چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، وزیر مستعفی بهداشت

مهندسی، روانکاوی، متولی سلامت، کشورهای پیشرفته، خیابان، دنیا، سرزده، ستاره دنباله‌دار…

پنج شنبه ۰۳ دی ۱۳۹۴

مصطفی س:
با سلام و احترام فراوان خدمت اعضای محترم انجمن فرویدی

 

آقای دکتر هاشمی، یه مصاحبه با روزنامه ها داشتن*. اما هر چی به واژه هایی که به کار برده فکر میکنم، بیشتر متوجه میشم که انگار فارسی ای که من صحبت میکنم با فارسی ایشون فرق داره! مثلا من تا حالا تصور میکردم که کلمه “اندازه” فارسی، وارد عربی شده و تبدیل شده به هندسه، و کسی که هندسه بلد باشه بهش میگن مهندس. حتی برای این تصور غلط! دلیل هم داشتم. تو حافظه ام بود که توضیحات بالا رو یکی از معلمای ادبیات دبیرستان بهم یاد داده. بعد از افاضات دکتر هاشمی، گفتم برم یه نگاه دقیقتری به معنیش بندازم:

 

معنی واژه مهندس از لغت نامه دهخدا:
مهندس . [ م ُ هََ دِ ] (معرب ، ص ، اِ) (معرب از اندازه ٔ فارسی ) مهندز. اندازه گیرنده . (غیاث ). تقدیرکننده . (مهذب الاسماء) محاسب . شماردار.

 

اما ایشون فرمودن که:
ظرف یک ماه و نیم اخیر در شرایطی که حوزه بهداشت بیشترین میزان رضایتمندی مردم را دارد مهندسی‌هایی پشت پرده می‌شود.
یعنی معنی “مهندس” توی فارسی ای که ایشون صحبت میکنن میشه: کسی که در مورد وزارت بهداشتی که من وزیرشم، اخباری که من دوست ندارم رو منتشر کنه!
تن دهخدا و معین و عمید توی گور، و قلب من توی سینه ام لرزید. نکنه جدیدا معنی واژه ها توی فارسی عوض شده؟!
آخه یه بار دیگه هم ایشون من رو سورپرایز کرده بودن موقعی که فرمودن: روانکاوی کار روانپزشکه!
من عجب عقبم از زمونه! تا حالا تصور میکردم که روانکاوی کار روانکاوه، یهو میبینم کار روانپزشکه! مثل اینکه توی دوره کوتاه وزارت ایشون، معنای واژه ها عوض شده و منم شبیه اصحاب کهف از همه جا بی خبرم!

 

 

*
https://freudianassociation.org/%d9%85%d9%87%d9%86%d8%af%d8%b3%db%8c-%d8%b4%d8%af%d9%87%d8%9f-%db%8c%d8%b9%d9%86%db%8c-%d8%aa%d9%88-%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%be%d8%a7%d8%b3%d8%ae-%d8%ba%db%8c%d8%b1-%d9%85/


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=16922

  تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۴، ساعت: ۲۳:۲۵