یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، میراث فرهنگی دلخراش ما، ویدئوها

لابد فاتحه آثار پیش از اسلام را خواندن اجر اخروی دارد!

«عدم پاسخگویی مسئولان» در مورد تهدید طاق بستان با تله‌کابین

 

موقعیت تله‌کابین نسبت به طاق بستان
 

یک ماه پس از انتشار نامه بیش از ۳۰۰ نفر از فعالان میراث فرهنگی کرمانشاه و شهروندان و فرهنگیان این شهر در اعتراض به نصب تله‌کابین در محدوده طاق بستان، خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه، ۳ تیر، از عدم پاسخگویی استاندار کرمانشاه و مدیر این مجموعه‌ تاریخی در این باره خبر داد.

بنا بر گزارش‌ها، احداث تله‌کابین در نزدیکی طاق ‌بستان که طرح آن طی چند سال گذشته به تصویب رسیده، یک روش درآمدزایی سرگرم‌کننده است که «می‌تواند از ثبت جهانی طاق بستان جلوگیری کند».

ادامه اجرای پروژه تله‌کابین در حالی است که یک ماه پیش، ۳۰۱ نفر از شهروندان، فرهنگیان و فعالان میراث فرهنگی کرمانشاه در نامه‌ای به میراث فرهنگی این استان، نسبت به برنامه‌ریزی‌های در حال انجام برای نصب تله‌کابین در طاق‌ بستان اعتراض کردند.

معترضان هشدار دادند که این پروژه شرایط نامزد شدن ثبت جهانی مجموعه تاریخی و منحصربه‌فرد طاق بستان را «به خطر می‌اندازد.»

در گزارش امروز ایسنا، ذکر شده است که تلاش‌ها برای گفت‌وگو با هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه، و ملیحه مهدی‌آبادی، مدیر مجموعه‌ تاریخی طاق بستان، در این خصوص، به نتیجه نرسیده است.

طرح احداث این تله‌کابین از سال ۸۵ آغاز شد که با گذشت زمان این طرح تغییر ماهیت داد.

در طرح جدید، این تأسیسات در مکان اولیه یعنی قسمت غربی شروع می‌شود و از بالای طاق‌های ساسانی می‌گذرد و از پارک شرقی طاق بستان پایین می‌آید.

 

 

 

پیشتر، بازوند، استاندار کرمانشاه، تأکید کرده بود که تأئیدیه‌های کمیته کار و کمیسیون ماده ۵ برای این پروژه باید ارائه شود و میراث فرهنگی کرمانشاه ملزم است که این تائیدیه‌ها را پیگیری کند.

در این پروژه مسائل دیگری از جمله املاک شخصی و موقعیت گورستان تاریخی هم مطرح است که تصمیم‌گیری قانونی درباره آن‌ها هنوز به نتیجه روشن نرسیده است.

طاق بستان مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نوشته‌های دوره شاهنشاهی ساسانی است که در محله طاق بستان در شمال غربی شهر کرمانشاه و در غرب ایران واقع شده ‌است.

 

منبع: رادیو فردا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=51444

  تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۹، ساعت: ۲۲:۳۹