سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، سور مقصور کاسبان روان

مدرک اورتوپدی از دانشگاه علوم دینی!

دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۳

دیدگاه خانم افروز ر. درباره «مافیای روان»

 
وقتی خبر تفاهم نامه پنج ساله دانشگاه آزاد با دانشگاه زیگموند فروید را خواندم یاد جمله ای افتادم که شرکت کنندگان در کنگره خواری به اعضای انجمن فرویدی گفتند «دانشگاه آزادی ها»!! حالا بماند که در آن کنگره انجمن فرویدی خواب از سر شرکت کنندگان و سخنرانان آن پراند! این کاری نیست که دانشگاه آزاد می کند. دانشگاه آزاد با دانشگاهی تفاهم نامه امضا می کند که نامش با رشته هایی که ارائه می دهد در تضاد است!
شرکت کنندگان کنگره خواری می دانستند که دانشگاه آزاد چه جور فعالیت هایی انجام می دهد به همین خاطر آن را تقبیح می کردند و به عنوان «ناسزا» به اعضای انجمن فرویدی نسبت می دادند!! دانشگاهی که نام فروید (پدر علم روانکاوی و «کسی که این علم عمدتا مخلوق اوست»)* را با خود یدک می کشد، در رشته های پرستاری، مامایی، پیراپزشکی و پزشکی خدمات آموزشی!! به دانشجویان ارائه می دهد! این نام چه ربطی به رشته های ارائه شده دارد؟ وقتی کسی از این دانشگاه فارغ التحصل می شود می گوید من فارغ التحصیل از دانشگاه زیگموند فروید هستم و این جمله به ذهن شنونده متبادر می شود که صاحب این «مدرک» در رشته روانکاوی تحصیل! کرده و در وهله اول واقعاً این به ذهن نمی رسد که او نه در رشته روانکاوی از دانشگاه زیگموند فروید، بلکه درس خوانده در رشته مامایی در این دانشگاه باشد! مانند این است که بگویید فلان شخص در رشته ارتوپدی از دانشگاه علوم دینی «مدرک» گرفته! خنده دار نیست؟! دانشگاه آزاد اینگونه از اعتبار خود کم می کند… و اینطور می شود که «توده» از آن به عنوان یک “فحش” استفاده می کند.
دانشگاه فروید اتریش شبیه همان شرکت سهامی است که فارغ التحصیل آن خود را دارای مدرک دکترا از دانشگاه بوستون می داند. هر دو این دانشگاه ها فقط از نامشان اعتبار کسب می کنند و در محتوا هیچ چیزی برای ارائه ندارند. خانم فارغ التحصیل شرکت سهامی بوستون BGSP Inc نه حرفی از شهر ورمونت می زند و نه از اعتبار و نه میزان درصد کاریابی فارغ التحصیلان آن در خاک امریکا! این خانم دکتر به سرعت به ایران باز می آید و شروع به «تولید» روانکاو!!! می کند… چنانکه افتد و دانی…
«در این تفاهم‌نامه طرفین متعهد می‌شوند هزینه‌های سفر و اقامت اعضای هیات علمی خود را تقبل کنند و هزینه سازماندهی، تجهیزات آموزشی، کارکنان فنی بر عهده دانشگاه میزبان خواهد بود.»** و این هزینه از جیب دانشجویانی تامین می شود که بالاخره به دانشگاه راه یافته اند و امیدوارند که دانشی نصیبشان شود… البته تصحیح می کنم: آنها خودشان هم می دانند که چیزی از این مدرک و چند سالی که عمر خود را در این دانشگاه سپری می کنند در نخواهد آمد! وگرنه به اعضای انجمن فرویدی به ناروا نمی گفتند: «دانشگاه آزادی»!

 

 
*از جملات دکتر کدیور
** http://www.topiranian.com/topnewss/archives/2014/12/post_1748.html


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=7991

  تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۳، ساعت: ۲۰:۰۳