شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:«خنداننده شو»ی مبارزه با اخلالگران اقتصادی توسط بازپرس حسینی، اعدام های غیر فقهی و غیر شرعی، دادستان ذبیح زاده، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

می ترسیدند که یک «اعاده دادرسی» دیگر و یک «رهبری متشکریم!» دیگر راه بیفتد

واکنش‌های جهانی به اعدام روح الله زم ادامه دارد

 

روح‌الله زم که به کشور فرانسه پناهنده شده بود، مهر ماه سال گذشته در سفری به عراق دستگیر به ایران منتقل شد.

اعدام روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» در بامداد روز شنبه ۲۲ آذرماه موجی از محکومیت بین المللی در پی داشته است.

در همین زمینه، علاوه بر اتحادیه اروپا، فرانسه و عفو بین الملل، وزارت خارجه کشورهای کانادا، آلمان، کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، و شماری از شخصیت‌ها حقوق بشری و مدنی اعدام روح الله زم را محکوم کردند.

روح‌الله زم که به کشور فرانسه پناهنده شده بود، مهر ماه سال گذشته در سفری به عراق دستگیر به ایران منتقل شد. دادسرای عمومی و انقلاب تهران بامداد روز شنبه در بیانیه‌ای از اعدام مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» خبر داد.

وزارت خارجه کانادا در توییتی با محکوم کردن اعدام روح الله زم، بر ایستادگی در مقابل کسانی که «به دنبال تضعیف کار بنیانی و امنیت روزنامه‌نگاران» هستند تاکید کرده است.

وزارت خارجه کانادا تصریح کرده است: ما همچنان به دفاع از آزادی رسانه‌ها پایبندیم و ایران را مسئول نقض حقوق بشر می‌دانیم.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز ضمن ابراز انزجار از اعدام روح‌الله زم، گفته است که کشورش در هرشرایطی اعدام را رد می‌کند.

این سخنگو همچنین «ربودن» روح الله زم از یک کشور دیگر را «شوکه» کننده خوانده است.

عفو بین الملل نیز در بیانیه‌ای اعدام مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» را محکوم کرده است.

دیانا الطحاوی، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل، هم گفته است، اعدام روح الله زم ، ضربه‌ای مرگبار به آزادی بیان در ایران بود و نشان می‌دهد که مقام‌های ایران تا کجا برای ایجاد ترس و سرکوب مخالفان از شیوه‌های بیرحمانه‌ای استفاده می‌کنند.

عفو بین الملل تاکید کرده است، اعدام مدیر آمدنیوز درست چهار روز بعد از تایید حکم اعدامش توسط دیوان عالی نشان می‌دهد جمهوری اسلامی برای جلوگیری از تشکیل کارزار بین‌المللی علیه این حکم، « شتاب‌زدگی قبیحانه‌ای» به خرج داده است.

سازمان دیدبان حقوق بشر نیز اعدام روح‌الله زم را محکوم کرد. تارا سپهری‌فر، محقق ایران در دیده بان حقوق بشر، گفت: اعدام روح‌الله زم نشان می‌دهد که ایران تا چه اندازه از مجازات ظالمانه و غیرانسانی اعدام به عنوان سلاحی برای سرکوب استفاده می‌کند.

تارا سپهری‌فر تصریح کرده است، جهان نباید چشمان خود را بر نقض آشکار حقوق بشر در ایران ببندد.

این مقام سازمان دیدبان حقوق بشر خواستار توضیح مقام‌های امنیتی عراق در خصوص چگونگی بازداشت روح الله زم و انتقال او به ایران شده است.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران هم در بیانیه‌ای مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» را محکوم کرده است.

شریف منصور، هماهنگ کننده خاورمیانه و شمال افریقای کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، در واشینگتن گفته است: مقام‌های ایرانی با اعدام روح‌الله زم به باندهای جنایتکار و افراط گرایان خشونت طلبی پیوستند که با قتل روزنامه‌نگاران را ساکت می‌کنند.

محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم، قبل از اعدام پسرش در یادداشتی نوشته است که روز جمعه ۲۱ آذر به دعوت مسئول پرونده روح‌الله زم در سازمان اطلاعات سپاه همراه خانواده‌اش به دیدار فرزندش رفته است.

به گفته آقای زم، در این دیدار، مامور امنیتی سعی داشته که تایید حکم اعدام را مخفی نگه دارد و از او خواسته است که به فرزندش «خبر تأیید اعدام» را اطلاع ندهند.

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۱۸ آذر اعلام کرده بود که حکم اعدام روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز»، توسط دیوان عالی کشور تایید شده است.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی تیرماه امسال، در ۱۳ مورد اتهام‌های مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» را مصداق «فساد فی‌الارض» دانست و او را به اعدام محکوم کرد.

«جاسوسی برای فرانسه و اسرائیل» از جمله این اتهامات است، ولی آقای زم با رد همه آن‌ها تاکید کرد که او صرفا کار خبرنگاری می‌کرده است.

نهادهای بین‌المللی حقوق بشری در یک سال گذشته با ابراز نگرانی از احتمال شکنجه روح‌الله زم در زندان، به پخش «اعترافات اجباری» او از تلویزیون شدیدا اعتراض کردند.

گزارشگران بدون مرز هم پیشتر صدور حکم دادگاه اعدام برای روح‌الله زم را «غیر قابل پذیرش» و دادگاهش را «ناعادلانه» خوانده بود.

گزارشگران بدون مرز، از قاضی ابوالقاصم صلواتی که ریاست دادگاه روح‌الله زم را بر عهده داشت، به عنوان «جلاد روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران» یاد کرده بود.

 

منبع: رادیو فردا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=53879

  تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۹، ساعت: 09:24