شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، زباله گردی مهرداد افتخار و«هم آوا»یان، سؤالات در مورد مدرک تحصیلی دکتر محمد صنعتی، سور مقصور کاسبان روان، مافياي روان، مقاله های آموزشی اعضای انجمن فرویدی، وزارت بهداشت، وزیر مستعفی بهداشت

مهرداد افتخار! «قانون ناخودآگاه اینست که هر ژوئی سانسی یک تاوانی دارد»!

نویسنده: زهرا نوعی

 

این روزها همه اش به رسوایی فکر می کنم؛ به رسوایی هایی که گریبان جامعه علمی (!!!) ما را گرفته است. به تعلیق در آمدن ۵۸ مقاله نوشته شده توسط ۲۵۸ محقق (!!!) ایرانی به دلیل جعل علمی و دستکاری در مقالات دیگر در مجله نیچر[۱] رسوایی کوچکی نیست. اینکه حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر یکی از شلوغ‌ترین وزارتخانه‌های دولتی که چپ و راست هم مشغول عیادت از افراد و بازدیدهای استانی و فرا استانی است، در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۷۰ مقاله علمی (هر پنج روز یک مقاله علمی) منتشر کند، آه و افسوس بسیاری به دنبال دارد؛ خصوصاً که می دانیم برخی از این مقالات حتی در حیطه تخصصی وی یعنی چشم پزشکی هم نیست!!![۲]برگزاری کنگره های جعلی و تقلبی نیز خود داستان مفتضح دیگری است؛ ما امروز در هوایی از «علم» نفس می کشیم که در آن فردی مقاله ای در حوزه ای چاپ می­کندکه تخصصی ندارد، مقاله ها و پایان نامه ها خرید و فروش و تقلب و دزدی می شوند[۳] و عده ای نیز این گستاخی را می کنند که با برپایی کنگره ای که ربطی به تخصص شان ندارد، برای خود «رزومه»[۴] می سازند. این کنگره ها، تنها هدفشان مشهور و معروف کردن دست اندرکاران به همان تخصصِ نداشته است. همانگونه که کنگره جعلی اول[۵] محمد صنعتی در مهرماه ۱۳۹۳، «کنگره درگوشی»[۶] مهرماه ۱۳۹۳ گهر همایون پور و کنگره جعلی دوم محمد صنعتی در ۱۹ تا ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۵ به همین منظور برپا شد. جامعه علمی (!!!) ما آنچنان دچار انحطاط اخلاقی شده که در آن دانش تنها دستاویزی است برای بدست آوردن شهرت و قدرت و در این میان از همه چیز بی پناه تر؛ این دو هشتگ انجمن فرویدی در توییتر به خوبی، در مورد دانش روانکاوی این وضعیت را نشان می دهد:

#روانکاوی_ایران_در_زندان

PsychoanalysisInPrisonInIran#

علم و دانش به اسارت گرفته شده تا شیادان بتوانند در بازار مکاره ای که برپا کرده اند، اجناس تقلبی خود را با نام علم به همگان بفروشند. مقاله پشت مقاله، مجله پشت مجله، کتاب پشت کتاب و کنگره پشت کنگره؛ همگی از علم تهی! «سناریوی تکراری مهوع»[۷]!

افسوس! مقاله، مجله، کنگره و خود علم تا همین چندین سال پیش معانی پرباری داشتند اما حضور این شیادان همه این کلمات را دارد از درون تهی می کند.

به این مجله Psychoanalytic Discourse /DiscoursPsychanalytique (PSYAD) نگاهی بیندازید. این مجله نیز که بعد از کنگره جعلی اول سربرآورد، هدفش همان «رزومه سازی» برای سردبیرها و هیئت تحریریه آن است. بهرحال قاعدتاً باید در سرچ گوگل برای این شیادان عنوان روانکاو و روانکاوی هم بیاید تا مردم از همه جا بی خبر، گمراه گردند. مجله اینترنتی راهکار خوبی است تا گوگل هم شما را به عنوان روانکاو بشناسد.

مهرداد افتخار، سردبیر مجله که دایره تحقیقاتش فراتر از مسائل جنسی و اعتیاد نیست[۸]، او که مصاحبه هایش در مورد آینده نگری، ازدواج[۹] و مسائل جنسی[۱۰] است و در رزومه اش، علایق و گرایش تحقیقاتی خود را «اعتیاد – سکس»[۱۱] عنوان کرده است، به صورتی ناگهانی مانند دوستان دیگرش و با همان شیوه های فوق الذکر روانکاو می شود! مهرداد افتخاری که تا سال ۱۳۹۳ به همان عناوین روانپزشک و سکس تراپ! قناعت کرده بود با کمک محمد صنعتی در پایان روز سوم کنگره جعلی اول، ملقب به عنوان روانکاو شد و با ایجاد چنین مجله ای، راه را برای شیادی های بیشتر برای خود و همراهانش باز کرد. او برای ادای دین به محمد صنعتی که راهبر و راهنمای این جماعت در جعل عنوان روانکاو است، خود مجوز کنگره جعلی دوم را از آموزش مداوم پزشکی گرفت!!!

جا دارد از خود بپرسیم که آموزش مداوم پزشکی چه ارتباطی با آموزش روانکاوی دارد؟! این اداره در مورد هدف خود چنین می نویسد: «اداره کل آموزش مداوم جامعه پزشکی در راستای ارتقاء سلامت، از طریق آموزش مداوم به تمامی دانش آموختگان جامعه پزشکی، تدوین سیاست های آموزش مداوم جامعه پزشکی کشور با هدف حمایت از مشمولین و تدوین استانداردهای آموزش مداوم جامعه پزشکی و اعتباربخشی مراکز آموزش مداوم جهت ارتقاء کیفیت آموزش مداوم انجام وظیفه می کند.[۱۲]» واژه بازآموزی نیز به قواره پزشکی و پزشکان می آید که با عدد و رقم سروکار دارند! بازآموزی چه ۱۰۰۰ امتیاز داشته باشد، چه ۱۳.۵ امتیاز[۱۳] در قاموس روانکاوی هیچ جایگاه و هیچ معنایی ندارد.

واقعاً جالب است کنگره ای نامش «روانکاوی» است اما مجوز آن از آموزش مداوم پزشکی کشور گرفته می شود و در بیانیه پایانی دبیر علمی (!!!) و دبیر اجرایی آن نیز آمده است که «کنگره بدون اتکا به حمایت شرکت‌های دارویی برگزار شد»[۱۴]!!! بله وقتی از آموزش مداوم پزشکی مجوز می گیرند، آخرش هم به شرکت های دارویی می رسند!

مهرداد افتخار، روانپزشک و دبیر علمی!!! این کنگره برای گرفتن مجوز، پای مرکز تحقیقاتی را به میان می کشد که رئیس آن است؛ مرکز تحقیقات بهداشت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران! مرکز تحقیقاتی که تا به حال برگزاری کنگره جزء وظایفش نبوده است؛ «مرکز تحقیقات بهداشت روان از سال ۱۳۸۲ آغاز به کار نموده و با انجام کارهای پژوهشی و فعالیت در زمینه ارتقای بهداشت روان در سال ۱۳۸۴ موفق به اخذ موافقت نهایی گردید. این مرکز با بیش از ۱۰ سال سابقه، مؤسسه‌ای دولتی است که در زمینه‌های روانپزشکی، روانشناسی بالینی و بهداشت روان، درجهت اهداف کلان پژوهشی سلامت روان کشور فعالیت می‌کند… مأموریت اصلی مرکز تحقیقات بهداشت روان انجام پژوهش‌های بنیادین و کاربردی ارزنده و مؤثر، مبتنی بر اولویت‌های پژوهشی کشور است و اهداف کلان این مرکز تولید و ارتقای دانش پزشکی مؤثر و پویا، در حوزه سلامت روان، و بهبود کمّی و کیفی پژوهش‌های مرتبط با این حوزه تعیین شده است.»[۱۵]

ما که بارها این جملات گرانقدر فروید را فریاد زده ایم: ««تاریخ، دزد ادبی مسن، خودش را بعد از هر کشف تکرار می‌کند. دکترها در آغاز با هر حقیقت جدید می‌جنگند. پس از آن تلاش می‌کنند آن را به انحصار در آورند.»[۱۶]

کنگره ای که رئیسش پزشک عمومی است، دبیر علمی!!! آن روان پزشک است، برایش از آموزش مداوم پزشکی مجوز می گیرند و مرکز تحقیقات یک دانشگاه علوم پزشکی پشت آن است؛ اما نامش «روانکاوی» است!!! چه چیزی غیر از «جعل» و «انحصارگرایی» را به ذهن متبادر می سازد؟!

اینها جملات فروید است: «روانکاوی بایستی خودش را از هر فرضیه‌ای که با آن بیگانه است، چه از نوع آناتومیکی، شیمیایی یا فیزیولوژیکی آزاد نگه دارد، و باید تماماً با نظریات کمکی روانشناختی خالص عمل کند.»[۱۷]چشم دارید و نمی بینید، گوش دارید و نمی شنوید[۱۸]؟!

فروید در همان پیشگفتار خود بر سخنرانی های آشنایی با روانکاوی، تکلیف روانکاوی را برای همیشه روشن ساخته و مسیر و موضوع آن را تعیین نموده است.

البته وقتی شاگرد سیامک موحدی باشید که در مورد اختراع «روانکاوی تلفنی» اش می گفت تلفن Body دارد و بهتر از تکست و اینترنت و … است[۱۹]؛ می توانستید از مخابرات هم مجوز برای کنگره روانکاوی بگیرید، آموزش مداوم پزشکی که جای خود دارد!

اما مهرداد افتخار و دوستان دست اندرکارش یک نکته را فراموش کردند؛ نکته ای که به زیبایی در فارسی گفته شده است: «بار کج به منزل نمی رسد». کنگره ای که همه چیزش جعلی بود از رئیسش، دبیرش، مجوزش و … در نهایت با چنان عدم استقبالی از سوی مردم و محافل علمی مواجه شد که تمام دست اندرکاران آن تا همان روز برگزاری به تکاپوی پر کردن صندلی های خالی آن افتادند که شرح آن در مقالات «طلب استمداد از همکاران!!!»، «آتیش زدیم به مالمون!»، «استقبال دور از انتظار» با ۶۰ درصد ظرفیت خالی مانده!!! و «شاگرد اخراجی ما شاگردی داشت ستاره!!! یا ریاضیات در کنگره جعلی: ۶۰۰ = ۲۵ + ۴۱۵ – ۷۰۰ !!!» داده شد.

آخر واقعاً این دیگر نهایت خوش باوری و خیال خام بود که کنگره ای برگزار کنند که اکثر سخنرانانش دانشجویانی تازه کارند که دارند درس روانشناسی و روانپزشکی می خوانند و آن وقت انتظار داشته باشند مردم پول بدهند و بیایند این سخنرانی ها را گوش کنند! این البته تازه شروع عواقب جعل عنوان روانکاو، برگزاری کنگره جعلی، تحریف روانکاوی و تشویش اذهان عمومی است. «قانون ناخودآگاه اینست که هر ژوئی سانسی یک تاوانی دارد.»[۲۰]

درست است که این کنگره جعلی، حرفی برای گفتن در مورد روانکاوی نداشت اما مطالب سایت انجمن فرویدی در مورد آن، خود کنگره ای بود دیدنی و شنیدنی! این دقیقاً کاری است که یک روانکاو می کند؛ او می داند که چگونه با استفاده از یک تکنیک ماهرانه چرخش درستی به چنین متریالی بدهد به گونه ای که به یکی از بهترین تکیه گاه های آنالیز تبدیل می شوند.[۲۱]

 

[۱]رسوایی بزرگ بین المللی برای جامعه علمی کشور

[۲]رسوایی علمی در حد لالیگا!/ در سال ۲۰۱۵ حسن قاضی زاده هاشمی هر ۵ روز یک مقاله علمی منتشر کرده!

[۳]گزارش مجله‌ ساینس از بازار خرید و فروش مقالات و پایان‌نامه‌های دانشگاهی در ایران: A shady market in scientific papers mars Iran’s rise in science‎

[۴]– برگرفته از مقاله «کشور جهان سومی کشور جهان سومی است»

[۵]اهورامزدا این کشور را از لشکر دشمن، از خشکسالی و از دروغ پاس دارد

[۶]یک کنگره در گوشی برای تکمیل سیاه نمائی

[۷]– اشاره به سخنان دکتر میترا کدیور، کتاب مکتب لکان، روانکاوی در قرن بیست و یکم، انتشارات اطلاعات ۱۳۸۱، صفحه ۴۴

[۸]صفحه مهرداد افتخار در انستیتو روانپزشکی تهران

[۹]پایگاه اطلاع رسانی حوزه

[۱۰]مصاحبه با یک سکولوژیست

[۱۱]رزومه مهرداد افتخار در صفحه وی در انستیتو روانپزشکی تهران

[۱۲]سامانه آموزش مداوم پزشکی کشور

[۱۳] – میزان امتیاز بازآموزی کنگره جعلی دوم

[۱۴]قسمتی از متن بیانیه در کانال تلگرامی کنگره جعلی دوم

[۱۵]مرکز تحقیقات بهداشت روان

[۱۶]دکترها در آغاز با هر حقیقت جدید می‌جنگند. پس از آن تلاش می‌کنند آن را به انحصار درآورند

[۱۷]پیشگفتار فروید بر سخنرانی‌های آشنایی با روانکاوی

[۱۸]– اشاره به این جملات دکتر میترا کدیور در کتاب مکتب لکان: «لکان بارها به این جمله کتاب مقدس استناد کرده است: «چشم دارند و نمی بینند، گوش دارند و نمی شوند.» این دقیق ترین تعریف از انسان است.» صفحه ۳۵

[۱۹]– اشاره به صحبتهای سیامک موحدی در روز دوم کنگره جعلی اول

[۲۰]– پی نوشت دکتر میترا کدیور بر صورتجلسه چهارمین جلسه هیأت مدیره انجمن فرویدی به تاریخ ۲/۹/۸۷

[۲۱]– برگرفته از مقاله «مقاومت و واپس زنی» زیگموند فروید


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=28680

  تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۵، ساعت: ۱۵:۳۸