دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:الیزابت رودینسکو و باند رجالگان اش، روانکاوی در انجمن فرویدی، سور مقصور کاسبان روان

ما کلاً اهل تعاملیم

چهارشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۳

دیدگاه خانم ز. ن. درباره «مافیای روان»
دوستان این برنامه چهارشنبه ها رو هم اگه برای من توضیح بدید ممنون می شم، نمی فهمم یعنی چی این «راست ایستادن» و این دقیقاً چه ربطی به روانکاوی داره؟! البته انجمن تعاملی (!!!) اهل تعامل با همه چیز هست انگار.

 

«چهارشنبه
سیدنی لوی : راست ایستادن
دومین چهارشنبه هر ماه از ساعت نه تا ده و نیم شب ( یک ساعت و نیم) از ماه ژانویه ۲٠١٣ به بعد
آدرس : شماره ٣ خیابان تویورن پاریس چهارم پله آ. طبقه اول در چپ کد ورودی ۸۵ آ ۴
مستقیم ایستادن، راست بودن، بلند شدن و بهبود یافتن … بسیاری از موقعیت هایی است که فرآیند عمودی را نشان میدهند اما همه اینها به فرد اجازه «ایستاده» بودن را میدهد. این سوالی است که با توجه به پیامدهای بالینی متعدد(سیاسی، انسان شناسی، فلسفی) خیلی به آن کم پرداخته شده است ( با توجه به رشد کودک از دیدگاه روانکاوی). و این مسئله موضوع سمینار ما میباشد.»

 

چهارشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۳

دیدگاه خانم افروز ر. درباره «مافیای روان»
سیدنی لوی می گوید: “مستقیم ایستادن، راست بودن، بلند شدن و بهبود یافتن … بسیاری از موقعیت هایی است که فرآیند عمودی را نشان میدهند اما همه اینها به فرد اجازه «ایستاده» بودن را میدهد. این سوالی است که با توجه به پیامدهای بالینی متعدد(سیاسی، انسان شناسی، فلسفی) خیلی به آن کم پرداخته شده است ( با توجه به رشد کودک از دیدگاه روانکاوی). و این مسئله موضوع سمینار ما میباشد.”
متاسفانه یا خوشبختانه من اصلا چیزی از این جمله ها سر در نمی آورم! “مستقیم ایستادن، راست بودن، بلند شدن و بهبود یافتن” تازه سه نقطه هم دارد!! این ها موقعیت هایی است که فرآیند عمودی را نشان می دهند؟ که تازه به فرد اجازه ایستاده بودن می دهد؟ یعنی سیدنی لوی توقع داشته که افراد بشر ۴ دست و پا راه بروند که حالا این فرایند عمودی به فرد اجازه ایستاده بودن می دهد؟ بعد پیامد بالینی متعدد شامل سیاسی! انسان شناسی و فلسفی است؟!!! و بعد رشد کودک از دیدگاه روانکاوی چه دخلی به پیامد سیاسی و فلسفی دارد؟!!! به نظر می آید سیدنی لوی وسط این جملات بی سر و ته کلمه روانکاوی را به زور چپانده!! و ظاهرا سیاسی کاری هم از وظایف دو میژولا و نادر برزین و ترک قشقایی نیست، این ها کلا این کاره هستند.

 

 

پنج شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۳

دیدگاه خانم م. م. درباره «مافیای روان»

 
برای من این جمله ” این نشان دهنده تحمیل کردن روانکاوی نیست” که در اهداف انجمن روانکاوی بین المللی تعاملی آمده خیلی جالب است. فکر کنید! “پروژه های این انجمن بر روی مفاهیم پژوهشی بین رشته ای”، “نشان دهنده تحمیل کردن روانکاوی نیست.” به زبان دیگر ما نمیخواهیم روانکاوی را به رشته های شما تحمیل کنیم. تو را به خدا ما را هم بازی راه بدهید.
آن وقت این را مقایسه کنیم با “از زمانی که او [لکان] تئوری زبان شناسی “سوسور” را وارونه کرد و از آن عنصر اولیه اشتیاق را بیرون کشید دیگر نویسندگان مثل قبل نمی نویسند.”/مکتب لکان، ص۲۱. یا با این: “… که یک تعریف کارتزین و نیوتونی از علم است. تعریفی که توسط بنیانگذاران تئوری کوانتومی یعنی بوهر، بورن، پالی و هایزنبرگ از یک طرف و فلاسفه مدرن از قبیل دریدا، فوکو، کویره و ویتگن اشتاین از طرفی و همچنین از طرف روانکاو ژک لکان به زیر سوال رفته است.”/ مکتب لکان، ص۱۸۸. یا با این: “هدف من از سخنرانی امروز ارائه دادن تعاریفی است که فیزیکدانان بزرگ از علم، از مقوله “واقعیت” و از مقوله “عینیت” دارند و نشان دادن این نکته که بدون کمک ژک لکان، این دانشمندان گرانقدر قادر به حصول توافقی مابین خودشان نخواهند شد. لازم به تذکر است که فیزیک معاصر خودبخود متوجه نظریات پسیکانالیز شده است.”/ مکتب لکان، ص۱۸۹. یا با این: “انیشتن میگوید: برای من هیچ شکی وجود ندارد که تفکر به طور عمده در ناخودآگاه حرکت میکند، هر آنچه که مفهومی است منتج از تامل است.”/ مکتب لکان، ص۱۸۹
شما را چه به روانکاوی و چه به مفاهیم بین رشته ای؟! بهتر است مشغول همان “تعامل” نقشه های پلیدتان باشید و اگر دست از سر روانکاوی برنمیدارید، بگذارید سایر رشته ها زندگی شان را بکنند.


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=8237

  تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳، ساعت: ۱۵:۵۴