یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

مردم تغییر می خواهند، تغییر، تغییر! آخر تا کی همان خاله ها و همان خاله بازی ها را ببینند!

خدمتکاری که در روسیه رئیس شورا شد

 

 

دفتر شورای محله که شهردار تازه سال‌ها تمیزکار آن بود

 

مارینا اودگوسکایا قرار نبود رئیس شورای پووالیخینو شود. او ساختمان آنجا را تمیز می‌کرد و از کارش راضی بود تا آنکه یک روز رئیس پیش او آمد و خواست در انتخابات شرکت کند.

مارینا اودگوسکایا چهار سال بود که کف زمین و در و دیوار ساختمان شورای محلی پووالیخینو، روستایی در ۴۸۰ کیلومتری غرب مسکو را تمیز می‌کرد.

حالا مارینای ۳۵ ساله وسایل گردگیری و تمیزکاری خود را کنار گذاشته تا اداره همان ساختمان را در سمت دهیار محلی به عهده بگیرد.

چه اتفاقی افتاد؟

وقتی نیکولای لوکتوف، دهیار محلی تصمیم گرفت در انتخابات شرکت کند، هیچ رقیبی نداشت. آقای لوکتوف از حزب اتحاد روسیه که حامی پوتین است، نامزد شد اما برای برگزاری رقابت دست‌کم یک نامزد دیگر لازم بود. هیچ کس پا پیش نگذاشت و برای همین آقای لوکتوف خانم اودگوسکایا را راضی کرد تا با ثبت نام در انتخابات، مقدمات قانونی لازم برای برگزاری انتخابات فراهم شود.

اما این نقشه آنطور که قرار بود پیش نرفت و خانم اودگوسکایا جای رئیس محلی را گرفت.

یکی از اعضای کمیسیون انتخابات محلی به سارا رینزفورد، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: “نیکولای لوکتوف فکر می‌کرد هیچ کس به آن خانم رای نمی‌دهد و او سر جایش می‌ماند. اما مردم خسته شده بودند، جلو آمدند و مارینا اودگوسکایا را انتخاب کردند.”

هیچ کس به اندازه خود رئیس شورای تازه متعجب نبود.

این زن که از مقام‌های محلی است و نمی‌خواهد نامش را سارا رینزفورد منتشر کند، پشت تلفن می‌خندد و می‌گوید: “رئیس شورا شگفت‌زده شد و مارینا هم مبهوت مانده بود.”

او می‌گوید خودش شخصا شنیده بود که رئیس قبلی ازمارینا اودگوسکایا خواست در انتخابات شرکت کند.

اندرو کرامر، خبرنگار نیویورک تایمز در گزارشی نوشته که حقوق خانم اودگوسکایا یک شبه بیش از دو برابر شد و به ۲۹ هزار روبل روسیه یا حدود ۳۸۰ دلار در ماه رسید.

بعد از پیروزی خانم اودگاسکایا در انتخابات و تیتر شدن او در رسانه‌ها، سیل تلفن بود که به دفتر شورای محلی در ۴۸۰ کیلومتری غرب مسکو وصل می‌شد.

او به تلفن‌ها جواب نمی‌داد اما در یک مصاحبه با کانال تلگرامی پودیوم خودش را نامزد “تقلبی” خواند و گفت برای این ارتقای مقام “آماده” نیست.

“فکر نمی‌کردم که مردم واقعا به من رای بدهند. من هیچ کاری انجام نداده بودم.”

با همه اینها او ۶۲ درصد رای‌ها را به دست آورد و رقیبش که دهیار بود فقط ۳۴ درصد.

 

رئیس قبلی شورای محلی می‌گوید اصلا ناراحت نیست که دهیار تازه تمیزکار ساختمان بوده (تصویر آرشیو)
 
هیچ کدام از نامزدها قبل انتخابات فعالیت چندانی برای تبلیغ نکردند. هیچ بیلورد و تابلویی نصب نشد و نشست انتخاباتی هم که در کار نبود. از نظر مردم محلی هم تبلیغات انتخاباتی کار بیهوده‌ای بود چون همه همدیگر را می‌شناختند.

پووالیخینو با خانه‌های یک طبقه چوبی‌اش که رنگ روشن دارند، بزرگ‌ترین روستا از میان ۳۰ روستایی است که تحت اداره خانم اودگوسکایا است.

جمعیت کل آنجا ۲۴۲ نفر است.

آقای لاکتوف، دهیار ۵۸ ساله منطقه که از انتخاب نشدن خود متعجب بود، در آخرین روزهای کاری به بی‌بی‌سی گفت: “من همه کارهای لازم را انجام دادم. هیچ مشکلی در روستا وجود نداشت. واضح است که مردم تغییر می‌خواستند.”

بعضی فکر می‌کنند شکست آقای لاکتوف به عملکرد حزب او برمی‌گردد که به طور کلی در روسیه کاهش محبوبیت داشته است. در کوستروما که روستای آقای لاکتوف در آن واقع شده، حزب اتحاد روسیه در انتخابات پارلمانی محلی فقط ۳۲ درصد آرا را به دست آورده است.

 

در جاهای دیگر استراتژی آلکسی ناوالنی، مخالف سیاسی کرملین، با معرفی چهره‌های جدید موفق بوده است.

اما در محله محدودی مثل پووالیخینو مردم اعتقاد دارند که این یک انتخاب شخصی و غیرحزبی بوده است.

‘چراغ‌کشی می‌کنم’

آنها می‌گویند رئیس قبلی شورای محلی دیگر انگیزه‌ای برای کارهای تازه نداشت.

مردم محلی می‌گویند در کارها به مارینا اودگوسکایا کمک خواهند کرد. و البته اعتقاد دارند او باید کمی آموزش هم ببیند.

حالا یک ماه بعد از انتخابات خانم اودگوسکایا هم اعتماد به نفس بیشتری دارد و به نیویورک تایمز گفته می‌خواهد خیابان‌ها را چراغ‌کشی کند، چیزی که سال‌ها مردم دنبالش بودند و به دست نیاورده بودند.

مسکو کومسومولیتس، روزنامه چاپ مسکو نوشته که او از جانب حزب عدالت اجتماعی بازنشستگان نامزد شده و قرار است آموزش ببیند.

 

 

حزبی که خانم اودگوسکایا از آن نامزد شده او را حمایت می‌کند.

رئیس پیشین شورا هم گفته کدورت یا مشکلی با کار جدید خانم اودگوسکایا ندارد: “از نظر من هیچ نکته منفی‌ای وجود ندارد که او دهیار جایی شود که قبلا تمیز می‌کرده. هرچه باشد او دفتر شورا را خیلی خوب می‌شناسد.”

 

منبع: بی بی سی


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=53198

  تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۹، ساعت: ۱۰:۰۹