چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:تجمع ۲۴ ساعته انجمن فرویدی در وزارت بهداشت، درمان و غیره، روانکاوی در انجمن فرویدی، وزیر مستعفی بهداشت

فقط در گوگل بزنید «متولی بهداشت»!

یکشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۴

سوده رخشا:
از آنجایی که وزیر بهداشت و جماعتی “انبوه” از پزشکان کشف کرده اند که “متولی” بهداشت هستند [۱]، در هررررر زمینه ای، شک نکنید که وقتی رییس جمهور محبوبمان روز عاشورا به ملاقات با بیماران در بیمارستانها می رود [۲]، این آقای وزیر تلویزیون است که حتما همراه ایشان است.
جالب است که دوستی می گفت اصلا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در عکس معلوم نیست ولی این وزیر بهداشت جوری ایستاده حتما در عکس باشد!

خیلی کار سختی است! آدم هم وزیر تلویزیون باشد و صبح تا شب بیشتر از همه مجریهای تمام شبکه ها در تلویزیون تصویرش پخش شود و هم اینکه وزیر “سلامتی” و “متولی ” سلامتی از هر نوعش باشد!

۱- هیچ منبعی نمی خواهد. در گوگل بزنید “متولی بهداشت” سراسر منبع است!
۲- http://www.iribnews.ir/NewsBody.aspx?ID=100178

 

 

دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴

سوده رخشا:
«وزیر بهداشت با اشاره به اینکه چندین برابر تعداد تخت فعلی نیازمند ایجاد تخت جدید برای بیماران اعصاب و روان هستیم، گفت: برای رفع کمبودها همه تلاش خود را بکار خواهیم گرفت.» [۱]

آقای وزیر!
من هم مثل خانم فاطمه س. [۲] فکر می کنم مشکل ما تخت نیست.
مشکل ما همین است که شما پزشکان می خواهید همه را به تخت ببندید و «درمان» کنید.
که فکر می کنید همه چیز با تخت حل می شود.
و البته یاد این «روانکاوان وحشی» می افتم که اولین گواهشان برای اینکه بگویند روانکاو هستند، نه اعلام عضویتشان در AMP یا IPA است، بلکه این است که بگویند تخت دارند، coach دارند.

مطلبی از کتاب مکتب لکان یادم آمد:
«…سمپتوم حقیقت بیمار است. تلاش برای امحاء سمپتوم تلاش باری امحاء حقیقت بیمار است. آن کس که درصدد است سمپتوم را به هر قیمت درمان کند در واقع کسی است که نمی تواند حقیقت بیمار را تحمل کند و می خواهد به هر ترتیب آن را خفه نماید. او در واقع ناقل گفتار ارباب است که معتقد است هیچ حقیقتی جز حقیقت ارباب وجود ندارد. به همین دلیل است که لکان معتقد است گفتار دانشگاهی در بسیاری از موارد چیزی جز مرکبی برای گفتار ارباب نیست. سمپتوم اعتراضی است بر سلطه گفتار ارباب، اعتراضی ناتوان و ناممکن. گفتار ارباب و گاهی گفتار دانشگاهی تاب تحمل این اعتراض را ندارند و باید آن را از بین ببرند. باید آن را «درمان» کنند.
عینی ترین و ملموس ترین دلیلی را که می توان بر این مدعا ارائه داد تاریخ در اختیار ما نهاده است. در زمان استالین و حتی تا مدتها پس از آن در حکومت شوروی سابق معترضین و مخالفین با نظام را در بیمارستانهای روانی بستری می کردند و انواع و اقسام به اصطلاح درمانها را بر روی آنها اعمال می کردند و استدلالشان هم این بود که کسی که با یک چنین نظام بی نقصی مخالفت می کند مطمئناً دیوانه و مهجور است و باید درمان شود. همچنین در قرن نوزدهم در آمریکا بردگان سیاه پوست را که اقدام به فرار می کردند، در صورت دستگیری، به عنوان دیوانه به زنجیر می کشیدند.» [۳]

 

جالب نیست که سطح تفکر وزیر بهداشت این مملکت در حد قرن نوزدهم است!؟ (البته اگر مربوط به قبلتر از آن نباشد!)

 

۱- http://www.behdasht.gov.ir/?siteid=1&fkeyid=&siteid=1&pageid=127&newsview=134169
۲- اشاره به مطلب: “وزیر جان، قرار است روی آن تخت ها چه کسانی را بخوابانند؟”
https://freudianassociation.org/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%8C-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D9%86-%D8%AA%D8%AE%D8%AA-%D9%87%D8%A7-%DA%86%D9%87-%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D9%86/
۳- مکتب لکان: روانکاوی در قرن بیست و یکم، دکتر میترا کدیور، انتشارات اطلاعات، ۱۳۸۱، صفحه ۶۲ و ۶۳


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=14718

  تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۴، ساعت: ۱۸:۵۸