جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:امیر عباس کشاورز – شبنم نوحه سرا – وحید شریعت -مهدی صابری-صابران، روانکاوی در انجمن فرویدی، سؤالات در مورد مدرک تحصیلی دکتر محمد صنعتی، سور مقصور کاسبان روان

عده‌ای برای حفاظت از مرز و بوم به میدان جنگ می‌رفتند و…

چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۳

دیدگاه خانم م. ز. گ. درباره «مافیای روان»
یکی از مصوبه های شورای عالی انقلاب فرهنگی سال ۱۳۶۷ چنین است: انتخاب‌ آقایان‌ دکتر ایرج‌ شریفی‌ – دکتر سیدکاظم‌ علوی‌ فاضل‌ دکتر محمد فقیهی‌ به‌ ترتیب‌ جهت‌ ریاست‌ دانشگاه‌های‌ علوم‌ پزشکی‌ کرمان‌ – اهواز و یزد موافقت‌ بعمل‌ آمد.
با خواندن این خبر بود که فهمیدم در آن سال ها چقدر کشور دچار بحران بوده است؛ نه فقط به خاطر مشکلات اقتصادی، سیاسی و… بلکه فاجعه در مراکز علمی و آموزشی و دانشگاه ها نیز بیداد می کرده است. در آن سال ها صنعتی و علوی بدون تخصص و مدرکی به عنوان یک متخصص فعالیت می کردند. در سال ۶۷ علوی چگونه توانسته تاییدیه شورای عالی انقلاب فرهنگی را برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی اهواز بگیرد؟ آیا شرایط جنگ منجر به انتخاب چنین افرادی شده بود؟ وقتی عده ای باید برای حفاظت از مرز و بوم به میدان جنگ می رفتند تا از ملت ایران و آرمان های شان دفاع کنند، افراد فرصت طلبی مانند صنعتی و علوی به ایران و ملت ایران خیانت می کردند.
این سوال پیش می آید آیا در آن زمان شرایط جنگ زده کشور و بحران منجر به این تصمیم شد که به جای متخصصان افرادی چون صنعتی و علوی در عرصه علم و فرهنگ حضور داشته باشند؟ آیا به غیر از این افراد متخصصان دیگری وجود نداشتند؟ چنین تصمیماتی صدمه های جبران ناپذیری نیز به ملت ایران وارد کرد و تبعات آن تا به امروز ادامه دارد. تشکیل «مافیای روان» در کشور یک نمونه از فعالیت های ویرانگر صنعتی است.
آقایان! آیا امروز هم شرایط بحران و جنگ در مملکت وجود دارد که هیچ مقامی نمی پرسد که «آقای دکتر صنعتی(!)دانشکده روانپزشکان دانشگاه انگلستان کجاست؟!»، چرا این دو فرد شیاد هم اکنون بدون مدرک به طبابت و درمان مشغول هستند؟ و چرا فرد بی سواد و «مافیای روان»، وحید شریعت، به ریاست بیمارستان ایران منصوب شده است؟

 

 

 

پنج شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۳

دیدگاه خانم سمیه ر. درباره «مافیای روان»
سایت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی جندی شاپور [۱] :
عنوان: «عنوان رشته :روانپزشکی Psychiatry»
زیرعنوان: «ج: تاریخچه وسیر تکاملی رشته روانپزشکی در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز»

«… در مهر ماه سال ۱۳۳۴ دانشگاه گندی‌شاپور تأسیس شد. پس از چند سال نام آن به جندی‌شاپور تغییر کرد و تا آغاز انقلاب اسلامی به همین نام شناخته می‌شد. رشته‌های کشاورزی، ادبیات، ریاضی و پزشکی از اولین رشته‌های ارائه ‌شده در دانشگاه جندی‌شاپور می‌باشد.
بر اساس شواهد موجود در بیمارستان آموزشی گلستان دانشکده پزشکی برای درمان بیماران روانی و آموزش آن به دانشجویان پزشکی بخش اعصاب شامل بیماران مغز و اعصاب و روانپزشکی دایر بوده که فعالیت آن تا اوایل جنگ تحمیلی ادامه داشته است. پس از آن در سال ۱۳۶۱ با همت دکتر سید کاظم علوی فاضل درمانگاه روانپزشکی بطور مستقل بازگشایی شد و در سال ۱۳۶۴ بخش روانپزشکی تاسیس گردید. سرانجام در مهرماه ۱۳۶۹ با گرفتن اولین دستیاران روانپزشکی آموزش تخصصی روانپزشکی نوین در این بخش آغاز بکار نمود.»
جالب است که یک دانشگاه ۲۷ ساله، اختیار خودش را به هوای داشتن پُز و افتخار «درمانگاه روانپزشکی بطور مستقل» به یک فردی می دهد که خود «فقط ادعای» مدرکی را دارد، از قضا باز هم روانپزشکی!
سال ۱۳۶۱ سالی که کشورمان هنوز درگیر جنگ بود. هر بار باید باور کنم که عده ای در این جهان «با جنگ» است که پیروز می‌شود. منظورم «در جنگ» نیست. منظورم از حضور جنگ در مملکتشان است. مثل صنعتی و کاظم علوی فاضل در همین سال ۱۳۶۱ کذایی. البته که موضوع فقط جنگ هم نیست. این حرف را به هر آدم دور از فضای دانشگاه و حتی بیسواد هم که بگویید که «فلانی مدرک ندارد ولی در دانشگاه درس می دهد»، باور نمی‌کند و شما را انکار می‌کند نه آن شیاد را و مثل یکی از خوانندگان سایت انجمن می گوید «مگر دانشگاه پزشکی مدرک را چک نمی کند؟»
راستش تا به حال هرگز این سوال را از خودم نپرسیده بودم. دیده بودم که در دانشگاه اساتیدی داریم که به موجود آدمی با دیده حقارت نگاه می کنند و خود را انسان سالم و مراجعانشان را «خب مریض است دیگر!» خطاب می کنند. ولی هرگز باورم نمیشد که تعدادی از همان «اساتید عظام» همان مدرک را هم ندارند و دانشگاه هم موضوع را «زیرسبیلی» [۲] در می کند. حالا چه جنگی در بین است که به این مدارک نداشته و صلاحیت های احراز نشده رسیدگی نمی شود؟!
این سوالها دردآور است ولی برای چاره و درمانش باید باور کرد و باید مبارزه کرد.

 

۱- http://fmedicine.ajums.ac.ir/HomePage.aspx?TabID=12983&Site=fmedicine.ajums.ac&Lang=fa-IR
۲- اشاره به پی نوشت دکتر کدیور در تاریخ ۸۸/۰۳/۳۱ بر صورتجلسه ۱۸ هیأت مدیره انجمن فرویدی به تاریخ ۸۸/۰۲/۱۲


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=8587

  تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۳، ساعت: ۲۱:۴۰