یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:تجمع ۲۴ ساعته انجمن فرویدی در وزارت بهداشت، درمان و غیره، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، وزیر مستعفی بهداشت

مردم، وزیر فرهنگ و ارشاد علی جنتی است نه قاضی‌زاده هاشمی!

راه مقابله با فساد از زبان جنتی:

منابع اسلامی ما در حوزه‌ی حقوق شهروندی پربار است/علی رغم تاکید قانون اساسی در باره حقوق ملت، نارسایی‌های زیادی داریم

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: علی رغم تاکیدات فراوان قانون اساسی کشورمان در مورد حقوق ملت، در این زمینه نارسایی‌های زیادی داریم.

 

منابع اسلامی ما در حوزه‌ی حقوق شهروندی پربار است/علی رغم تاکید  قانون اساسی در باره حقوق ملت،  نارسایی‌های زیادی داریم

 

به گزارش ایلنا، نشست خبری شورای هماهنگی حقوقی دستگاه‌های اجرایی کشور با هدف گسترش فرهنگ قانونمداری، آموزش و توسعه مفاهیم حقوقی به ویژه حقوق شهروندی صبح امروز ۱۴ آذر با حضور علی جنتی وزیر فرهنگی و ارشاد اسلامی، حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد، امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور، صادقی مشاور رئیس جمهور، دکتر آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور و معاونین و مدیران حقوقی دستگاه‌های اجرایی کشور، امور مجلس و استان‌ها (دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی) برگزار شد.

علی جنتی در این نشست گفت: برای ما مسلمانان جای افتخار دارد که حضرت علی (ع)، هزار و ۴۰۰ سال پیش حقوق و مسئولیت مردم نسبت به همدیگر را مطرح کرده‌اند. منابع اسلامی ما در حوزه‌ی حقوق شهروندی بسیار غنی پربار است و قانون اساسی ما نیز نشات گرفته از منابع اسلامی است و درآن به حقوق شهروندی اشاره شده است.

وی با اشاره به شعار انتخاباتی رییس جمهور در ارتباط با احیای حقوق شهروندی، گفت: حقوق مردم در برابر مسئولان و حاکمان، مسئله ارزشمندی برای همه دنیاست و مطرح‌کردن آن غرورآمیز است. قانون اساسی کشور ما از اصول اسلامی نشات گرفته است. حقوق شهروندی موضوعی نوپاست و درگذشته تحت عنوان حقوق شهروندی کمتر شاهد فعالیت‌هایی بوده‌ایم و حتی گاهی این حقوق با موضوع حقوق اساسی و حقوق بشر مترادف دیده شده است. در حالی که این دیدگاه اشتباه است و حقوق شهروندی جزیی از حقوق اساسی به حساب می‌آید.

جنتی ادامه داد: علی رغم تاکیدات فراوان قانون اساسی کشورمان در مورد حقوق ملت، در این زمینه نارسایی‌های زیادی داریم، در قانون اساسی اصولی راجع به حقوق ملت مطرح شده است اما در مقایسه این قوانین با شرایط امروز، شاهدیم بسیاری از آنها اجرا نمی‌شود و در واقع در عمل پایبند به آنها نبوده‌ایم.

وی با اشاره به این که امروز در جامعه بخشی از افراد احساس می‌کنند که شهروند درجه ۲ هستند توضیح داد: برخی از اقلیت‌های مذهبی و دینی نیز چنین احساسی دارد، چرا که غیر از مجلس در سیستم اجرایی حضور فعالی نداشته و همواره از اعتراضات اهل سنت این است که نقش‌شان در حاکمیت کجاست؟! اما در دولت یازدهم به این موضوع توجه ویژه داشته‌ایم و برای اولین بار امسال یک سفیر اهل سنت به خارج از کشور فرستادیم.

جنتی ادامه داد: ما که شعار شایسته سالاری می‌دهیم، باید از همه کسانی که این شایستگی را دارند و معتقد به نظام هستند و علاوه بر وفاداری دارای کارایی و تخصص لازم هستند، استفاده کرده و بهره بگیریم.

وی همچنین به نوع برخورد با بانوان و حضور کمتر زنان در پست‌های اجرایی اشاره کرد و گفت: در دولت یازدهم حضور بانوان در پست‌های مدیریتی بیشتر شده است البته در این زمینه هنوز عقب ماندگی داریم.

جنتی با اشاره به صحبت‌های یکی از ائمه جمعه‌های کشور مبنی بر این که “وقتی این همه مرد بیکار داریم چرا از زنان در حوزه‌های مختلف برای اشتغال استفاده می‌شود؟” گفت: مگر هر کسی که بیکار است باید به کار گرفته شود؟! در حالی که بر اساس اصل شایسته سالاری همه افراد شهروند کشور هستند و باید بتوانند از حقوقشان بهره‌مند شوند و این در حالی است که اسلام حتی به حقوق کسانی که خارج از مرزهای کشور اسلامی زندگی می‌کنند توجه دارد و یکی از موارد استفاده از زکات را در جلب قلوب آنها می‌دانند.

وزیر ارشاد به مسئولیت ویژه دستگاه قضایی در حوزه حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز فعالیت‌ها و اقدامات مختلفی در حوزه حقوق شهروندی داشته‌ایم و در این زمینه موضوع نشر و دسترسی آزاد به اطلاعات که در سال ۸۸ تصویب شده بود را اجرایی کردیم و لایحه آن در دولت تهیه شد که به نظرم از اساسی‌ترین کارها در دولت یازدهم موضوع آیین نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بوده است.

این مسوول با اشاره به اینکه بر اساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات همه دستگاههای کشور موظف هستند، ظرف سه سال آینده این قانون را اجرایی کنند گفت: همه دستگاهها موظفند تمام اطلاعات درون سیستم‌شان را روی پایگاه اطلاعاتی‌شان بگذارند و با شفافیت کامل در دسترس عموم شهروندان قرار دهند و حتی موظف به پاسخگویی هستند.

جنتی در ادامه به کاهش تصدی‌گری‌ها و واگذاری امور به تشکل‌های صنفی و نهادهای دولتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اشاره کرد و گفت: در حوزه‌ی آگاهی بخشی به شهروندان نیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوزهای زیادی به نشریات و مطبوعات داده است و در طول فعالیت دولت یازدهم حدود ۴ هزار نشریه و پایگاه خبری مجوز گرفتند که بیش از مجموعه مجوزهایی است که از اول انقلاب تا پایان سال ۹۲ به نشریات داده شده‌اند.

وی همچنین به اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد در حوزه انتشار کتاب و فرهنگ سازی کتابخوانی اشاره کرد و گفت: یکی از شعارهای اصلی‌مان موضوع عدالت فرهنگی است که امکان دسترسی نسبتا برابر برای همه شهروندان در سراسر کشور به امکانات فرهنگی فراهم شود و در این راستا تلاش کرده‌ایم اعتبارات را به سمت مناطق محروم هدایت کنیم تا عدالت فرهنگی اجرا شود.

وی تصریح کرد: اقدام دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت اعمال حقوق شهروندی، کاهش مجوزها و فرایندهای آن‌هاست. هنگام ورود من به وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی بیش از ۱۴۰ مورد برای دریافت مجوز وجود داشت و تا جایی که امکان داشت ما این مجوزها را کاهش دادیم و فرآیندهای مربوط به آن را نیز کوتاه کردیم و حداکثر به ۵ ماه رساندیم و قصد داریم مدت آن را به دو یا سه ماه کاهش دهیم. همچنین مجوز امتیازات موسسات فرهنگی و هنری که به قیمت بالا فروخته می‌شوند را از دو سال به دو ماه کاهش دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ابراز تاسف از اینکه در گذشته مشکلات و عقب‌ماندگی‌های زیادی در زمینه فناوری اطلاعات داشتیم، افزود: شعار ما این است که دولت الکترونیک از دیگران عقب نباشد و ما اطلاعات لازم را روی پایگاه‌ها قرار دهیم. بنابراین گسترش دولت الکترونیک از دیگر اهداف ماست؛ چرا که هر اندازه مراجعات را در زمینه‌های گوناگون کاهش دهیم، در جهت مقابله با فساد کار کرده‌ایم. 

منبع: ایلنا

پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=15697

  تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۴، ساعت: ۱۴:۲۹