پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، محیط زیست دلخراش ما

محیط بانان و جنگلبانان مشمول قانون به‌کارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح در موارد ضروری خواهند بود/ روحانی متشکریم!

در جلسه هیأت دولت

لایحه حمایت از محیط بانان و جنگل بانان به تصویب رسید/ اختصاص ۲۰۰ میلیارد برای جبران خسارات ناشی از سیل

 

 

هیأت وزیران در جلسه خود به ریاست رئیس‌جمهور، به بررسی گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص الزامات توسعه و نیازهای آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و نیز وضعیت بازار کار کشور پرداخت.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، هیأت وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود به ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، به بررسی گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص الزامات توسعه و نیازهای آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و نیز وضعیت بازار کار کشور پرداخت.

رئیس‌جمهور ، آموزش فنی و حرفه‌ای را مقوله‌ای مهم در توسعه اشتغال، ارتقای بهره‌وری و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی کشور دانست و بر تلفیق آموزش‌های نظری و عملی و روزآمدی و سازگاری آموزش‌ها با محیط‌های واقعی کار تأکید کرد.

روحانی اظهار داشت: مدرک و استانداردهای این سازمان بایستی برای مردم اطمینان آور باشد و با توسعه مشارکت بخش خصوصی و مراقبت از رعایت استانداردهای لازم مهارت، تحول بزرگی را در جهت توانمندسازی نیروی انسانی و تقویت اشتغال در جامعه سازماندهی کرد.

رئیس‌جمهور هدف نهایی از توسعه مهارت‌ها را افزایش اشتغال پایدار در جامعه ذکر کرد و تعمیم آموزش مهارت به بخش‌های وسیع‌تر از جامعه را ضرورت امروز و فردای کشور دانست.

روحانی همچنین از دست‌اندرکاران سازمان فنی و حرفه‌ای قدردانی کرد.

در گزارش ارائه شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به هیأت دولت ، با اشاره به لزوم بهسازی و نوسازی زیرساخت‌های فنی و حرفه‌ای کشور، به مقایسه رشد اقتصادی و تعداد کارآموزان آموزش‌های مهارتی پرداخته  شده است.

تجربه کشورهای پیشرو در تحول سازوکار آموزش مهارتی نشان می‌دهد دولت به‌عنوان توسعه و تنظیم‌گر آموزش‌های مهارتی و بخش خصوصی به‌عنوان مجری آموزش اقدام کرده‌اند تا با توجه به نیازهای متغیر کار، آموزش لازم را ارائه دهند.

سازمان فنی و حرفه‌ای به منظور سفارش پذیر کردن و تقاضامحور نمودن آموزش‌های مهارتی، با بیش از ۱۰۰ دستگاه اجرایی دولتی و غیردولتی تفاهم‌نامه منعقد نموده است، که نتیجه آن تدوین بیش از ۲۰۰ استاندارد آموزش مهارت و آموزش یک میلیون و ۸۰۴ هزار و ۹۶۹ نفر طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ بوده است.

 

*لایحه حمایت از محیط بانان و جنگل بانان به تصویب رسید

 

هیأت وزیران مصوب کرد محیط‌بانان و جنگلبانان از حیث مسئولیت جزایی و مدنی، دیه و خسارات وارده به اشخاص ثالث و همچنین جبران خسارات وارده به آنان در قبال صدمات جانی و زیان مالی که در جهت انجام وظیفه متحمل می‌شوند و کمک مالی به آنان و خانواده‌شان در دوران تعقیب و بازداشت و بعدازآن، مشمول قانون به‌کارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح در موارد ضروری خواهند بود.

همچنین در مورد بیمه عمر و حوادث و انواع بیمه‌های متداول دیگر و نحوه تأمین حق بیمه، افراد یاد شده مشمول اصلاحیه قانون بیمه عمر و حوادث کارکنان نیروهای مسلح می‌شوند.

 

*اختصاص ۲۰۰ میلیارد ریال برای جبران خسارات ناشی از سیل در برخی استان‌های کشور

 

دولت با اختصاص مبلغ دویست میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارات ناشی از سیل در برخی استان‌های کشور موافقت کرد.

هیأت وزیران به منظور جبران خسارات، مدیریت بهینه، امداد و نجات و خدمات‌رسانی به خسارت دیدگان ناشی از سیل اخیر در استان‌های فارس، بوشهر، هرمزگان و کرمان، مبلغ ۵۰ میلیارد ریال اعتبار به هریک از این استان‌ها اختصاص داد.

آیین‌نامه جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی و ایجاد قطعات مناسب فنی، اقتصادی به تصویب رسید

هیأت دولت با توجه به اهمیت بخش کشاورزی در توسعه پایدار اقتصادی، آیین‌نامه اجرایی مربوط به برخی از مواد قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی و ایجاد قطعات مناسب فنی، اقتصادی را به تصویب رساند.

اهداف این آیین‌نامه عبارت‌اند از: حفظ کاربری زراعی و کشاورزی و بهره‏وری بهینه از منابع آب‌وخاک کشور، جلوگیری از خرد شدن بی‏رویه اراضی کشاورزی و بروز پدیده زمین‏خواری، شفافیت بخشی به مالکیت اراضی کشاورزی، تعیین و منطقی نمودن حدنصاب‌های فنی، اقتصادی اراضی کشاورزی بر اساس مؤلفه‌های مقرر در قانون، ساماندهی واحدهای بهره‌برداری منفرد و پراکنده در قالب الگوهای نظام بهره‌برداری، پیش‌بینی سازوکارهای لازم برای مواجهه با خرد شدن اراضی کشاورزی و ایجاد مشوق‌های لازم برای تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی.

هیأت وزیران همچنین وزارت جهاد کشاورزی را موظف کرد از هرگونه اقدام عملی که منجر به خرد شدن اراضی کشاورزی می‏گردد جلوگیری به عمل آورده و متخلفین را در اجرای قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها به مراجع قانونی ذی‌صلاح معرفی کند.

دولت همچنین به منظور تشویق مالکین به تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی کشـاورزی و رساندن مساحت اراضی یادشده به حدنصاب‌های تعیین شده و بالاتـر، وزارت جهاد کشاورزی را موظف کرد متقاضیان را در اولویت پرداخت یارانه‌های حمایتی، تسهیلات و امتیازات موضوع این آیین‌نامه قرار دهد.

 

*اصلاح قانون چگونگی رسیدگی به دعاوی و اختلافات دولت و اشخاص خصوصی در امر واگذاری بنگاه‌ها، سهام و اموال دولتی

 

هیأت وزیران با اصلاح موادی از قانون برنامه پنج‌ساله چهارم توسعه و قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مربوط به چگونگی رسیدگی به دعاوی و اختلافات دولت (سازمان خصوصی‌سازی) و اشخاص خصوصی ناشی از امر واگذاری بنگاه‌ها، سهام و اموال دولتی به اشخاص، موافقت کرد.

 

*آیین‌نامه اجرایی هیأت‏‌های حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شوراهای اسلامی تصویب شد

 

هیأت وزیران به منظور شفافیت ‏بخشی به حدود صلاحیت هیأت‏ های حل اختلاف، ایجاد وحدت رویه در رسیدگی‌های این هیأت‏‌ها و یکپارچه نمودن وظایف متعدد آنها، آیین‌نامه اجرایی هیأت های حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شوراهای اسلامی را به تصویب رساند.

این آیین‌نامه به بررسی موضوعاتی از قبیل حدود صلاحیت هر یک از هیأت‏ های حل اختلاف شهرستان، استان و مرکزی، ترتیبات برگزاری جلسات هیأت‏ ها، رسیدگی، تصمیم‌گیری و اعتراض نسبت به تصمیمات، وظایف دبیرخانه هیأت‏‌ها و چگونگی اعتراض نسبت به تصمیمات آنها می‌پردازد.

موافقت دولت با خروج موقت تعدادی از آثار تاریخی و فرهنگی از کشور

دولت مجوز خروج موقت (۴۴۶) قلم اشیای تاریخی – فرهنگی را از تاریخ ۲۴ فروردین تا ۳۱ مردادماه ۱۳۹۶ به کشور آلمان با مسئولیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری صادر کرد.

 

منبع: فارس


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=33023

  تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۵، ساعت: ۱۹:۴۲