چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

فساد و تباهی را به «ارکان اربعه» هم کشانده‌ایم

چهارشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۴

معصومه هاشمی:
عناصر چهارگانه را یادتان هست؟! آن زمان ها در کتابهای درسی مان می خواندیم: آب، هوا، خاک و آتش. درباره شان در ویکی پدیا خواندم: «ابن سینا در کتاب قانون مدعی است که دو عنصر سنگین، یعنی خاک و آب، سازندهٔ اعضای بدن هستند و دو عنصر سبک، یعنی آتش و هوا، سازندهٔ روح هستند.»* همین طور: «حکمای پزشکی قدیمی جهان[خصوصا دو پزشک معروف جهان:ابو علی سینا و جالینوس بزرگ]بر این باور بودند که جهان دا چهار رکن اصلی و عناصر بسیط و غیرقابل تجزیه تشکیل شده است. آنها اعتقاد داشتند که مواد تشکیل دهنده جهان و انسان چهار چیز است به نام‌های:آتش، هوا، آب، خاک. دکتر جمشید خدادادی می‌گوید: باید دانست که جسم انسان و دیگر جانوران، همه از آتش، هوا، آب، خاک فراهم آمده ماده همه هستی از این چهار عنصر است و آنرا به عربی ارکان اربعه می‌گویند.»*
حالا سالها از آن گذشته و مثلاً بزرگ شده ام! روزی نیست که در سایت انجمن فرویدی اسم یکی از این عناصر چهارگانه به گوش و چشمم نخورد!
داشتم به «آب» فکر می کردم، یادم آمد که «بدترین وضعیت آبی در تاریخ هزاران ساله ایران»، «مافیای آب، قدرتمندتر از هر رئیس‌جمهوری»، «جنگ آب شدت خواهد یافت؛ مافیای آب در وزارت نیرو»، «تالاب‌های ۱۱ هزارساله در معرض نابودی/ جای پای آب غبار جوشید» «زندگی سخت مردم سیستان در خشکسالی و محرومیت+تصاویر»….
داشتم به «هوا» فکر می کردم، یادم آمد که «۲۱۰ هزار تن آلودگی هوا حاصل ۲۵ سال حضور مینی‌بوس‌های فرسوده»، «آلودگی هوا مدارس تهران را تعطیل کرد/ کمیته اضطرار امروز تشکیل می‌شود»، «سیاهه آلایندگی تهران منتشر شد/ ۸۵ درصد سهم وسایل نقلیه»….
بیخیالش شدم، گفتم بگذار به «خاک» فکر کنم، یادم آمد که «ایران در فرسایش خاک رتبه نخست جهان شد»، «خاک کشور بیمار است»، «قطر به‌دنبال تصاحب خاک ایران برای میزبانی جام‌جهانی ۲۰۲۲ »، «خاک جزیره ایرانی را برای اعراب به تاراج می‌برند»، ««دشت تهران هر سال به طور متوسط ۳۶ سانتیمتر نشست می‌کند»/ خطر تخریب تمامی تأسیسات زیرساختی کلانشهر تهران»، «فرونشست زمین به طولانی‌ترین دیوار گلی جهان رسید» «فاجعه بلعیده شدن در کمین شهرها و روستاهای کشور/ ایران «نشست» می‌کند»…
مات و مبهوت به «آتش» فکر می کردم و اینکه آیا وقتی آب و هوا و خاکی در کار نباشد، همه جا را آتش فرا خواهد گرفت؟!!!

 

 

*
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D9%86%D8%A7%D8%B5%D8%B1_%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86%D9%87


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=18939

  تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۴، ساعت: ۲۲:۲۲