چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:امیر عباس کشاورز – شبنم نوحه سرا – وحید شریعت -مهدی صابری-صابران، روانکاوی در انجمن فرویدی، سور مقصور کاسبان روان

ما که گفتیم «احمق ها رئیس می‌شوند»

پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۳

دیدگاه خانم زهرا م. درباره «مافیای روان»
دکتر سید وحید شریعت استادیار گروه روان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران که با «سلامت» گفتگو می‌کرد در تعریف سلامت روانی می‌گوید: «اقداماتی که برای حفظ، تامین و ارتقای سلامت روانی و اجتماعی فرد می‌شود را سلامت روانی می‌گویند.» وی با اشاره به «دیدگاه مشکل داری که نسبت به بیماران روانی در جامعه وجود دارد» اظهار می‌کند: «بیماران روانی و کسانی که به پزشک و روان‌پزشک مراجعه می‌کنند یک انگ را احساس می‌کنند، انگار جامعه و افراد جور دیگری به این افراد نگاه می‌کند، بیماران روانی در گذشته محدودیت زیادی داشتند و با آنها رفتارهایی همچون بستن، زدن و از این گونه رفتارها می‌شد که ناشی از تفکراتی بود که علت این بیماری را مربوط به شیطان و ارواح می‌دانستند که این تفکرات و دید هنوز هم بعد از گذشت سال‌ها باقی مانده است و این دید منفی همچنان ادامه دارد.»

 

۲۰ درصد ایرانی‌ها مشکل اعصاب و روان دارند
این روان‌پزشک می‌افزاید: «در گذشته بیمار روانی را کسانی می‌دانستند که رفتارشان کلا مختل بود و فرد را انگشت نما می‌کرد اما در سال‌های اخیر با مطرح شدن مفهوم بهداشت روان این حوزه خیلی گسترش پیدا کرده که آموزش‌ها و گسترش نظام خدمات بهداشت روان در کشور تا حدی این مشکلات را برطرف کرده است اما این اقدامات هنوز هم کافی نیست چرا که در خوش‌بینانه ترین حالت ۲۰ درصد از افراد جامعه در حال حاضر مشکلات روانی دارند.» دکتر شریعت در مورد پیشگیری از ابتلای به این بیماری‌ها می‌گوید:«برای جلوگیری از ایجاد این بیماری‌ها کارهای خیلی مهمی‌ را می‌توان انجام داد، یک بخش اقداماتی است که با مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج می‌توان از تولد عقب ماندگان ذهنی و جنسی جلوگیری کرد و بخش دیگر آموزش مهارت‌های زندگی است، این‌که در موقعیت‌های گوناگونی که برای افراد پیش می‌آید چگونه برخورد کنند، اگر مساله و مشکلی پیدا کردند، چه کار کنند تا استرس‌ها را کم کنند و با پیش آمدهای ناگوار راحت‌تر کنار بیایند.» وی درمان اختلالات و همچنین توان‌بخشی را از دیگر راه‌های ارتقای بهداشت روان و جلوگیری از گسترش بیماری‌های روانی عنوان می‌کند.
از بیمه‌ها گلایه داریم
این استادیار گروه روان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران هر چند از عملکرد وزارت بهداشت و به خصوص اداره سلامت روان در سال‌های اخیر بسیار راضی است اما از بیمه‌ها به شدت گلایه دارد. وی می‌گوید: «مشکل اصلی بر سر راه بهداشت روان در کشور عدم پوشش بیمه‌ای است و از بیمه‌ها گلایه داریم چرا که خدمات درمانی روانی و مشاوره تحت پوشش بیمه نیست و جزو معدود کشورهایی هستیم که این خدمات تحت پوشش بیمه‌ای نیست.» دکتر وحید شریعت در پایان خاطر نشان می‌کند: «بیمه‌ها در قبال این خدمات که مورد نیاز شدید مردم است و بر کیفیت زندگی مردم اثر مستقیم دارد هیچ تعهدی نمی‌دهند و خدمات درمانی و مشاوره ای تنها به قشر خاصی که توانایی پرداخت این هزینه‌ها را دارند، محدود می‌شود.»
http://salamatiran.com/NSite/FullStory/?Id=14475&type=2

 

وحید شریعت با این اندک دانش چگونه توانسته به ریاست جدید بیمارستان ایران منصوب شود؟! او حتی نتوانسته یک تعریف از سلامت روان ارائه دهد، ولی معتقد است ۲۰ درصد ایرانی ها مشکل اعصاب و روان دارند. این آمار چگونه و بر اساس کدام روش تحقیق و منبع بدست آمده است؟!!!
نظرات وی در مورد پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های روانی نیز جالب است. زیرا دیدگاه او را نسبت به بیماری ها و مشکلات روانی نشان می دهد. در این مقاله دکتر (!) وحید شریعت عقب ماندگی ذهنی را جزء مشکلات روانی می داند و آنها را در کنار مشکلات جنسی قرار می دهد. مشاوره ژنتیک هنوز در شناخت بسیاری از بیماری های جسمی اطمینان ندارد اما شریعت فکر می کند با مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج می توان از بیماری های روانی جلوگیری کرد. دانش وحید شریعت یادآور این مطلب است:«در عوض احمق ها رئیس می شوند!»


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=8839

  تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۳، ساعت: ۱۸:۰۹