دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در فولکلور، سؤالات در مورد مدرک تحصیلی دکتر محمد صنعتی، سور مقصور کاسبان روان

فروید آشپزخانه صنعتی

چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳

دیدگاه خانم زهرا م. درباره «مافیای روان»
در جستجوی مطلبی بودم که به مقدمه صنعتی در کتاب روان پویشی کوتاه مدت دوانلو برخوردم. در این مقدمه صنعتی فروید را کاملا تحریف کرده است:
“روان درمانی های تحلیلی کوتاه مدت ریشه در کارهای بالینی خود فروید دارد. او توانست گوستاو ماهلرو برنو والتر را طی جلساتی محدود (۴ تا ۶ جلسه) با موفقیت درمان کند. پس از او تلاش های ساندور فرنزی و ویلهلم استکل با درمان های فعال و به خصوص نظرات اتو رنک (اراده درمانی) در دهه ۳۰ و نیز کوشش ناموفق فرانتس الکساندرو ” تجربه های اصلاح کننده” او اشتیاق روانکاوان برای کوتاه کردن مدت روان درمانی های پویا را، طی یک قرن گذشته نشان می دهد. آرزویی که بلاخره در ۳-۲ دهه پایانی قرن با کارهای دوانلو و دیگران بر آورده می شود.” **
اما صنعتی این پارگراف را براساس کدام منبع فروید نقل کرده است؟! در یکشنبه های آفریقا اکنون مقاله «آنالیز با پایان و بی پایان » توسط خانم دکتر مرجان پشت مشهدی خوانده می شود که درست برخلاف این گفته های صنعتی است. همچین تا جایی که به یاد دارم فروید همیشه روانکاوی را مشغله ای زمان بر می داند و در مقاله «آنالیز با پایان و بی پایان » (۱۹۳۷)به این مقوله به طور مفصل می پردازد. فکر می کنم صنعتی این مقاله فروید را تاکنون ندیده است. او شاید تا زمان بروئر و هینوتیزم (قبل از ۱۹۰۰) فروید را دنبال کرده است ولی مدعی است که روانکاو است.
گرچه او چیزی از روانکاوی نمی داند اما از این راه امرار معاش می نماید. او جلسه ای ۳۲۰ هزار تومان هزینه روانکاوی دریافت می کند و مزخرفاتی در مورد فروید و روانکاوی به افراد جامعه و بیمارانش می دهد.
**روان درمانی پویشی کوتاه مدت، نوشته دکتر حبیب دوانلو باترجمه دکتر عنایت خلیقی سیگارودی با مقدمه دکتر محمد صنعتی، ص۷).


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=7763

  تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۳، ساعت: 17:17