چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:ترور اسپهبد سلیمانی، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، وزیر مستعفی بهداشت

محمود دولت‌آبادی: هم «ظریف» می‌خواهیم و هم «قاسم سلیمانی»

حسن هاشمی: آقا اجازه، ما اول گفتیم!

 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 

وزیربهداشت در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه تهران؛

تلاشهای همه نقش آفرینان در حوزه سلامت جزو افتخارات کشور و نظام است/ علاقه مندی کشورهای ایتالیا و فرانسه برای سرمایه گذاری در ایران نشاندهنده عزت و سربلندی انقلاب اسلامی است /ایجاد ۱۷ دانشکده و سلامتکده طب سنتی در کشور

 

وزیر بهداشت تلاشهای همه نقش آفرینان در حوزه سلامت را جزء افتخارات کشور و نظام عنوان کرد و گفت: علیرغم نامهربانی های برخی از رسانه ها در مورد این قشر زحمت کش که برخی کاستی ها را بزرگتر از واقعیت نشان می دهند، اما آنها به آینده امیدوار و متعهد به خدمت به همه ایرانیان هستند.

 

 

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی که امروز به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران در مصلای بزرگ تهران، سخنرانی کرد، با بیان این مطلب، نماز جمعه را یادگار امام راحل پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانست و گفت: پیش از انقلاب نیز در نقاط محدودی از کشور نماز جمعه برگزار می شد و در مشهد مقدس نیز در بخشی از مسجد گوهرشاد، والد مقام معظم رهبری این فریضه را برگزار می کردند اما پس از پیروزی انقلاب، نماز وحدت آفرین جمعه با دستور امام خمینی(ره) به صورت رسمی در تمام نقاط کشور، خوانده شد.

وزیر بهداشت با گرامیداشت یاد آیت الله طالقانی به عنوان اولین امام جمعه، گفت: این تریبون همواره، مردم را به تقوی، پرهیزکاری، وحدت ملی و ترس از نافرمانی از دستورات الهی دعوت می کرد و امیدواریم روز به روز این اجتماع با شکوه، در پرتو توجه ولی عصر و همچنین مقام معظم رهبری بتواند کارکرد اصلی خود را انجام دهد.

وزیر بهداشت با اشاره به نزدیک بودن ایام دهه فجر و ورود حضرت امام خمینی(ره) در سال ۵۷ به کشور، گفت: لازم است که یاد و خاطره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ، شهدای بهمن ۵۷ و همه شهدایی که تا به امروز باعث بقا و دوام این نظام شدند را گرامی بداریم.

دلیل اصلی وقوع انقلاب اسلامی، تحقیر مردم توسط رژیم سابق بود

دکتر هاشمی یکی از دلایل اصلی وقوع انقلاب اسلامی ایران را تحقیر مردم توسط رژیم سابق دانست و اظهار داشت: تحقیر همواره با دشمنی همراه است و لجاجت و سماجت آنها در تخطی از فرامین الهی و مقابله با باورهای دینی مردم و بی توجهی به معیشت و رفاه مردم باعث وقوع انقلابی شد که بیشتر از اینکه به یک اتفاق معمول در دنیای امروز شبیه باشد، به معجزه شبیه است.

وزیر بهداشت، انقلاب اسلامی را عاملی برای عزت و سربلندی ایرانیان دانست و افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی، بندهای برپا بسته قدرتهای بزرگ جهانی گسسته شد و وابستگی ها به تدریج کاهش پیدا کرد. امیدواریم همچنان که امروز در زمینه سیاسی، کشوری مستقل و تعیین کننده در منطقه و در نظم جهانی بسیار اثر گذار هستیم، در زمینه های اقتصادی نیز بتوانیم وابستگی ها را به حداقل برسانیم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، ایران را از یک ژاندارم منطقه ای و عنصری فرمانبردار، به یکی از قدرتهای مهم بین المللی تبدیل کردند، افزود: در حال حاضر ایران، نقشی تعیین کننده در منطقه دارد و حوادث چندین ماه اخیر، نشان دهنده عزت و سربلندی جمهوری اسلامی ایران است.

اظهار ندامت کشورهای غربی از اقدامات گذشته خود

وزیر بهداشت با اشاره به سفر چهار روزه خود به همراه رییس جمهوری به کشورهای ایتالیا و فرانسه، خاطر نشان کرد: آنها به مقام معظم رهبری، تاریخ، ایستادگی، شجاعت و مقاومت ملت ایران احترام گذاشتند و به توسعه روابط با کشورمان علاقه مند بودند و ندامت آنها از گذشته، نه در زبان بلکه در رفتار آنها مشهود بود.

وزیر بهداشت افزود: علاقه مندی این کشورها برای سرمایه گذاری و ایجاد روابط جدید اقتصادی و بهره مندی از نظرات ایران در منطقه نشان دهنده عزت و سربلندی انقلابی است که نطفه آن در سال ۴۲ و اصل آن در بهمن ۵۷ به وقوع پیوست.

تأکید رییس جمهوری بر ایجاد اشتغال در کشور و انتقال دانش فنی و تکنولوژی در جلسات با مقامات اروپایی

دکتر هاشمی افزود: رییس جمهوری در تمام جلساتی که با روسای جمهور، نخست وزیران و هیات وزیران این دو کشور داشتند، بر ضرورت سرمایه گذاری در ایران، ایجاد اشتغال برای جوانان کشور به ویژه ۹۰۰ هزار نفری که سالانه از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند، انتقال دانش فنی و تکنولوژی، سرمایه گذاری مشترک و توجه به بازار ۴۰۰ میلیون نفری منطقه و برداشتن گام های موثری که به تحقق اقتصاد درون زا و مقاوتی کمک خواهد کرد، تأکید داشتند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در یکی از مهم ترین جلساتی که در این سفر با کارآفرینان داشتیم، رییس جمهوری تاکید کرد که ایران در پی واردات نیست بلکه به دنبال تولید و سرمایه گذاری مشترک است و همواره به بازارهای بین المللی توجه ویژه دارد.

دیدگاه ها و مواضع دکتر روحانی در خصوص آمریکا، سوریه و عربستان

دکتر هاشمی در خصوص دیدگاه رییس جمهوری در مورد رابطه با آمریکا، تصریح کرد: موضع دکتر روحانی در قبال آمریکا این است که تا زمانی که آمریکا از رفتارها و برخوردهای خصمانه خود دست نکشد، همچنان روابط ما دارای مشکلاتی است و کلید حل مشکلات نه در تهران، بلکه در واشنگتن است و آنها باید در رفتار خود تجدید نظر کنند.

 

وزیر بهداشت با بیان اینکه برخی از رسانه ها در خصوص موضوع سوریه، قصد مداخله جویانه ای داشتند، پاسخ دکتر روحانی را اینگونه شرح داد: پاسخ صریح ایشان تکرار فرمایشات رهبر معظم انقلاب بود که در مورد سوریه، کسی جز ملت این کشور نباید برای این کشور تصمیم گیری کند اما مشکل منطقه ما، نه بر سر قدرت ماندن یا کناره گیری بشار اسد از قدرت، بلکه داعش است.

دکتر هاشمی افزود: نظر رییس جمهوری در مورد عربستان نیز این بود که رژیمی که سر عالم بزرگواری که تنها از حقوق مردم با زبان و در کلام، دفاع کرده را می برد، طبیعی است که محکوم است و این کشور دارای مشکلات داخلی است و تمام طرح های منطقه ای آن در سوریه، عراق و یمن نیز با شکست مواجه شده ، آنها عامل تشنج هستند ؛ که باید تغییر رفتار دهد و البته ایران همواره علاقه مند به ارتباط حسنه به ویژه با همسایگان خودش است.

وزیر بهداشت موفقیت ها و پیشرفت های امروز ایران را در مرهون اعتقاد ایرانیان به امام راحل و مکتب ایشان و مقام معظم رهبری و همچنین وحدت ملی دانست و گفت: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران با توجه به اصل ۱۱۰ قانون اساسی دچار افراط و تفریط نخواهد شد و آیت الله طالقانی نیز در نخستین روزهای انقلاب اسلامی بارها، همه را به مسیر اعتدال توصیه کرد زیرا دستور الهی این است.

کشور، هم به سردارسلیمانی ها، هم دکترظریف ها و هم دکتر صالحی ها نیاز دارد

دکتر هاشمی با بیان اینکه امروز به شدت به وحدت ملی و همدلی نیازمندیم، گفت: در صورت وحدت و همدلی می توانیم به آرمانهای انقلاب اسلامی برسیم چنان که امام راحل می فرمودند نباید نگران خارج از کشور بود بلکه آنچه هست در درون کشور است و لازم است تا ضمن حفظ وحدت، از خود و منیت ها عبور کرده و از خودخواهی ها، گروه گرایی ها و دسته بازی ها پرهیز کنیم. بنابراین تصور من این است که ما هم به سردار سلیمانی ها و هم به دکتر ظریف ها و صالحی ها نیاز داریم زیرا همه از جنس انقلاب اسلامی و در یک جبهه و از مکتب امام خمینی(ره) و مکمل هم هستند.

وزیر بهداشت ادامه داد: در دانشگاه ها می بینیم زمانی که تصویر زیبا و قدرتمند سردار سلیمانی، روی پرده ها منعکس می شود، همچنان که برای سایر سربازان کشور ابراز احساسات می کنند برای ایشان نیز ابراز احساسات می کنند زیرا همه سرباز جمهوری اسلامی ایران هستند و هر کدام در مسیری وظیفه خود را انجام می دهند.

وی افزود: تمام عزیزانی که در عرصه دیپلماسی و دفاع از حرم و حریم مسلمانان و مردم ایران تلاش می کنند، همه از یک جنس هستند.

حمایت حزب الله لبنان از برجام

وزیر بهداشت همچنین به سفر سه هفته پیش خود به لبنان و دیدار با سید حسن نصرالله اشاره کرد و افزود: در این دیدار مشخص بود که آنها به آینده ایران امیدوار بودند، به حرکت جدید جمهوری اسلامی ایران اعتماد داشتند و از برجام با هدایت مقام معظم رهبری و شجاعت و هوشمندی دکتر روحانی و تلاش های همکاران ما در وزارت امور خارجه حمایت می کردند.

دکتر هاشمی افزود: ما در عرصه دیپلماسی نشان دادیم که با جهاد ویژه، شرایطی را رقم زده ایم که باعث عزت و آبرومندی ایران است و فاصله زیادی با بهمن ۵۷ و پیش از آن داریم.

وزیر بهداشت افزود: ما نسبت به مشکلات مردم بی توجه نیستم و لازم است تراز اشتغال و کاهش آسیب های اجتماعی در تراز اهداف و آرمانهای انقلاب اسلامی باشد.

رییس جمهوری در قلب اروپا، همگان را به اسلام وحدت آفرین و دین مهربانی دعوت کردند

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستاوردهای دولت یازدهم در طول ۳۰ ماه گذشته، اظهار داشت: حاصل این تلاش را در دو سه هفته اخیر دیدم که بزرگترین امپراطوری دنیا یعنی رییس جمهور چین در ایران حضور یافت و به ملاقات با مقام معظم رهبری رفت و از سوی دیگر نیز رییس جمهوری در قلب اروپا حضور یافت و اسلام وحدت آفرین، منشأ مهربانی و دارای پیامبر رحمت که مسلمانان به آن باور دارند را به همه معرفی کرد و این موجب عزت و سربلندی جمهوری اسلامی ایران است.

توجه به محرومین مهمترین هدف جمهوری اسلامی

وزیر بهداشت از توجه به محرومین، مستضعفان، مرزنشینان و دستگیری از مستمندان و همچنین عدالت در دسترسی به خدمات در تمام نقاط کشور، به عنوان اهداف مهم جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و گفت: یکی از حوزه های مرتبط با این اهداف، بهداشت و درمان است زیرا مرتبط با زندگی مردم است و مردم از قبل از تولد تا پس از مرگ با این حوزه در موضوعاتی مانند آب، هوا و غذا سر و کار دارند.

دکتر هاشمی با بیان اینکه درهمسایگی ما، کشورهایی وجود دارند که گرفتار مصیبت و افراط گرایی شده اند، افزود: بخشی از این گرفتاری ها، ناشی از جهل مردم آن کشورها و بخشی دیگر نیز ناشی از حضور قدرتمندان بین المللی و رابطه با آنها است .

وزیر بهداشت افزود: این کشور ها بیماری های واگیر را از نقاط مرزی کشور، به ایران وارد می کنند و ما در معرض خطر همسایگان نیز هستیم.

 

وی یکی از حوزه های مهم سلامت را حوزه درمان دانست و گفت: علیرغم رعایت نکات بهداشتی ممکن است تعدادی از مردم بیمار شوند که به دارو، درمان، پزشک و متخصص نیاز دارند و علم پزشکی نیز هر ۳ تا ۵ سال تجدید می شود و تغییر می کند بنابراین به دانش، تجهیزات و مهارتهای جدید نیاز ضروری داریم.

ادغام آموزش عالی پزشکی در بهداشت و درمان؛ عاملی برای حرکت در مرز دانش

وزیر بهداشت ادغام آموزش عالی رشته های پزشکی در بهداشت و درمان را عاملی برای حرکت در مرز دانش دانست و افزود: لازم است تا در تحقیقات، پژوهش ها و آموزش بتوانیم با مراکز مهم بین المللی در راستای رسیدن به اهداف سند چشم انداز ۱۴۰۴ که رسیدن به رتبه اول منطقه است، تعامل داشته باشیم.

دکتر هاشمی ضمن تأکید بر گستردگی و پیچیدگی حوزه سلامت، خاطر نشان کرد: تنها ۲۰ درصد اختیارات حوزه سلامت مربوط به وزارت بهداشت و ۸۰ درصد دیگر مربوط به سایر دستگاههاست به عنوان نمونه وزارت صنعت در تولیداتی مانند خودرو و واردات غذا، وزارت راه و شهرسازی در حوزه بنادر، راه ها و فرودگاه ها، وزارت جهاد کشاورزی در حوزه غذای مردم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه غذای روحی و روانی مردم و وزارتخانه های ورزش و جوانان و نفت نیز در سلامت مردم دخیل هستند و با وجود اینکه بخش عمده ای از فعالیت های وزارت نفت در تقابل با سلامتی مردم است اما این وزارتخانه بودجه عمومی کشور را به منظور رفاه ایرانیان فراهم می کند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه من قصد مقایسه شرایط حاضر با اوایل انقلاب اسلامی را ندارم، ادامه داد: این قیاس، مع الفارق است زیرا ما در آن زمان در بسیاری از شهرها، پزشک ایرانی نداشتیم و تعداد مرگ نوزادان و زنان باردار و بیماری های واگیر، قابل مقایسه با امروز نیست اما آنچه در ۲/۵ سال گذشته در حوزه سلامت اتفاق افتاد این بود که دکتر روحانی به وعده های انتخاباتی خود در زمینه سلامت عمل کرد.

بیمه شدن ۱۱ میلیون نفر ایرانی

دکتر هاشمی گفت: در دولت یازدهم، ۱۱ میلیون نفر از ایرانیان، بیمه شدند که به شهادت وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی حدود ۸۰ درصد از آنها درآمد کمتر از یک میلیون تومان داشتند یعنی اکثر افرادی فقیر بودند که امکان مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی را نداشتند، و در حال حاضر این افراد دارای دفترچه بیمه رایگان شدند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تا قبل از این دولت، پرداخت از جیب مردم برای هزینه های درمانی حدود ۴۰ درصد بود، اظهار داشت: توانستیم میزان پرداخت هزینه های درمانی را را برای حدود ۸ میلیون بستری در بخش دولتی در شهرها به به ۶ و در روستا ها به ۳ درصد کاهش دهیم و به رغم مشکلات اقتصادی دولت، بخش عمده ای از اعتبارات یعنی حدود ۲ هزار میلیارد تومان را صرف این حوزه کردیم.

عذرخواهی از شهروندان تهرانی که شهد شیرین طرح تحول را نچشیدند

دکتر هاشمی همچنین به توزیع ۱۰ هزار پزشک و متخصص در کشور اشاره کرد و گفت: حدود ۴ هزاز نفر از متخصصان در محروم ترین نقاط کشور توزیع شدند و از این تعداد، حتی یک نفر را هم در استان تهران و حاشیه تهران نگه نداشتیم و بر خود لازم می دانم تا از شهروندان تهران و بعضی از مراکز استان دارای تراکم بالای جمعیتی، عذرخواهی کنم زیرا آنها شهد شیرین طرح تحول سلامت را همانند نقاط محروم، حاشیه نشینان شهری و ساکنان شهرهای کوچک، نچشیدند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ما به اندازه کافی، موفق به توسعه زیرساخت ها نشدیم، گفت: ضریب اشغال تخت در بیمارستان های بزرگی مانند بیمارستان امام خمینی(ره) که یک هزار تختخواب دارد حدود ۱۰۰ درصد است یعنی هر شب شاید ۱۰ تخت خالی هم وجود نداشته باشد و اورژانس برخی از بیمارستان ها نیز شلوغ است اما امیدواریم در شرایط جدید و با مذاکرات در جهت سرمایه گذاری، موفق به توسعه زیرساخت ها در تهران و شهرهای پرجمعیت شویم.

انجام یک میلیون زایمان طبیعی به صورت رایگان در کشور و کاهش میزان سزارین

وزیر بهداشت با اشاره به انجام حدود یک میلیون زایمان طبیعی رایگان در کشور، به آمار بالای سزارین در کشور در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا اشاره کرد و گفت: توانسته ایم آمار سزارین را نیز در کشور کاهش دهیم و این اتفاق با انجام زایمان های طبیعی رایگان در کنار اجرای سیاست های تشویقی جمعیت، رخ داد.

دکتر هاشمی افزود: مشکل زاد و ولد در کشور که مورد تأکید مقام معظم رهبری بود نیز طبق آمارهای مستند مرکز ملی آمار و همچنین سازمان ثبت احوال کشور، در مسیر رسیدن به تعادل قرار دارد.

انجام ۴۰ میلیون ویزیت با قیمت ۳ هزار تومان

وزیر بهداشت از ۴۰ میلیون ویزیت توسط پزشک متخصص با قیمت ۳ هزار تومان در کشور خبر داد و گفت: قیمت معمولی ویزیت متخصص، ۳۵ هزار تومان است اما این امکان را برای مردم نقاط محروم در ۵۷۰ بیمارستان دولتی فراهم کردیم .

دکتر هاشمی همچنین با اشاره به اینکه مناطق صعب العبوری در کشور وجود دارد که دسترسی به آنها بسیار دشوار است ،یادآور شد: ۱۹ پایگاه اورژانس هوایی در کشور ایجاد شد و هزاران بیمار از مرگ نجات پیدا کردند.

وی افزود: البته در حاشیه تهران نیز برای رسیدن به بیمارستان ها که به درستی توزیع نشده، مشکلات زیادی وجود دارد به عنوان نمونه بیماری که دچار سکته قلبی شده، گاهی اوقات برای رسیدن به بیمارستان ها، حدود ۳ تا ۴ ساعت در راه است و یا بیمار سکته مغزی که حداکثر کمک به او را باید در یک ساعت اول انجام داد، با نرسیدن به بیمارستان، جان خود را از دست می دهد و یا دچار معلولیت هایی می شود که تا پایان زندگی با او همراه است.

افزوده شدن ۳۰ فروند هلی کوپتر به ناوگان اورژانس هوایی کشور

وزیر بهداشت از افزوده شدن بیش از ۳۰ فروند هلی کوپتر امداد به ناوگان اورژانس هوایی خبر داد و گفت: در سفر اخیر خود به همراه رییس جمهوری به ایتالیا و فرانسه، مقدمات خرید بیش از ۳۰ فروند هلی کوپتر فراهم شده تا به ناوگان اورژانس هوایی کشور اضافه شود و در تهران نیز شاهد استقرار آمبولانس هوایی خواهیم بود.

 

نوسازی و بازسازی ۵۷۰ بیمارستان کشور

دکتر هاشمی یکی از اقدامات بسیار ارزشمند وزارت بهداشت را نوسازی و بازسازی بیش از یک و نیم میلیون متر مربع از فضای بیمارستان ها عنوان کرد و افزود: این نوسازی و بازسازی ها در ۵۷۰ بیمارستان کشور در حال انجام است که تا کنون ۷۰ درصد آن به اتمام رسیده که باعث امیدواری مردم می شود و آنها احساس می کنند که مورد احترام واقع شده اند.

 

به حداقل رسیدن کمبودهای دارویی

وزیر بهداشت با اشاره به کمبودهای شدید دارویی در سال ۹۱ در کشور، اضافه کرد: این که عنوان می شد حوزه دارو و تجهیزات پزشکی مورد تحریم نیست یک دروغ بزرگ بود در عین اینکه به ظاهر تحریم نبود اما به دلیل مشکلات مالی، واریز وجه و تحریم بانک ها و گرفتن مجوزها، شاهد کمبودهای جدی در این زمینه بودیم.

دکتر هاشمی افزود: در همان زمان برای واردات دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی در خواست ۲.۴ میلیارد دلار اعتبار شده بود که ما در سال گذشته، این واردات را به ۹۰۰ میلیون دلار کاهش دادیم ضمن اینکه دسترسی مردم به دارو و تجهیزات افزایش یافت.

دکتر هاشمی ادامه داد: در حال حاضر کمبود جدی در حوزه دارو نداریم و توانستیم کمبود دارویی کشور را از بیش از ۳۶۰ قلم به کمتر از ۳۰ قلم دارو برسانیم اما کمبودهای حال حاضر نیز به دلیل حمایت از داروهای تولید داخل است چرا که در حال حاضر داروهایی مشابه داروی خارجی در داخل کشور با کیفیت بهتری تولید شده است.

نوسازی صنعت داروسازی کشور، حرکتی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی

وزیر بهداشت با بیان اینکه در این مدت توانستیم صادرات دارو را دو برابر افزایش دهیم، به وجود جوانان و دانشمندان متعدد در حوزه دارو در کشور اشاره کرد و گفت: امیدواریم در فضای جدید، با نوسازی صنعت دارویی کشور، بتوانیم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، میزان صادرات را چندین برابر افزایش دهیم و ضمن رقابت در بازارهای بین المللی، کیفیت دارو و تجهیزات پزشکی را ارتقا دهیم.

دکتر هاشمی یادآور شد: زمانی در حوزه واکسن نه تنها نیاز منطقه و کشورهای آفریقایی بلکه نیاز برخی از کشورهای آسیایی را تأمین می کردیم.

ایران رتبه اول تولید علم و استناد به مقالات علمی را دارد

دکتر هاشمی با بیان اینکه در حوزه فناوری، ایران رتبه اول تولید علم در منطقه را دارد، افزود: همچنین در سال گذشته برای نخستین بار در منطقه از نظر استناد به مقالات علمی، توانستیم رتبه اول منطقه را کسب کنیم و رشد علمی کشور، ۱۱ برابر متوسط رشد جهانی است.

وزیر بهداشت گفت: بسیاری از دانشمندان ۱ درصد برتر جهان در ایران و در رشته های پزشکی هستند و همه نقش آفرینان در حوزه سلامت مانند پزشکان، کادر بهداشت، درمان، آموزش و پژوهش در همه عرصه ها مانند روزهای پیروزی انقلاب، دوران دفاع مقدس و امروز جزء افتخارات کشور و نظام به حساب می آیند. برخی از آنها در جبهه های دفاع از عزت و شرف کشور در حوزه های آموزشی، درمانی و همچنین دفاعی در خط مقدم حضور دارند و علیرغم نامهربانی های برخی از رسانه ها در مورد این قشر زحمت کش که برخی کاستی ها را بزرگتر از واقعیت نشان می دهند، اما آنها به آینده امیدوار و متعهد به خدمت به همه ایرانیان هستند.

وزیر بهداشت یادآور شد: تعدادی از پرستاران ایرانی به دست نیروهای تکفیری اسیر، مجروح و یا شهید شده اند که ما به همه آنها افتخار می کنیم و برای آزادی این عزیزان دعا می کنیم.

دکتر هاشمی گفت: دستیابی ایران به فناوری های نوینی مانند نانو تکنولوژی، بایو تکنولوژی و همچنین سلول درمانی افتخار آفرین است.

ساخت ۲ هزار خانه بهداشت

دکتر هاشمی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ساخت ۲ هزار خانه بهداشت در دوره جدید وزارت بهداشت،خاطرنشان کرد: میتوانم ادعا کنم که تقریبا تا پایان دولت، از نظر خانه های بهداشت در کشور، بی نیاز خواهیم شد و در روستا ها به ازاء هر یک هزار و ۵۰۰ نفر یک خانه بهداشت که شامل دو بهورز زن و مرد است در خط مقدم خدمات بهداشتی، انجام وظیفه می کنند.

وزیر بهداشت افزود: محل زیست پزشکان نیز تأمین شده و اقلام دارویی نیز ۲ برابر افزایش یافته، واکسن های جدید نیز تهیه و توزیع شده و مکمل های مادران و نوزادان نیز که در گذشته با کمبود مواجه بود ، دوباره توزیع می شود.

ارائه خدمات بهداشتی به حاشیه نشینان بسیار ارزشمند بود

دکتر هاشمی یکی از اقدامات بسیار ارزشمند حوزه بهداشت را ارائه خدمات بهداشتی به حاشیه نشینان شهرها عنوان کرد و گفت: خدمت به حاشیه نشینیان در راستای اهداف انقلاب اسلامی که توجه به مردم و نقاط محروم است صورت گرفت و تنها دستگاهی که به ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین، ارایه خدمت می کند، وزارت بهداشت است.

وزیر بهداشت در تشریح چگونگی ارایه خدمات بهداشتی درمانی به مردم حاشیه شهرها گفت: به ازاء هر ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر یک مراقب بهداشت و به ازاء هر ۵۰ هزار نفر یک مرکز جامع خدمات سلامت راه اندازی کردیم که در آنها مراقبان مادر و کودک، مشاوران روانشناسی و تغذیه و در بخشی از آنها خدمات دندانپزشکی به مردم ارائه می شود و فردا نیز برای چندین میلیون نفر دیگر پایگاهها و مراکز جامع خدمات سلامت در ۱۷ استان کشور به طور همزمان به بهره برداری می رسد.

ارائه خدمات بهداشتی دهان و دندان به ۷ میلیون دانش آموز دبستانی

وزیر بهداشت از ارایه خدمات بهداشتی درمانی به ۷ میلیون دانش آموز دبستانی خبر داد و با تاکید بر ضرورت ارتقای آگاهی جامعه از بهداشت عمومی افزود: بنظر می رسید تا ما ارائه خدمات و همچنین آگاهی سلامت جامعه را از دانش آموزان و کودکان آغاز کنیم که تا کنون خدمات بهداشتی دندانپزشکی به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان برای ۷ میلیون نفر از دانش آموزان مقطع دبستان انجام شده و برای مقاطع بعدی نیز، در آینده انجام خواهد شد.

دکتر هاشمی افزود: بوفه مدراس نیز مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته است و در این زمینه توافقنامه ای نیز با وزارت آموزش و پرورش منعقد کرده ایم.

۵۰ درصد مرگ و میر در کشور بر اثر سکته های قلبی و مغزی است

دکتر هاشمی بر لزوم پیشگیری از بیماری ها و به ویژه بیماری های غیرواگیر توسط والدین و معلمان تأکید کرد و گفت: در حال حاضر ۵۰ درصد مرگ و میر در کشور بر اثر سکته های قلبی و مغزی است و ۵۰ درصد از افراد، از فشار خون خود آگاهی ندارند بنابراین لازم بود تا برای کاهش مصرف نمک، روغن و مواد آسیب زننده به سلامتی مردم به ویژه کودکان برنامه ریزی می کردیم.

ضرورت خود مراقبتی توسط مردم

وزیر بهداشت با بیان اینکه علیرغم افزایش دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی، ضروری است تا خودشان مراقب سلامتی خود باشند، افزود: ما با نقطه ایده آل فاصله زیادی داریم و به همین خاطر از مردم عذرخواهی میکنم اما تمام تلاش وزارت بهداشت، دولت و مجلس در این جهت است که مشکلات حوزه سلامت ظرف چندین سال آینده به کمترین حد ممکن برسد اما مردم نقشی اساسی در پیشگیری از بیماری ها دارند.

وزیر بهداشت در خصوص حوزه آموزش پزشکی نیز خاطر نشان کرد: حدود ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی در کشور با دارا بودن حدود ۱۸ هزار استاد، ۱۸۰ هزار دانشجو که برخی از آنها خارجی هستند، تحصیل می کنند و در برخی از خدمات پزشکی نه تنها در منطقه بلکه در دنیا، با بزرگترین مراکز مجهز بین المللی رقابت می کنیم به عنوان نمونه فقط یکی از بیمارستان های ما در عمل پیوند کبد که یکی از جراحی های سخت و بسیار پیچیده است که دستمزد آن در دنیا حداقل ۵۰۰ هزار دلار و در ایران به صورت رایگان انجام می شود و سهم آن را دولت پرداخت می کند، رتبه دوم جهان را دارد.

دکتر هاشمی افزود: در زمینه پیوند های ریه، قلب، لوزالمعمده، پانکراس و روده علاوه بر سایر پیوندهای سلول های خونی، بخشی از جراحی های پیچیده چشم نیز در ایران انجام می شود که مورد استقبال کشورهای منطقه قرار گرفته و برای آموزش در این حوزه، نیروهای خود را به ایران اعزام می کنند.

تصویب طرح آمایش سرزمینی

دکتر هاشمی به تصویب طرح آمایش سرزمین در حوزه آموزش پزشکی در شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: دانشگاه های علوم پزشکی در قالب ۱۳ قطب، در حوزه های آموزش و پژوهش، مأموریت محور شدند که امیدواریم در آینده، شاهد دستاوردهای آن باشیم.

طب ملی و ضرورتوجه بیشتر

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مغرب زمین در بسیاری از علوم و از جمله طب، مدیون مشرق زمین و کشورهای اسلامی و به ویژه ایران تا پیش از دوران قاجار است، افزود: ایران دارای دانشمندان بزرگانی در حوزه طب مانند ابوریحان بیرونی، زکریای رازی، ابن سینا و ابن هیثم بوده و در آن زمان، مانند طب مدرن و امروزی، دستگاه های تصویر برداری، وسایل تشخیصی و آزمایشگاهی وجود نداشت اما مردم درمان می شدند که البته مرگ هم زیاد بود.

طب ملی و سنتی یکی از افتخارات ایران است

دکتر هاشمی از طب ملی و سنتی ایران به عنوان یکی از افتخارات کشور یاد کرد و گفت: طب سنتی در معنای متداول آن را در عطاری ها می بینیم که البته برخی از آنها دچار سودجویی و بد اخلاقی شده و از عدم اطلاع مردم، در جهت منفعت جویی و آسیب به سلامتی مردم، سوءاستفاده می کنند اما این طب هم در ایران باستان و هم در دوران ورود اسلام به ایران، وجود داشته اما در زمینه طب سنتی کم توجهی کرده ایم و همیشه در این حوزه، افراط و تفریط وجود داشته است.

وزیر بهداشت یادآور شد: برخی از افراد که در طب مدرن قرار دارند، منکر اثر بخشی طب سنتی هستند در حالی که مردم برای دریافت طب سنتی مراجعه می کنند و علاوه بر آموزش های سینه به سینه، این طب در دسترس و ارزان است که البته اگر علمی تجویز نشود ممکن است مخرب باشد زیرا بیماران بر اثر عوارض ناشی از استفاده بیش از حد از داروهای گیاهی در کشور، دچار عوارض می شوند. امروز بخشی از ماده اولیه داروهای شیمیایی مواد گیاهی هستند.

دکتر هاشمی با بیان اینکه برخی از افراد هم هستند که منکر اثر بخشی طب مدرن می شوند، افزود: این اعتقاد نیز اشتباه است زیرا بسیاری از بیماری هایی مانند آپاندیسیت، وضع حمل، سرطان و همچنین تصادفات که نیاز به عمل جراحی و طب مدرن دارند که نمی توان آنها را با طب سنتی درمان کرد و در برخی از موارد علیرغم اینکه مردم نیاز به جراحی و تشخیص زودرس دارند، متاسفانه مورد سوء استفاده قرار می گیرند و آنها را گمراه می کنند.

وزیر بهداشت تأکید کرد: افرادی که منکر اثر بخشی طب سنتی هستند و از سوی دیگر افرادی که همه درمان ها را در طب سنتی می بینند و طب مدرن را انکار می کنند، در مسیر اشتباهی قرار دارند البته ما باید در دوران پس از انقلاب، طب سنتی و ملی را احیا می کردیم و لازم بود تا همانند چین، دانشگاه های بسیار پیشرفته را در سطح کشور ایجاد می کردیم.

ایجاد ۱۷ دانشکده و سلامتکده طب سنتی در کشور در دوران جدید وزارت بهداشت

دکتر هاشمی ضمن قدردانی از تمام وزرای بهداشت قبلی و از همکاران خود در دوران جدید، گفت: ۱۷ دانشکده و سلامتکده طب سنتی در کشور راه اندازی شده اما سرعت ما، مطلوب نیست و باید داروخانه های گیاهی را به جای عطاری های امروزی در کشور ایجاد می کردیم. کسانی که امروزه اجازه طبابت در حوزه طب سنتی دارند، علاوه بر گذراندن ۷ سال پزشکی عمومی، ۳ تا ۴ سال نیز تخصص طب سنتی را میگیرند و بعد به طبابت مردم می پردازند و اطلاع کافی و لازم از عملکرد اجزای مختلف بدن دارند.

وزیر بهداشت بر لزوم تقویت طب سنتی در کشور تأکید کرد و گفت: باید مراقبت کنیم تا افرادی بیجا منکر طب سنتی نشوند و از سوی دیگر نیز، طب مدرن نیز انکار نشود زیرا مردم به آن اعتقاد دارند.

دکتر هاشمی نقش خطیب جمعه را دعوت به پرهیزکاری و پیشگیری دانست و گفت: طبعا در حوزه بهداشت نیز پیشگیری اهمیت اصلی را دارد و همان گونه که اگر در امور ایمانی و عبادی پیشگیری نشود، به گناه کبیره تبدیل و توبه کردن دشوار می شود، کاهش وزن برای افراد دارای اضافه وزن، دشوار است بنابراین پیشگیری نیز مهم است زیرا می توان از هزینه های خود، خانواده و کشور جلوگیری کرد.

وزیر بهداشت در پایان ابراز امیدواری کرد تا هر هفته از تریبون نماز جمعه، ایرانیان به رعایت بهداشت عمومی و نظافت که مورد تأکید پیامبر اکرم نیز می باشد، توصیه شوند و وزارت بهداشت و دولت نیز برای سلامتی مردم کوتاهی نخواهند کرد.

 

منبع: سایت وزارت بهداشت

 

 

 

 

محمود دولت آبادی:

هم «ظریف» می خواهیم و هم «قاسم سلیمانی»

 

«خُشکم زد وقتی گفت «آخر من روشنفکر نیستم؛ اهل فکرم»! این را محمود دولت آباد گفت؛ بزرگترین ـ و دست کم ـ مشهورترین نویسنده روشنفکر(؟) زنده ی ایران امروز در برابر پرسش من که حرف هایش را در گفت وگو به عیار سنت روشنفکری (چپ/ایرانی) شگفت انگیز خواندم».

شماره جدید ماهنامه مهرنامه به سردبیری محمد قوچانی، گفت‌وگویی با محمود دولت‌آبادی در دل خود دارد که به تیتر یک جلد این ماهنامه هم بدل شده‌ است. تصویری از محمود دولت‌آبادی روی جلد با بخشی از حرف‌های او که در آن گفته: «هم ظریف می‌خواهیم و هم قاسم سلیمانی»! اظهار نظری صریح و شفاف که او در مصاحبه خود هم خواسته با همین شفافیت آن را چاپ کنند که یعنی ابایی از گفتن این حرف ندارم و در برابر انتقادهای مخالفان هم می‌ایستم.

به گزارش جماران، دست‌اندرکاران ماهنامه مهرنامه برای بخشی از پرونده «بیهقی» به سراغ محمود دولت‌آبادی رفتند و با او از بیهقی و فردوسی، فروغی و تقی آرانی، مصدق و قوام حرف زدند تا سرانجام صحبت به اینجا کشیده شد که دولت‌آبادی به صراحت اعلام کرد که هم به محمد جواد ظریف و سبک و سیاقش در سیاست‌ورزی اعتقاد و دارد و هم به قاسم سلیمانی! گفته‌ای که بنا به گفته محمد قوچانی اگر روشنفکر نیستم و می‌گویم هم «ظریف» می‌خواهیم و هم «قاسم سلیمانی»تأکید دولت‌آبادی مبنی بر «به همین روشنی هم این حرف را چاپ کنید» نبود خودش هم در چاپ آن تردید داشت. گفته‌ای که موج هجمه‌ها و حمله‌ها را برای او پس از انتشار و روی گیشه آمدن این نشریه به همراه داشت.

او در بخشی از این گفت‌وگو در پاسخ به پرسش «همین الان در جامعه‌ی ما کسی مثل محمدجواد ظریف می‌رود و با مذاکره مساله را حل می‌کند ولی جامعه‌ی ایران بیشتر نگاهِ حماسی را دوست دارد. مثلا فرمانده سپاه قدس؛ قاسم سلیمانی را بیشتر می‌ستاید شاید و این دوگانه نگاه کردن را بیشتر روشنفکران ماه ترویج می‌کنند» می‌گوید: «متأسفانه این‌ طور است. اتفاقا من هم قاسم سلیمانی و امثال او را می‌پسندم در جای خود و همین‌ طور آقای ظریف و امثال او را. به همین روشنی هم این حرف را چاپ کنید. او و امثال او باید سر جای خودشان بایستند و نگذارند مردم‌کُشان وارد کشور ایران شوند و این دیگران هم سر جای خودشان و از طُرُق دیگر بگویند و بکوشند که این مردم کُشان را باید جمع کرد! باز هم سعدی گفت «جهان مانند خط و خال است و ابرو/که هر چیزی به جای خویش نیکوست».

اما فراز شگفت‌آورتر این گفت‌وگو جایی است که محمود دولت‌آبادی اعلام می‌کند روشنفکر نیست. جایی قوچانی بعد از شنیدن حرف‌های او در خصوص ظریف و سلیمانی می‌گوید: «بعید می‌دانم در میان روشنفکران ما کسی با چنین صراحتی این موضع را داشته باشد» و دولت‌آبادی پاسخ می‌دهد: «من اهل فکر هستم ولی روشنفکر نیستم». پاسخی که چنان قوچانی را متعجب می‌کند تا در یادداشتی تحت عنوان «شورش نویسندگی بر روشنفکری» روایتی از همین گفت‌وگوی خود با دولت‌آبادی را در ابتدای پرونده «بیهقی» منتشر کند.

 

 

mehrname

 

قوچانی در یادداشت خود می‌نویسد: «خُشکم زد وقتی گفت: «آخر من روشنفکر نیستم؛ اهل فکرم»! این را محمود دولت‌آباد گفت؛ بزرگترین ـ و دست کم ـ مشهورترین نویسنده روشنفکر(؟) زنده‌ی ایران امروز در برابر پرسش من که حرف‌هایش را در گفت‌وگو به عیار سنت روشنفکری(چپ/ایرانی) شگفت‌انگیز خواندم».

همانطور که قوچانی در یادداشت خود ـ پیش از انتشار این شماره مهرنامه ـ پیش‌بینی کرده بود، حرف‌های محمود دولت‌آبادی حمله‌های فراوانی برای او به همراه داشت. بسیاری او را به خاطر چنین اظهار نظر صریحی نواختند؛ اما بی‌شک وقتی خود او با چنان صراحتی این کلمات را به زبان آورده، از عواقب آن هم آگاه بوده و چندان این سخنان خاطرش را نیازرده است. محمود دولت‌آبادی، با توجه به منش و رفتاری که از خود به جای گذاشته، متفاوت بودن خود را از جریانی که او را بدان می‌خوانند، نشان داده است. در روزهایی که بسیاری از هم‌نسلان او کنشگری سیاسی را برنمی‌تابیدند، او در انتخابات ۸۸ ،۸۴ و ۹۲ از لزوم شرکت در انتخابات سخن گفت و به حمایت از کاندیداهای خود برخاست. وقتی بعد از روی کار آمدن حسن روحانی و با توجه به صادر نشدن مجوز انتشار «کلنل»، بسیاری از دوستان به او طعنه زدند که از این همراهی چیزی نصیبش نشده و کتابش اجازه چاپ نگرفته، همچنان از رأی خود به حسن روحانی دفاع کرد و گفت، از رأی دادن به او پشیمان نیست. همین مسأله هم موجب می‌شود، وقتی رمان تحسین‌شده‌اش به چند زبان زنده دنیا ترجمه شده، اما هنوز اجازه انتشار در ایران را ندارد به صراحت از از ضرورت دوگانه «ظریف ـ سلیمانی» سخن بگوید.

حرف‌ها دولت‌آبادی کاملا آگاهانه است و او با آگاهی از همه شرایط و ضوابط موجود در کشور چنین سخن می‌گوید، نه برای خوشامد طیف یا گروهی! برای همین هم هست که در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به اینکه «البته شما بحث قاسم سلیمانی را کردید و ما به یاد داریم که شما پیش از این هم از تصویرِ مرسومی که ادبیات و هنر ما نسبت به نظامی‌گری وجود داشت، خوشتان نمی‌آمده. در تجربه به ما گفتید تحقیر نظامی‌ها را در ادبیات و سینما درست و جالب نمی‌دانید».

می‌گوید: واقعا غلط است چنان نظرگاهی. این مجموعه هستند که مملکت را حفظ کرده‌اند، در سال‌های طولانی. در آستانه و شروع انقلاب توجه داشته‌اید چطور و با چه نیرنگ‌هایی نیروی نظامی ما را تهی کردند پیش از یورش عراق به این کشور؟ بله، پس دردمندانه‌ترین اثری که من نوشته‌ام، «زوال کلنل» بوده و کلنل مظهرِ قربانی شدن کارکتر نظامی در ادبیات و فرهنگ کشور ماست. در روز جهانی صلح نیز صحبت کردم و گفتم: «سرداران و سربازانِ ما نگذارند این خنازیر به مرزهای کشور ما واگیر شود»؛ بنابراین، هر انسانی با هر ظرفیتی برای کشور خودش لازم است و این دیدی خارج از تعصب است.

 

منبع: جماران


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=18377

  تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۴، ساعت: ۱۴:۲۰