سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، وزیر مستعفی بهداشت

فاصله درآمدی بین پزشک و پرستار در هیچ کجای دنیا ۵۰ برابر نیست

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از فاصله درآمدی بین پزشکان و پرستاران گفت: در هیچ کجای دنیا فاصله درآمدی بین پزشک و پرستار ۵۰ برابر نیست.

 

فاصله درآمدی بین پزشک و پرستار در هیچ کجای دنیا ۵۰ برابر نیست

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، مسعود پزشکیان (عضو کمسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی) در مراسم بزرگداشت روز پرستار که امروز در برج میلاد برگزار شد، گفت: در زمانی که وزیر بودم؛ برای من خیلی سخت بود که کسی در بیمارستان بیاید و پول نداشته باشد و به همین دلیل ما نتوانیم؛ بستری‌اش کنیم.

وی ادامه داد: آنچه که ما در مجلس به دنبال آن بودیم و تا حدودی آن را اجرا کردیم؛ این بود که ۱۰ درصد خالص هدفمندی  یارانه را برای دردمندان و فقرا و برای کسانی که صدایشان را بزرگان نمی‌شوند، گذاشتیم و همچنین یک درصد ارزش افزوده را نیز در دولت یازدهم قرار شد؛ برای شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در روستا‌ها هزینه کنیم.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: در دولت احمدی‌نژاد این ده درصد را ندادند و با اینکه مجری قانون بودند، قانون را اجرا نکردند و ده درصد هدفمندی که برای فقرا، بیماران و دردمندان بود به آن‌ها پرداخت نکردند در حالی که دم از فقرا زدند.

وی با بیان اینکه در دولت آقای روحانی این پول به مردم داده شد و به سلامت نگاه ویژه‌ای صورت گرفت، اظهار کرد: اما متاسفانه در اجرا، این پول به طرف افراد دیگری سرازیر شد که نباید این اتفاق می‌افتاد.

وی ادامه داد: آنچه که ما در حال حاضر به وزارت بهداشت مطرح می‌کنیم، این است که قانون را اجرا نکرده‌اند و پولی که باید به فقرا و محرومین می‌دادند، در جاهای دیگری صرف شده‌است.

پزشکیان در ادامه با تاکید براینکه در هیچ کجای دنیا فاصله درآمدی بین پزشکان و کادر پرستاری آنقدر نیست که در کشور ما وجود دارد، گفت: چرا باید یک پزشک ۵۰ برابر یک کادر پرستاری پول بگیرد؟

این نماینده مجلس با انتقاد از فاصله کارانه بین پرستاران و پزشکان افزود: در کشور فرانسه حدود ۱۴۰هزار یورو در سال در سیستم دولتی درآمد یک پزشک است و پرستار نیز ۷۰ هزار یورو پول می‌گیرد که این تفاوت دو برابر می‌شود نه ۳۰ برابر نظیر آنچه که ما در کشور خود درست کرده‌ایم.

وی در ادامه گفت: حدود ۶ ماه است که وزارت بهداشت نتواسته‌است که حقوق کادر پرستاری را در بعضی از نقاط بدهد و این به دلیل مکانیزم غلطی است که در کشور ایجاد شده است.

پزشکیان در پایان اظهار کرد: ارزش کاری پرستاری غیرقابل قیمت‌گذاری است و ما متصور نیستیم که اعتراضات پرستاران برای پول است بلکه برای بی‌عدالتی است.

 

منبع: ایلنا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=19037

  تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۴، ساعت: ۱۷:۳۸