چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، سؤالات در مورد محل تحصیل گهر همایونپور، سؤالات در مورد مدرک تحصیلی دکتر محمد صنعتی، سور مقصور کاسبان روان

موش ها هم مافیا دارند

چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۴

دیدگاه خانم مهدیه مرادپور درباره «مافیای روان»

 
در مسیری که معمولا هفته ای چند بار آن را طی می کنم، راه پیاده رویی است که می بایست از آن بگذرم. مسیر خلوت و کم رهگذری ست. کنار باغچه ها سوراخ زیاد است و آسفالت های کنده شده، ترمیم نشده است و بسیار پیش آمده که از داخل سوراخ ها، در همان پیاده رو موش ها بیرون می آیند و از یک سمت معبر به سمت دیگر می دوند و داخل سوراخ دیگر می شوند و یا در باغچه ها راه می روند و روی کیسه های زباله خشک انباشته شده روی هم، بو می کشند. موش ها در این پیاده رو زیاد دیده می شوند. هر وقت می خواستم از این مسیر بگذرم نا خواسته بازوانم را منقبض می کردم و با تصور اینکه ممکن است الآن یکی از آنها از روی کفش هایم رد شوند و یا دقیقا جلوی پایم سبز شوند با ترس گام بر می داشتم. تا اینکه…
تا اینکه به نظرم رسید مسیر دیگری وجود دارد، می توان آن را تجربه کرد. می دانستم آن مسیر پر رهگذرتر است و شاید ترس من کمتر می شد. اعتراف می کنم اول برایم سخت بود که مسیر را تغییر دهم اما ترس موش ها آن قدر زیاد بود که بتوانم تصمیم بگیرم که از معبر پر رفت و آمدتر بگذرم.
روزی که داشتم راه جدید را امتحان می کردم به نظرم آمد که موش ها کمتر دیده می شوند. اصلا موشی در آن مسیر پیاده رویی که می گذشتم ندیدم. چرا؟! اولین پاسخ این بود که در این مسیر “آدم” ها بیشتر تردد می کنند و انگار جایی که آدم ها بیشترند موش ها جرات بیرون آمدن از سوراخ هایشان را ندارند.
اما بهتر دیدم کمی در مورد این موجود کوچک بیشتر بدانم:
“هیچ موجودی بیش از موش در جهان الهام بخش ترس نیست. این موجود نمادی از مرگ و طاعون است. آنها کابوس ما می شوند وقتی در دیوارها، خانه می کنند و به راحتی آنجا رفت و آمد دارند. دم فلس مانند آنها واقعا آزار دهنده است. موش های صحرایی در هر سال باعث میلیاردها دلار خسارت می شوند، آنها منابع غذایی را می خورند و انواع دیگر آنها از طریق جویدن سیم های برق، گاز گرفتن کودکان و … باعث آزار و اذیت و ناراحتی ما می شوند… موش سیاه و بدریخت مناطق استوایی… همانا ناقل طاعون سیاه بود. ککی که بر روی بدن این موش ها زندگی می کرد، عامل انتقال آفات باکتری های یرسینیا به میلیون ها نفر از قربانیان بی خبر طاعون بوده است… این تقریبا غیر ممکن است که به طور کامل خانه شما ضد موش ساخته شده باشد . آنها می توانند به راحتی از طریق هر دهانه کوچکی به قطر یک چهارم بدنشان وارد محیط شوند. با توجه به مقایسه های انجام شده، سختی دندان موش، سخت تر از آهن یا فولاد است و می تواند به راحتی هر چیزی را گاز بگیرد. هنگامی که آنها به خانه حمله می کنند، گرفتن آنها بسیار دشوار است؛ چون موش باهوش است… آنها می توانند خودشان را بدون مشکل زیادی با محیط های مختلف منطبق کنند… بدن بسیار مقاومی در برابر سقوط از ارتفاع دارند. آنها می توانند مقدار زیادی در برابر اشعه های مختلف دوام بیاورند… در طول نسل ها، آنها نسبت به سموم مختلف مصونیت خاصی بدست آورده اند…
اما دهمین موضوع جالب درباره موش ها اتفاقی است تحت عنوان موش پادشاه که شاید یک اتفاق عجیب و غریب باشد. در جایی موش های بسیاری، از دم به هم می چسبند و در نهایت دم های آنها به هم تنیده می شود. چند نمونه از این اتفاق در قرون وسطی یافت شده است؛ گرچه اشکالات و شبهات زیادی در این مورد وجود دارد. بزرگترین پادشاه موش شناخته شده، یک خوشه متشکل از ۳۲ سر موش سیاه صحرایی مومیایی شده در یک شومینه میلر در Buchheim، آلمان به سال ۱۸۲۸ که می توان آن را بر روی صفحه نمایش در موزه Mauritianum در Altenburg، آلمان دید. از لحاظ تاریخی، موش پادشاه به عنوان یک فال وحشتناک در ارتباط با مرگ و بیماری دیده می شود.”(۱)
برایم عجیب بود که هر بار از این مسیر عبور می کنم اینقدر به موش ها فکر می کنم!
حالا به ذهنم می رسد خیلی هم عجیب نیست! این مسیر تکرار شونده، مسیر “مرکز روانکاوی آفریقاست”!

 

جایی که در آن کسی است که “در کنگره بین المللی فدراسیون اروپایی روانکاوی در سال ۲۰۱۳ که در ژنو برگزار شد بخشی از کنگره به نام او بود «Mitra»: ، کسی که ژک آلن میلر ـ بنیان‌گذار انجمن جهانی روانکاوی و تنها شاگرد لکان که اجازه نشر آثار او را دارد ـ درباره‌اش گفته: «دکتر کدیور اعتباری برای ایران است» ، کسی که در افتتاحیه دانشگاه مردمی ژک لکان، آقای میلر تجربه ایشان را در ایران مشوقی برای تأسیس این دانشگاه دانستند، کسی که «از دریای چین تا دریای سیاه تنها روانکاو عضو انجمن جهانی روانکاوی است».(۲) کسی که از “نا خود آگاه موروثی ” می نویسد و کسی که…

 

و باید هم در این مسیر از موش ها غافل نماند!

 

از آنان که “نمادی از مرگ و طاعون” اند و “کابوس ما می شوند” وقتی در وطن مان لانه می کنند! از آنها که “ناقل طاعون سیاه” اند و خسارات مادی و معنوی بسیاری به کل جامعه و “قربانیان بی خبر طاعون” وارد می کنند و “از طریق هر دهانه کوچکی … وارد محیط می شوند.”
از آنان که می توانند “به راحتی هر چیزی را گاز بگیرند” و فراتر از آن تصمیم به حذف فیزیکی کسی بگیرند که “اعتباری برای ایران” است! و تازه! پس از آن، از قصور” غیر عمد و از روی سهل انگاری” حرف بزنند!

 

از شاه موش! از آنهایی که دم هایشان آنچنان به هم گره خورده که “یک فال وحشتناک در ارتباط با مرگ و بیماری” را نشان می دهند! و به همین دلیل هم است که می توانند “خودشان را بدون مشکل زیادی با محیط های مختلف منطبق کنند” و “بدن بسیار مقاومی در برابر سقوط از ارتفاع دارند” و همچنان به تفرج در کوچه علی چپ مشغول اند!(۳)
از آنان که در برابر روشنگری های “انجمن فرویدی” تاکنون دوام آورده اند و سالیان درازی ست “نسبت به سموم مختلف مصونیت خاصی” یافته اند!
درباره موش ها گفتیم وقتی” به خانه حمله می کنند، گرفتن آنها بسیار دشوار است؛ چون موش باهوش است”. شاید دشواری گرفتن موش ها به دلیل هوش این موجودات باشد اما اینکه امثال به ظاهر ! انسانی موش ها را به دشواری می توان رسوا کرد از هوش سرشار آنها نیست! بلکه از این است که با همان ظاهر انسان گونه به حیات خرابکارانه شان ادامه می دهند؛ و الا بلاهت آنان به وفور ثابت شده است!
اما همچنان به این می اندیشم که انگار جایی که آدم ها بیشترند موش ها جرات بیرون آمدن از سوراخ هایشان را ندارند!

 

پانوشت ها:
۱-
http://www.beytoote.com/scientific/nature/amazing-weird-animals.html
۲- سایت انجمن فرویدی/ درباره ما/ دکتر مرجان پشت مشهدی
۳- سایت انجمن فرویدی / اشاره به عنوان مطلب “داستان تفرج مجید جان ها در کوچه علی چپ”


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=12286

  تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۴، ساعت: ۱۵:۲۲