته ای، خود آمریکا تلاش می کند یک معضل سیاسی را از طریق مذاکره حل کند و اوباما اذعان دارد پس از چنددهه گذشته شاید اولین بار باشد، طلیعه نویدبخشی است که همراه با جامعه ما، شاید جامعه جهانی را هم تحت تاثیر قرار داده؛ طلیعه ای که در رابطه با جنگ طلبی و خشونت، به تدریج گفت وگوی همدلانه و عقلانیت را جایگزین امیال جنگ طلبانه و سلطه جویانه می کند.

 

اینکه امروزه مثلابا به سرانجام رسیدن همین مذاکرات لوزان، شاهدیم دیالوگ در مناسبات بین المللی جایگزین پرخاش جویی های پیشین شده، حاکی از این نیست که قدرت های جهانی به نوعی از اعتمادبه نفس رسیده اند؟
در ظاهر جنگ طلبان بیش از حد احساس اعتمادبه نفس دارند! ولی می دانیم آدم ها یا به دلیل عدم احساس امنیت و احساس خطر جنگ می کنند یا به خاطر قدرت، سلطه و منافع آزمندانه! بنابراین بهتر است بگوییم آنها نیز به بصیرت تازه ای رسیده اند! تلاش های این یک سال ونیم اخیر قدرت های جهانی که منجر به احتراز از جنگ شده و به نوعی دیالوگ را جایگزین پرخاش کرده، نویدبخش است. هم جامعه ایران امروز در مقایسه با قبل اعتماد بیشتری به خودش پیدا کرده و هم جهان غرب دارد تلاش می کند بدون زورگویی یا شاید با زورگویی کمتر وارد مذاکره شود.

 

با توجه به هزینه بربودن پرخاش جویی هایی قبلی غرب، آیا به نوعی نمی توان گفت مذاکرات امروز هم، از سر منفعت طلبی است و نه از سر بلوغ؟
ببینید منفعت طلبی هم اگر منجر به این شود که غرب یا دیگر جوامع، جوامعی مانند جامعه ما، مصالح و منافع خودشان را در هرشرایطی که قرار می گیرند، درست ارزیابی کنند و ببینند کدام عمل برایشان خطرناک و زیان بار است و کدام یک، به سود و صلاحشان تمام خواهد شد، حاکی از رشد و بلوغ است. چون یک کودک نمی تواند مصالحش را اینگونه بسنجد. کسی که جنگ طلب است، هنوز به بلوغ متمدنانه نرسیده، می ترسد و فکر می کند و باور دارد که با زورگفتن به جایی می رسد. گرچه ممکن است به منافعی دست یابد! ولی در درازمدت و در جهان کنونی که مردمان بر حقوق خود غالبا آگاه شده اند، دیگر به فرهنگ سلطه و زورگویی تن نخواهند داد. بنابراین، حتی اگر کشورها بتوانند منافع خودشان را هم ببینند، نشانه این است که دارند به بلوغ می رسند. این که منِ انسان، بدانم چطور رفتار کنم که به خودم و دیگری کمتر ضرر بزنم و از خودم، منافعم و حیثیتم بتوانم با کمترین جنگ و جدال، دفاع کنم، نشانه بلوغ من است در قیاس با زمانی که مثل بچه ها، با رفتارهای خطرناک و زیان بار، خودم و دیگران را به نابودی بکشانم.

 

در نام گذاری سال٩۴، واژه ای همچون «همدلی» به کار گرفته شده، این را چطور تحلیل می کنید؟
این شعار همدلی، شعاری است که هم بیشتر به روابط همدلانه انسان ها در جامعه و رابطه همدلانه دوسویه بین جامعه با نهادهای قدرت اشاره دارد و هم به برون رفت از حالت جنگ. وقتی تاکید بر این است که رابطه ای وجود دارد که باید همدلانه باشد، این امید را پدید خواهد آورد که در کشور ما به مرور پیکره یک جامعه مدنی شکل بگیرد. اگر جامعه ما به تحولاتی که از اواسط دهه٧٠ پشت سر گذاشته تا به امروز، بیندیشد، قطعا پی خواهد برد که می خواهد خودش را احیا کند و بسازد. قرار است جامعه ای بسازیم که در آن افراد در کنار هم بتوانند احساس امنیت و راحتی کنند. ما هم می توانیم از یک کشور جهان سومی، خودمان را به جوامع جهان اول برسانیم. پس برای تحقق این هدف، نیاز به همدلی و گفت وگو هست، نه جنگ و زور و خشونت، وقتی چنین نام گذاری ای صورت می گیرد، یعنی اینکه بدانیم به هم نیاز داریم و هیچ دولتی بدون هم زبانی و همدلی ملتش موفق نخواهد بود.

 

از بلوغ دوجانبه دولت و ملت و درک متقابلشان از هم حرف زدید. دو رکن دولت و ملت، که در نام گذاری امسال روی آن تاکید شده، در این دوسال دولت کنونی، چه تغییری در قیاس با هشت سال دولت قبلی داشته اند که امروز بر همدلی آنها تاکید می شود، درحالی که در دوره قبلی بین آنها گسست دیده می شد؟
هشت سال دولت قبل، دورانی به شدت پوپولیستی بود. با دولتی مواجه بودیم که اقتدارگرا بود و به مردم کمتر به عنوان ملتی بالغ نگاه می کرد؛ مردمی که باید به آنها اعانه می داد، به جای آنکه بخواهد برای پیشرفت و توسعه کشور گام های زیربنایی اساسی بردارد. در چنین وضعیتی بود که اگر پیش از آن مختصر قرار و قانونی هم وجود داشت، به سرعت به سراشیبی افتاد. کمتر به نیازهای یک جامعه تحت عنوان مدیریت درست و تخصصی نگاه می کرد. همان طور که شاهد بودیم، افرادی با کمترین تخصص ها و دانش ها می توانستند نفت بفروشند و مشمول اختلاس ها شوند، پس در چنین وضعیتی که دولت مسئولیت پذیری کمتری داشت، بین دولت و ملت هم گسست عمیق تر می شد. شبیه پدری که رابطه نزدیک و همدلانه ای با فرزندش ندارد ولی هزینه حداقلی برای زندگی اش می پردازد. آن دوران را براساس رابطه منطقی دولت- ملت نباید ارزیابی کرد. آنچه که امروز اتفاق می افتد با دوران قبلی تفاوت هایی دارد. امروز به نظر می رسد که دولت و ملت می خواهند به رابطه ای همدلانه نزدیک شوند. به نظر می رسد که رابطه ای بین ملت و دولت در جریان است که همدیگر را بهتر بفهمند. ولی هنوز آن اعتماد متقابل لازم به دست نیامده است. ما هم نباید در این وضعیت بار دیگر به دام اسطوره پردازی و قهرمان پروری بیفتیم. گویی قرار است دولت و ملت وارد دیالوگ شوند، همان گونه که دولت ایران با قدرت های جهانی، وارد دیالوگ شد. در گذشته گفت وگوی چندانی بین دولت و ملت وجود نداشته است. دولت قبل، فقط حالتی پدرسالارانه داشت و نهایتا کارهایی را می کرد که خودش صلاح می دانست. پدر خودرایی که گاهی هم مهربان است و گاهی هم عطوفتی به خرج می دهد. پدری بود که به جای اینکه سرمایه های ملی را در جهت تولید و توسعه به کار گیرد، مردم را با رفع برخی از نیاز های اولیه نظیر ساخت مسکن مهر و یارانه دلخوش می کرد. اما رابطه همدلانه واقعی وجود نداشت. پس آنچه در جامعه آن روز اتفاق می افتاد این بود که هرکس به فکر خودش می افتاد و خودمحور می شد. این، البته تاثیری بود متقابل که ملت و دولت بر هم داشتند. در حالی که امروز صحبت از همدلی است.

چشم انداز روانی جامعه ایران را چطور می بینید؟
روندی که من در این سال ها دیده ام این است که مردم در ایران کم کم دارند یک مقداری به خودشان می آیند. تحمل گفتمان انتقادی را بیش از گذشته دارند. احساس می کنی که تفکر انتقادی لااقل در مطبوعات بیشتر به چشم می خورد. تا اندازه ای فکر می کنند. به مصالحشان هم فکر می کنند. شاید تازه شروع کرده ایم به اندیشیدن. آن شعارزدگی ها کمتر شده. امیدوارم از اسطوره پردازی و قهرمان پروری احتراز کنیم. لااقل در مطبوعات این تلاش به چشم می خورد که افراد با اندیشه ها و باورهای متفاوت با هم گفت وگو و مناظره می کنند. قرار نیست دگراندیش به عنوان بیگانه و دشمن، طرد و سرکوب شود. پیش تر مردمان، تصویری غیرواقعی از خودشان و جامعه ایران داشتند که بسیار دور از واقعیت بود. نوعی خودباوری کاذب که ما را به گمراهه می برد. امروز امیدواریم با تغییراتی که در نگاه دولت به مسائل ایران و با تغییراتی که در جامعه جهانی به وجود آمده، جامعه ما هم در جهت رشد و بلوغ خودش گام بردارد و پابرجا باشد و با عوض شدن یک دولت دیگر بار جریان رشد جامعه واپسگرد نکند. در جامعه کنونی که هنوز در گیر کشمکش های هویتی است، طبعا مشکلات روانی و ذهنی ما، هم در روابط بین فردی و هم در روابط اجتماعی فراوان است. امیدواریم در فضایی باز تر بتوانیم این مشکلات را بیان کنیم.

 

منبع: magiran


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=9439

  تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۴، ساعت: 08:41