چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی

قربانیان خاموش جنگ

شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵

سوده ص:
قربانیان خاموش جنگ
پرویز پرستویی بازیگر سرشناس سینمای ایران چندی پیش در اینستاگرام خود اشاره‌ای در خور تامل به یک واقعه تاریخی داشت و به نکاتی نیز در ارتباط با هشت سال دفاع مقدس اشاره کرده بود که متن کامل آن را به همراه عکس مرتبط می خوانید و می بینید.
چندی پیش عکسی را دیدم که در آن یـک سرباز آلمان شرقی را نشان می‌داد که برای کودک جامانده از خانواده‌اش سـیـم خاردار دیـوار برلـیـن را کنار زد. ایـن سرباز به دلـیـل خـیـانت به کشور اعدام شد. او در دفتر خاطرات خود نوشته «گاهی انسان بودن گناه بزرگی است. اکنون می‌دانم به خاطر کمک کردن به کودکی بی‌گناه که بازیـچه جنگ و خشونت شده است، فردا قبل از طلوع آفتاب مرا به دستان خداوند می‌سپارند. می‌دانم که انسانـیـت هرگز نمی‌میرد ولی بدانـیـد که گاهی انسانـیـت گناه بزرگی است».
مجسمه ایـن سرباز در هفتاد کشور دنـیـا ساخته شد و ۳۱۷ خـیـابان در دنـیـا به نام ایـن انسان بزرگ نامگذاری شد و آن کودک هم بنـیـانگذار یـکی از بزرگ‌ترین بنـیـادهای خـیـریـه در کشور آلمان شد.
به قول برتراند راسل «از خودتان انسانـیـت به یـادگار بگذاریـد نه انسان؛ تولـیـدمثل را هر جانوری بلد است.» در دوران دفاع مقدس هم سربازان بسیاری برای آزادی این مرز و بوم از جان و مال خود گذشتند. جنگ هشت ساله ما در پی تجاوزی آشکار صورت گرفت و بنابراین آنچه مردم ما انجام دادند حضوری داوطلبانه و عاشقانه درجبهه‌ها در پی هدفی مقدس که دفاع از میهن نام داشت، بود. سرمایه‌های عظیمی در این مملکت،آسیب جدی دیدند و سلامتی وجان خود را از دست دادند.چه بسیار مادرانی که برای همیشه چشمشان به راه بازگشت فرزند باقی ماند و چه بسیار زنانی که در غیاب همسران به تنهایی حافظ حریم خانواده و مسئول تربیت فرزندان خود گشتند و چه بسیار فرزندانی که جنگ نیمی از تمام دنیای کودکی آنها را ربود. چه بسیار جوانانی که با فداکردن قسمتی از جان خود،بقیه عمر خود را قصه‌ای کردند از تنهایی‌هایشان، دردهایشان، موج‌های خاطراتشان و نفس‌های تا ابد زخمی‌شان، و چندین بار در روز تا مرز شهادت وتا دیدار خدا رفتن و بازگشتنشان. شهیدانی زنده و آرام و باشکوه با عشقی که هرگز در وجودشان رو به سردی نگراییده و حماسه‌ای که بعد از حماسه جنگ برای خانواده و خود آنها تازه آغاز شده است.کودکان دیروز قربانیان ساکت و خاموش آن هنگام با آسیب‌هایی به جا مانده تا ابد بر ذهن و روانشان از جنگ گاهی به دوره این کتاب پر از افتخار و رنج می‌پردازند و بر آنچه روزگاری بر مردم این سرزمین گذشته به تامل نگاه می‌کنند.

منبع:

http://www.ettelaat.com/new/index.asp?fname=2016\10\10-14\22-04-31.htm&storytitle=%DE%D1%C8%C7%E4%ED%C7%E4%20%CE%C7%E3%E6%D4%20%CC%E4%90


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=27610

  تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۵، ساعت: ۱۲:۱۶