سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

فساد محصول انحصار به علاوه تشخیص مصلحت و منهای پاسخگویی است

دوشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۴

زهرا نوعی:

 
«مبارزه با فساد همچون استقلال و مبارزه با استعمار است .موضوع فساد از دیدگاه مردم اینچنین است؛ یا مسئولان می دانند و در برابر فساد نمی ایستند، پس خود آلوده اند و کل انقلاب و نظام زیر سوال است یا آن که نمی دانند و یا اگر می دانند در مبارزه ناتوانند پس دولت اسلامی یک دولت ناکارآمد است.این که امام(ره) بزرگوارمان در زمینه مبارزه با فساد و تباهی در بخشهای مختلف سخن می گفت و فرمان می داد و تاکید می کرد و این که رهبر معظم انقلاب مسئله فساد را در کنار فقر و تبعیض قرار داده اند و خواسته اند جامعه ما از فقر، فساد و تبعیض مبرا باشد به معنای این هدف مهم برای همه مسوولان است.اگر این دولت نتواند راه حل بیابد و یا این که راه حل را بیابد اما در اجرای راه حل ناتوان باشد به معنای بی توفیقی و ناکارآمدی این دولت است”.

“در مورد ریشه های فساد معادله ای وجود دارد که فساد را محصول انحصار به علاوه تشخیص مصلحت و منهای پاسخگویی می داند. راه حل مساله فساد هم در همین جا نهفته است”
تقریبا در تمامی مقالات ارائه شده در مورد ریشه فساد ، مهمترین مساله را انحصار دانسته اند :
“و اگر می خواهیم رشد و توسعه پیدا کنیم اولین مبارزه باید مبارزه با فساد باشد در چنین شرایطی کاری که باید برای کنترل فساد انجام داد این است که باید دید این فساد از کجا ناشی شده است. این فساد ناشی از انحصاری است که بوجود آمده و از صلاحدیدی که در اختیار فردی است که قدرت دارد و هرطور بخواهد عمل می کند و به کسی هم پاسخگو نیست”. ” اگر سرمایه، سایت، روزنامه، خبرگزاری، توپ و امکانات نظامی و دیگر مظاهر قدرت در یک نهاد جمع شود، ابوذر و سلمان هم که باشد، فاسد می شود . هر چیزی که در جامعه رقابتی نباشد و منحصر شود مشکلات دارد “.»

 

http://alef.ir/vdcjtaetauqe8yz.fsfu.html?327037


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=18696

  تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۴، ساعت: ۱۸:۵۱