جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، محیط زیست دلخراش ما

«علت!!» آتش سوزی های کالیفرنیا Directed Energy Weapon بود… بقیه اش را خودتان حدس بزنید

ادامه آتش‌سوزی‌های پراکنده در اراضی ملی، مراتع و جنگل‌های ایران

 

تصویری منتشرشده در خبرگزاری ایرنا از باغ‌ملک استان خوزستان

بنا بر گزارش‌ها از ایران، بخشی از اراضی ملی ارتفاعات چاه نفت جهرم دچار حریق شده‌است. گزارش‌ها همچنین از وقوع‌ آتش‌سوزی در جنگل‌های بلوط باغ‌ملک خوزستان و خسارت‌های ناشی از حریق در تکاب، بوشهر و جاهای دیگر حکایت دارد.

هنوز جزئیاتی از علت آتش‌سوزی‌ها و خسارت‌های آن‌ها منتشر نشده، اما طی روزهای گذشته حریق‌های پی‌ در پی در گوشه و کنار ایران خبرساز شده‌اند.

خبرگزاری مهر بامداد ۱۸ خرداد ماه گزارش داده که «اراضی ملی ارتفاعات معروف به چاه نفت در شهرستان جهرم» استان فارس، دچار حریق شده است.

این خبرگزاری افزوده است که گروه‌های کوهنوردی و دیگر شهروندان داوطلب یا هم‌یار در منطقه در تلاش برای خاموش کردن آتش هستند.

موضوع البته در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب یافته است.​

 

 

دو روز پیش از این خبرگزاری صداوسیمای ایران گفته بود آتش سوزی دامنه‌ جنگل‌های چاتیز جهرم مهار شده است.

جنگل‌های گرمسیری جهرم شامل درختان کنار، کُهور، بادام کوهی و یا گون هستند که به‌طور طبیعی در این منطقه می‌رویند.

اراضی ملی در ایران بیرون از محدوده شهری به اداره منابع طبیعی تعلق دارند و آن‌هایی که داخل محدوده شهری واقع شده‌اند در کنترل سازمان مسکن و شهرسازی هستند.

هنوز هیچ‌یک از مقام‌های دولتی در مورد حریق در جهرم اظهار نظر نکرده‌اند. اما خبرگزاری مهر می‌گوید «فرماندار ویژه جهرم در منطقه حاضر شده است».

خبرگزاری ایسنا نیز روز گذشته گفته بود از صبح ۱۷ خرداد مراتع و جنگل‌های بلوط در باغ‌ملک دچار آتش‌سوزی‌ شده است.

فرماندار باغ‌ملک گفته بود: علت این حادثه هنوز مشخص نیست.

ساعاتی بعد اما رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باغ‌ملک به ایرنا گفت حریق «به صورت کامل مهار شده است».

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تکاب در آذربایجان غربی نیز خبر از نابودی کامل ۲.۳ هکتار از مراتع روستای «قره‌بابا» در پی حریق داده است.

حریق جمعه شب جنگل دست کاشت عامری بوشهر نیز به سوختن دست‌کم ۲۵ هکتار انجامیده بود.

 

 

روز شنبه همچنین سخنگوی سازمان آتش نشانی از مهار حریق در محدوده زندان اوین تهران خبر داده بود.

در همان روز مدیرکل مدیریت بحران استان بوشهر گفته بود حریق در مراتع منطقه «بهمرد» دشتستان، و تلاش «نیروهای امدادی و مردمی» برای مهار آن همچنان ادامه دارد.

طی روزهای اخیر خبرهای مختلفی از حریق در مناطق مختلف ایران منتشر شده است. از جمله آتش‌سوزی جنگل‌های گچساران و منطقه حفاظت شده خائیز در کهگیلویه و بویراحمد، آتش‌سوزی در جنگل‌های اطراف شهرستان اندیکا، آتش‌سوزی در مجتمع تجاری زیتون تهران و برخی پارک‌ها و بوستان‌های پایتخت، حریق در انبارهای شرکت فولاد خوزستان، آتش‌سوزی جنگل‌های حاشیه سد کرخه اندیمشک اهواز، آتش‌سوزی در محوطه سایت تاریخی ربع رشیدی تبریز و دیگر نقاط کشور.

روز شنبه خبرگزاری دولتی ایرنا گفته بود طی دو هفته اخیر «نزدیک به ۲۰ مورد» آتش‌سوزی و حریق جدی در سراسر ایران گزارش شده است.

خبرگزاری دولت جمهوری اسلامی «نبود امکانات و ابزارهای لازم در این زمینه و روشن شدن نقش عامل انسانی در این آتش‌سوزی‌ها» را مسئله‌ای «بسیار نگران‌کننده» توصیف کرده است.

 

منبع: رادیو فردا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=51181

  تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۹، ساعت: ۱۹:۳۶