یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

من چقدر در این آشوب و نابسامانی سرزمینم سهیمم؟

جمعه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

دیدگاه خانم افروز ر. درباره «مافیای روان»

 

بعد از خواندن مقالات اخیر سایت انجمن، که در مورد انواع و اقسام فساد ها چاپ شده، به این فکر می کردم که چه شد که ما به این درجه از اخلاق نزول کردیم؟ کی و کجا بود که خواب بودیم؟ کجا خودمان را به نشنیدن و ندیدن زدیم؟ چقدر با هم بده بستان کردیم؟ چقدر باند بازی کردیم؟ چقدر منافع خودمان را به منافع ملت ترجیح دادیم؟
اینقدر خودم را به ندیدن و نشنیدن زدم که حالا جلوی این همه فساد را گرفتن کاری بس پر زحمت و طاقت فرسا است. موضوع آنقدر ادامه پیدا کرد که این کارها “زرنگی” و “عرضه” محسوب شد؛ از سر و ته کار زدن، با دروغ کار خود را راه انداختن، قانون را دور زدن، از ضعف ناتوانان سوء استفاده کردن، از جیب دیگران خوردن، خوشی و تفریح به هر بهایی، کسب یک شبه ی رتبه و منزلت اجتماعی، ساخته های دیگران را ویران کردن و روی آن بناهای فاخر برای خود ساختن، از صداقت مردم سوء استفاده کردن، هدر دادن سرمایه های مملکت و هزاران مورد دیگر که امروزه همه با آن آشنا هستیم.
این که من چقدر در این آشوب و نابسامانی سرزمینم سهیمم؟ درد آور است ولی دشمن سرزمین من خودم هستم.
و باز موضوع تا آنجا پیش رفت که اگر کسی با این قبیل کارها مخالفت کند، به او نسبت خنگ و ساده و بی عرضه می دهند! ارزش های جامعه ما به کلی زیر و رو شده! و من در این زیر و رویی چقدر نقش داشته ام؟


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=10391

  تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴، ساعت: ۲۱:۳۸