شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:راز کرونا، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

طرح اسرائیل برای استفاده از موساد برای «رصد» بیماران کرونایی/ عرض نکرده بودیم!

طرح اسرائیل برای استفاده از موساد برای «رصد» بیماران کرونایی

 

 

دولت اسرائیل از توانایی رصد از نوعی که تا حال در اختیار شباک و موساد، نهادهای امنیت داخلی و خارجی این کشور بوده، در چارچوب راهکارهای مبارزه با ویروس کرونا استفاده خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، که این خبر را شامگاه شنبه ۲۴ اسفند اعلام کرد، ویروس کرونا را «دشمن نامرئی» نامید و گفت این اولین بار در تاریخ اسرائیل است که او دستور می‌دهد از امکانات نهادهای امنیتی کشورش در مبارزه با ترور، برای رصد شهروندان استفاده شود.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، این رصد از طریق بررسی اطلاعات ذخیره شده در تلفن همراه همه شهروندان اسرائیل انجام خواهد شد.

از مطالب انتشار یافته در رسانه‌ها چنین برمی‌آید که هر فردی که کرونا گرفته یا بگیرد، رصد می‌شود که در نزدیکی چه افرادی بوده و به آن افراد نیز توصیه خواهد شد به قرنطینه بروند.

تلفن همراه افراد، حتی اگر خاموش باشد، به نهادهای امنیتی امکان می‌دهد بدانند با چه افرادی و در چه زمان و کدام محل‌ها در تماس بوده یا حتی در نزدیکی چه افرادی بوده‌اند بدون آنکه خود از آن آگاه باشند.

بنیامین نتانیاهو گفت، موافقت دادستانی در این زمینه را درخواست کرده است.

آویخای مندل‌بلیت، دادستان کل اسرائیل، با این امر موافقت و اعلام کرده است که مجوز صادره، محدود و بر اساس مقررات معین خواهد بود.

با وجود این، تصویب نهایی این درخواست مستلزم تأیید نهادهای دیگر، از جمله کمیسیون قضایی مجلس است اما دوره جدید پارلمان این کشور هنوز آغاز به کار نکرده‌است.

از سوی دیگر، برخی از سیاستمداران و تحلیلگران در رسانه‌های اسرائیل گفتند، دولت باید اطمینان دهد اطلاعاتی که نهادهای امنیتی این کشور به خاطر کرونا از زندگی خصوصی مردم ذخیره می‌کنند، تنها برای مبارزه با این ویروس استفاده شود و بهره‌برداری‌های احتمالی دیگر از آن نشود.

منتقدان در رسانه‌های اسرائیل مدعی شده‌اند که کشورشان به چین و ایران در رصد همه شهروندان پیوسته است. اما به گفته بنیامین نتانیاهو، کشورهای موفق در مهار کرونا مانند تایوان، از این توانایی استفاده کرده‌اند.

بنیامین نتانیاهو هر چند وضعیت اضطراری ملی و قرنطینه کامل اعلام نکرد، اما تأکید کرده که وضعیت جدید تحمیل‌شده به کشورش و جهان در اثر ویروس کرونا، ممکن است حتی چند ماه طول بکشد.

وی پنجشنبه گفته بود که بیماری کرونا ظرفیت گرفتن جان ده‌ها میلیون تن در جهان را دارد و از این رو، هر تدبیر بسیار شدید و سخت‌گیرانه، موجه است.

کار رستوران‌ها، مراکز تفریحی و هنری، هتل‌ها، مراکز خرید سربسته و سایر فعالیت‌های غیر اضطراری در اسرائیل تا اطلاع ثانوی تعطیل شده‌است.

فعالیت آموزشی از کودکستان‌ها تا دانشگاه‌ها نیز تا اطلاع بعدی متوقف شده و پروازها به مقصد و مبدأ اسرائیل تقریباً قطع است.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در اسرائیل تا بامداد یکشنبه ۲۵ اسفند به ۲۰۰ تن رسید؛ تنها حال دو تن از آنها وخیم توصیف شده و بقیه در شرایط جسمانی خوبی هستند؛ بخشی از افرادی که آزمایش کرونایشان مثبت شده، در خانه قرنطینه هستند.

همچنین ده‌ها هزار تن دیگر که از کشورهای خارجی بازگشته یا در تماس با افرادی بوده‌اند که آزمایش آنها مثبت شده، در قرنطینه خانگی هستند.

نظر به وضعیت جدید اسرائیل، دادگاه این کشور یکشنبه ۲۵ اسفند اعلام کرد که محاکمه بنیامین نتانیاهو در سه پرونده اتهام فساد که قرار بود این هفته آغاز شود، به ۶۵ روز دیگر، هفته اول خرداد سال آینده موکول شد.

پیش از این، دادگاه درخواست وی را که تنها خواهان تعویق محاکمه برای ۴۵ روز بود، رد کرده بود.

برخی از سیاستمداران اسرائیلی مدعی شدند که دستورات نتانیاهو در مقابله با ویروس کرونا، «ایجاد جنجال زیادی بوده تا هم خود را از محاکمه برهاند و هم رقیبان را به ورود به ائتلافی برای تشکیل دولت جدید متقاعد کند»؛ ادعایی که آقای نتانیاهو و حزب تحت رهبری او قاطعانه رد کرده‌اند.

در این میان، رئوون ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، از یکشنبه دیدار با هیئت‌های نمایندگی احزابی را که دارای کرسی‌هایی در انتخابات ۱۲ اسفند این کشور شدند، آغاز کرد تا دیدگاه آنها را در مورد مکلف کردن یکی از سیاستمداران به تشکیل دولت جدید بشنود.

حزب لیکود و احزاب جناح راست و مذهبی خواهان نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو هستند اما احزاب میانه و چپ و نیز فهرست مشترک چهار حزب اعراب اسرائیل، از نخست‌وزیری بنی گانتس، رهبر حزب آبی- سفید حمایت کرده‌اند.

آویگدور لیبرمن، رهبر حزب اسرائیل خانه ما که همچنان می‌تواند بن‌بست سیاسی طولانی این کشور را بشکند، بر ائتلاف میان دو حزب بزرگ لیکود و آبی- سفید اصرار دارد، حتی اگر حزب او بخشی از ائتلاف نباشد.

 

منبع: رادیو فردا

 


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=50562

  تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸، ساعت: ۲۲:۵۵