دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

مقام پنتاگون: دستور خروج نیروهای آمریکایی از سوریه امضاء شد

در این تصویر از نوامبر ۲۰۱۸ شماری از نیروهای آمریکایی و شبه‌نظامیان «نیروهای دمکراتیک» در حال گشت‌زنی در نزدیکی مرز ترکیه دیده می‌شوند

 

رسانه‌ها به نقل از وزارت دفاع ایالات متحده می‌گویند «فرمان اجرایی خروج نیروهای آمریکایی از سوریه امضاء شده‌است». دونالد ترامپ چندی پیش اعلام کرد ارتش کشورش را از سوریه خارج می‌کند. در پی آن وزیر دفاع آمریکا از مقام خود کناره‌گیری کرد.

خبرگزاری فرانسه روز دوم دی ماه به‌نقل از یک مقام وزارت دفاع آمریکا گزارش داده‌است که دستور اجرایی امضاء شده؛ گزارش مشابهی نیز در شبکه خبری سی‌ان‌ان و فاکس منتشر شده‌است.

سی‌ان‌ان و فاکس در عین حال به نقل از یک مقام دیگر وزارت دفاع گفته‌اند این دستور را جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا که تا چند روز دیگر این وزارت‌خانه را ترک می‌کند، امضاء کرده‌است.

مقام پنتاگون به رسانه‌ها گفته این فرمان اجرایی دربرگیرنده نحوه و زمان خروج نیروهای ارتش آمریکا از سوریه‌ است. او اما جزئیات بیشتری ارائه‌ نکرده‌است.

به گفته سی‌ان‌ان بنا بر برآوردها شماری در حدود ۲۶۰۰ تن از پرسنل و سربازان ارتش آمریکا در حال حاضر در سوریه مستقر هستند. شبکه فاکس این رقم را دو هزار تن گزارش داده‌است.

شبکه سی‌ان‌ان گزارش داده که خروج نیروها احتمالا در چند هفته آینده آغاز می‌شود و چند هفته نیز طول می‌کشد تا به مرحله نهایی برسد.

شبکه فاکس می‌گوید هنوز مشخص نیست آیا همچنان سلاح و ادوات نظامی برای گروه‌هایی مانند «نیروهای دمکراتیک سوریه»، که از مهم‌ترین متحدان ائتلاف به رهبری واشینگتن در نبرد علیه داعش هستند، ارسال خواهد شد یا نه.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، چندی پیش اعلام کرد که ارتش کشورش را از سوریه خارج می‌کند. نیروهای ارتش ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ برای مقابله با داعش به سوریه اعزام شدند. این کشور در عین حال ائتلافی را در نبرد علیه داعش رهبری می‌کند.

اعلام خروج نیروها از سوریه با کناره‌گیری جیمز متیس، وزیر دفاع دولت ترامپ همراه شد. هر دو موضوع واکنش‌های گسترده‌ای را داخل و خارج از آمریکا برانگیخت. حتی شماری از متحدان آقای ترامپ از این تصمیم انتقاد و در مورد خروج متیس ابراز نگرانی کردند. شماری نیز گفتند این حق رئیس‌جمهوری‌ست که وزیری هم‌سو و هم‌نظر با خود داشته باشد.

اندکی پس از کناره‌گیری آقای متیس، در حالی‌که اظهار نظرها در این مورد رو به فزونی گذاشت، دونالد ترامپ مجددا بر خروج نیروهای ارتش از سوریه تاکید کرد و در چند پست توئیتری به‌طور مشخص به این موضوع پرداخت.

جیمز متیس قرار بود تا ماه فوریه در مقام خود باقی بماند تا رئیس‌جمهوری وزیر دفاع دیگری را معرفی کند. اما ترامپ روز یک‌شنبه پاتریک شاناهان، معاون وزارت دفاع، را به سمت سرپرستی پنتاگون منصوب کرد و حکم سرپرستی پنتاگون را نیز برای روز اول ژانویه زد.

 

منبع: رادیو فردا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=44021

  تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۷، ساعت: ۰۹:۴۵