جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، محیط زیست دلخراش ما

ماجرای ۱۴۰۰ آهوی گم شده ی «مند»

 

درست بیش از یک سال از آخرین شمارش آهوان منطقه حفاظت شده مند می گذرد .  ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۴ بود که دکتر دلشب مدیر کل حفاظت محیط زیست در گفت و گو با ایرنا از افزایش ۵۰ درصدی جمعیت آهوان منطقه حفاظت شده مند خبر داد.

به گزارش فکرشهر، آن طور که پیام عسلویه نوشته؛ دلشب در آن گفتگو اظهار داشته  بود که: عملیات سرشماری آهوان منطقه حفاظت شده مند درهفته اول آبان، با حضور ۴۰ نفر از کارشناسان و ماموران اجرایی این اداره کل و واحدهای تابعه با مشارکت همیاران و دوستداران محیط زیست انجام گرفته  است و در این سرشماری  یک هزار و ۴۰۰ رأس آهو در این منطقه شمارش شده که این تعداد نسبت به سال قبل رشد چشمگیر ۵۰ درصدی نشان می دهد.

بنا به گفته دلشب تعداد این آهوان تا آبان ماه سال گذشته یک هزار و چهار صد آهو بوده و این جمعیت آهو، کم جمعیتی نبوده است.

منطقه حفاظت شده مند کجاست ؟

منطقه حفاظت شده مند با وسعت ‪ ۴۶ هزار و‪ ۵۰۰ هکتار با دو اکوسیستم آبی و خشکی در کنار بخش بردخون از توابع شهرستان دیر واقع در ‪ ۱۸۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر قرار دارد. مند منطقه‌ای جلگه‌ای کویری است که دارای دو فصل زمستان نسبتا خشک و تابستانی گرم است. چهار جزیره خان، تهمادون، نخیلو و ام‌الکرم به زیبایی منطقه حفاظت شده مند در سواحل زیبای خلیج فارس افزوده‌اند. رودخانه زیبای مند پرآب‌ترین رودخانه استان بوشهر تنها منبع آبی تامین آب شرب حیات وحش منطقه یاد شده است. پوشش ‌مناسب گیاهان‌ نادری چون‌ انوکنمون سودامبولیس، دامبارنکیما، هالوکاریس، ساریکورینا، و درختان حرا، گز، کهور پاکستانی و کنار و ساحلی بودن این منطقه مکان زیست و مهاجرت انواع پرندگان، آبزیان، خزندگان و حیوانات را فراهم کرده است.

لاک پشت دریایی نوک عقابی، خزنده‌ای با بیش از‪ ۱۵۰میلیون سال سابقه پیدایش از نادرترین نوع لاک پشت‌های دنیاست که بیش از انواع دیگر لاک پشت‌ها، نسل آن در خطر انقراض است اما منطقه حفاظت شده مند محل تخم‌گذاری و تکثیر نسل این لاک پشت است. منطقه حفاظت شده مند از دیر باز زیست گاه مهم آهو بوده که در دسته‌های کوچک و بزرگ، زیبایی طبیعت این منطقه را دو چندان کرده‌اند. انواع دیگری از حیوانات شامل خرگوش، روباه، گراز، کفتار، گرگ و جوجه تیغی نیز به وفور در منطقه حفاظت شده مند به چشم می‌خورند. گونه‌های مختلف پرندگان بیش از هر چیز دیگری حیات وحش منطقه مند را زیبا کرده طوری که بیش از ۶۰ گونه پرنده مهاجر و بومی در مند به سر می‌برند.

حیات وحش

بیشترین تنوع جانوری مهره دار خشکی زی منطقه را پرندگان دارند که تاکنون ۱۲۰ گونه در منطقه شناسایی شده است. برخی همچون خروس کولی دشتی، بالابان، هوبره، بحری و عقاب طلایی از پرندگان بسیار ارزشمند این منطقه محسوب می گردند. از رده پستانداران نیز تاکنون ۱۸ گونه شناسایی شده اند که از آنها می توان به:
آهو(بالغ بر ۱۴۰۰ راس )، گربه وحشی، گراز، خرگوش، کفتار وروباه شنی اشاره نمود. لاکپشت نوک عقابی، لاکپشت سبز، بزمجه دشتی، سوسمار خاردم و ماردریایی نمونه های شاخصی از ۱۸ گونه خزنده این منطقه می باشند.

سیل و دیگر هیچ

باران های سیل آسای اخیر اما همه چیز را برهم زد. نه تنها آب در لانه مورچگان ریخت، بلکه جان بسیاری از جانوران آن منطقه را نیز با خطر جدی روبرو کرد. طغیان رودخانه مند و فراگرفتن آب در دشت های این منطقه خسارات جبران ناپذیری بر ساکنین رودخانه مند وارد ساخت. این آب گرفتگی باعث از بین بردن بسیاری از زمین های کشاورزی و نابودی بسیاری از جانوران  ساکن در این منطقه شد.

در این میان اما سرگذشت آهوان غم انگیزترین است. آهوان رعنایی که در پناه غروب منطقه، آن حوالی را از رویایی ترین و بکرترین نواحی کشور به نمایش می گذاشت. سیل همه چیز را به هم ریخت. دیگر نه از خرام غزالان خبری یافت می شود و نه از نسیم جلوه گر در بوته ها و گیاهان آن منطقه. اینک  کسی از حال این گله های انبوه خبر ندارد. از ۱۴۰۰ آهویی که در این منطقه در پناه طبیعت زیست می کردند هیچ نشانی باقی نمانده است و همین بی خبری و بی اطلاعی است که تعدادی از فعالان محیط زیست آن منطقه را وا داشته است تا به واکاوی عمق  فاجعه پرداخته و در جستجوی جمعیت آهوان، خود را به هر دری بزنند.  برخی از فعالان محیط زیست در منطقه بردخون چند روزیست که در جستجوی این حیوانات هستند. نگران و مستاصل. آنها در جستجوهای خود با اجساد برخی از این آهوان روبرو شده اند. آنها معتقدند سیل بخشی از این حیوانات نجیب را با خود به دریا برده است. تعدادی نیز به دلیل گرسنگی و سرما  جان خود را از دست داده اند و تعداد کمی دیگر هم  که باقی مانده اند به دلیل گرسنگی مضاعف و عدم علوفه در آستانه مرگ قرار گرفته و دارند یکی یکی تلف می شوند.

این فعالان محیط زیست چند روزیست که با مقامات محلی در حال مذاکره اند تا شاید تدبیری اندیشیده شود و مانع از مرگ بیشتر آهوان این منطقه شوند؛ آنها بالگردی می خواهند تا با آن آسمان منطقه را در نوردند و از بالا به زیستگاه آهوان نظر بیفکنند، چرا که آب عملا راه های خشکی را مسدود و زمین را یا باتلاقی کرده است و یا هنوز در تصرف خود قرار داده است. آنها معتقدند آهوان باقی مانده به علوفه نیازمندند. باید مسوولین امر در این رابطه کاری کنند و گرنه همین تعداد باقی مانده از جمعیت آهوان منطقه حفاظت شده مند از شدت گرسنگی تلف خواهند شد. رساندن به موقع علوفه می تواند مرگ آهوان را به تاخیر بیندازد و بار دیگر تعدادی اندک از این حیوانات را به دامن طبیعت بازگرداند.
فعالان محیط زیست چیزی غیر از این نمی خواهند و مصرند تا مسوولین فریاد آنها را بشنوند و بار دیگر صدا رپ رپ گام های آهوان را به  زمین های منطقه حفاظت شده مند برگردانند. این منطقه بدون جمعیت آهوان خیلی چیزها را کم دارد.

 

منبع: فکر شهر


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=32896

  تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۵، ساعت: ۱۲:۵۳