جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

علی مطهری: مجلس نهم حاصل تحریم انتخابات است

اگر کاندیدایی یک فساد مالی، اخلاقی و یا سیاسی مهمی ندارد، دیگر عدم احراز و ردصلاحیت را به عهده مردم بگذارید و اینطور نباشیم که ۸۰ درصد کار را مرجع قانونی انجام دهد و ۲۰ درصد را به عهده مردم بگذاریم و این باید تغییر بکند.  

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر مشارکت بالای مردم در انتخابات گفت: در شرایط فعلی با وجود همه ردصلاحیت ها، مردم باید به طور فعال در انتخابات شرکت کنند.
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، علی مطهری امروز پنج‌شنبه هشتم بهمن ماه، در چهاردهمین کنگره حزب مردمسالاری در سخنانی اظهار کرد: من تجربه مجلس هشتم را دارم که در آن دوره اصلاح‌طلبان انتخابات را تحریم کرده بودند که نتیجه آن مجلس نهم بود که با مجلس ایده‌آل فاصله زیادی دارد. 

 

در مجلس نهم، شاید با ۱۰ نماینده بشود راجع به مسائل مملکت حرف زد
وی ادامه داد: بنده که در مجلس هشتم و نهم حضور داشتم؛ وقتی این دو مجلس را مقایسه می‌کنم، می‌بینم که مجلس هشتم خیلی قوی‌تر و بهتر بود و نمایندگان خوشفکرتری داشت و شاید ۵۰ تا ۶۰ نفری بودند که خوش‌فکرتر بود و می‌شد درباره مسائل مملکت با آنها صحبت کرد ولی در مجلس کنونی شاید تعداد آنها از ۱۰ نفر تجاوز نکند.
مطهری یادآورشد: اگر اصلاح‌طلبان تحریم نمی‌کردند، قاعدتا ما مجلس بهتری داشتیم. امروز هم همینطور است. حتی اگر این ردصلاحیت‌ها و عدم‌احراز‌ها همچنان باقی باشد، باز هم ما افرادی در بین پذیرفته‌شدگان داریم که اگر مردم همت کنند، مجلس بهتری تشکیل خواهد شد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: شاید سیاست طرف مقابل همین است که مشارکت پایین بیاید و مردم در سطح کمی در انتخابات شرکت کنند.
مطهری یادآورشد: به طور طبیعی در انتخابات مجلس تا یک حدی اطمینان هست که مردم شرکت می‌کنند، به عنوان مثال در شهرستان‌ها به دلیل رقابت‌های قومی و مسائل طایفه‌ای و رقابت بین بعضی شهرستان‌ها و بخش‌ها در حد قابل قبولی شرکت می‌کنند، بنابراین در مجموع مشارکت مردم قابل قبول خواهد بود کسانی هم در شهرهای بزرگ تحریم کنند و شرکت نکنند، این طور نیست که مشارکت به ۳۰ درصد و ۴۰ درصد برسد و انتخابات زیر‌سوال برود، بنابراین بهتر است که همه مشارکت قوی داشته باشیم.
این نماینده مجلس گفت: این ردصلاحیتم چه منجر به تأیید شود و یا منجر به تأیید نشود، همه را تشویق می‌کنم که در انتخابات آینده مشارکت جدی داشته باشند. 

 

روند نقش ۲۰ درصدی مردم در انتخابات، باید تغییر کند
مطهری افزود: هم مجلس خبرگان در این دوره بسیار مهم است و هم مجلس شورای اسلامی. انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ بستگی زیادی به نتایج این انتخابات دارد. نصیحت می‌کنم به دوستانی که سیاست حذف را در پیش گرفته‌اند که به قول شهید مطهری تحمیل وکیل ولو صالح، باعث می‌شود که جامعه و مردم رشد کافی برای تشخیص مصالح خود پیدا نکنند و جامعه هر مقدار که در انتخاب خودش هم اشتباه کند، ما باید آن را آزاد بگذاریم و اگر هم صد بار دیگر هم اشتباه بکند، باز باید آنها را آزاد بگذاریم.
مطهری ادامه داد: اگر کاندیدایی یک فساد مالی، اخلاقی و یا سیاسی مهمی ندارد، دیگر عدم احراز و ردصلاحیت را به عهده مردم بگذارید و اینطور نباشیم که ۸۰ درصد کار را مرجع قانونی انجام دهد و ۲۰ درصد را به عهده مردم بگذاریم و این باید تغییر بکند.
وی در پایان تأکید کرد: با همه اینها معتقدم که باید مشارکت بالایی داشته و بعدا به فکر اصلاحات این آسیب‌ها و آفت‌ها باشیم. 

 

منبع: نواندیش

پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=18294

  تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۳۹۴، ساعت: ۱۳:۲۸