چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:سور مقصور کاسبان روان

قسمت ششم

شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۳

دیدگاه خانم زهرا م. در مورد «کنگره خواری»
با این که هنوز مشخص نیست آقای دکتر صنعتی(!) مدرک تحصیلی روانپزشکی خود را از کجا اخذ کرده است و ادعای او در مورد روانکاویش جز وهم چیزی نیست، ولی جالب این است که او در کنگره روان خواران-ببخشید- روانکاوان از همسر خود- دکتر معین- شیما شکیب و سامان توکلی… به عنوان روانکاو در تاریخچه روانکاوی ایران یاد می کند، البته این روانکاوان در نزد صنعتی روانکاوی را آموزش دیده و آنالیز شده اند! «به روباه گفتند شاهدت کیه گفت دمم».

 

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم زهرا م.
انجمن فرویدی

 

 

شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۳

پاسخ آقای فرزام پ. به سؤال خانم منیره ه.
امروز در کنگره به اصطلاح روانکاوی با خود گفتم کاش لااقل اسم کنگره را درست انتخاب می کردند، به هرحال کسانی بودند که رنج سفری طولانی را به خود هموار کرده بودند. آیا بهتر نبود اسم کنگره را می گذاشتید:«عجیب ترین جملاتی که در عمر خود شنیده اید»؟! و این هم مشتی نمونه خروار:۱- وقتی دکتر صنعتی می گوید«اندیشه های روانکاوی ۸۰ سال است به ایران آمده است»، براساس سخنان قبلی ایشان نتیجه می شود:« اندیشه های روانکاوی با “وغ وغ صاحاب” به ایران آمده است» (خودمانیم، جمله را حال کردید؟!) ۲- وقتی دکتر صنعتی ناخودآگاه را در کنار باطن قرار می دهد، به معنی «بخشی از جهان درونی که خود فرد هم به آن آگاه نیست» (و نه اینکه “بخشی که فرد می داند اما نمی داند که می داند”) از اینجا می توانیم بگوییم اولین کسی که متوجه مفهوم ناخودآگاه شد، آدم ابوالبشر بوده است، که این ناآگاهی و آن دو دانه گندم بدجوری کار دستش داد! حل الخالق!) ۳- «روانکاوی یک متن است که می توان آن را با هر خوانشی خواند» سیاسی، مارکسیستی، ادبی، مذهبی… ۴- وقتی دکتر گلن موبرای در توضیح ناخودآگاه می گوید روانکاوی کمک می کند تا یک mind ساخته شود، می فهمیم که ناخودآگاه از اول وجود نداشته و در جلسات روانکاوی ساخته می شود، به عبارت دیگر ناخودآگاه همان تلقین است…
باز هم بگویم؟ یا به قدر کافی تعجبتان برانگیخته شد؟!!

 

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ آقای فرزام پ.
انجمن فرویدی

 

 

شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۳

دیدگاه خانم م. الف. در مورد «کنگره خواری»
امروز به چشمان دیدم که چقدر آدم ها لالایی را دوست دارند زیرا در کنگره ای با نام روانکاوی متافور و پارادوکس را یکی فرض می کنند و آب از آب هم تکان نمی خورد و با استناد به فروید لایه زیرین ذهن را emotion در نظر می گیرند و صحبت از جابجایی متافورها !!برای تغییر در روانکاوی می کنند، خانم دکتر روانپزشک مورد خود را دارودرمانی می کند و بحث روانکاوانه در مورد آن پیش می کشد و بالاخره هم نمی داند چه شد که مریض اش خوب شد ولی با بیمارش اشک شوق می ریزد!! وقتی با سئوال یکی از حضار که بالاخره این مورد درمان روانپزشکی بود یا رواندرمانی یا روانکاوی، آقای امریکایی که بحث روانکاوانه!! این مورد را انجام داد، می گوید: مرزبندی ها البته چیز خوبی است!! اما……به ما هم اجازه برای سئوال کردن ندادند.
مانده ام که مگر می شود؟؟؟

 

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم م. الف.
انجمن فرویدی

 

 

شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۳

دیدگاه خانم معصومه ه. در مورد «کنگره خواری»
من نمی دونم چرا امروز هیچ کدوم از مسؤولین اجرایی کنگره احساس مسؤولیت نمی کردند که به شرکت کنندگان در رابطه با انجام نشدن سخنرانی آقای رفعتیان توضیحی بدهند. حالا حتی شده از همون توضیح هایی که برای نبود آقای جغتایی و جلیلی دادند. انگار آقای جلالی ندوشن در کمیته اجرایی بیشتر در این زمینه احساس مسؤولیت می کرد که میکروفن را از دست اعضای انجمن فرویدی بگیرد و بگوید شما نظم جلسه را به هم می زنید.
وا!!! اگه سؤالی بپرسی که دوست ندارند اون سؤال پرسیده بشه، یعنی نظم جلسه رو به هم زدی.
یک چیز دیگه: در فایل پاورپوینت سخنرانی آقای صنعتی این بیت شعر آمده بود:
که من خموشم و او در فغان و در غوغاست/ در اندرون من خسته دل ندانم کیست
شما می تونید بفهمید چرا برعکس نوشته بود این شعر رو؟ من که نفهمیدم.

 

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم معصومه ه.
انجمن فرویدی

 

 

شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۳

دیدگاه خانم زهرا م. در مورد «کنگره خواری»
با سلام و ادب
در نخستین کنگره روانکاوی کاملاً برایم روشن شد که آقای دکتر صنعتی(!) اصولا دوست ندارند منبع هر چیزی را ذکر کنند. فرقی نمی کند ذکر منبع مربوط به محل تحصیلش ایشان باشد یا مربوط به منابع سخنرانیش. هر چقدر که ایشان از ذکر منبع طفره می روند، اما علاقه خاصی به واژه توده مردم دارند.

 

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم زهرا م.
انجمن فرویدی


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=5685

  تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳، ساعت: ۲۱:۳۷