چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، قابل تامل

نامه سرگشاده ۷۰۰ روزنامه نگار و خبرنگار به رییس قوه قضاییه برای آزادی یاشار سلطانی

نامه سرگشاده جمعی از روزنامه نگاران و خبرنگاران برای آزادی یاشار سلطانی
بیش از ۷۰۰ خبرنگار و روزنامه نگار از رسانه های مختلف و فارغ از دیدگاه و جناح های سیاسی، با تدوین نامه‌ای خطاب به مسئولان قوه قضائیه خواستار آزادی یاشار سلطانی شدند.
 

بیش از ۷۰۰ روزنامه‌نگار و خبرنگار از ده‌ها نشریه و خبرگزاری که مهم‌ترین دغدغه‌شان حفظ منافع ملی بوده، در حرکتی کاملا خودجوش و فارغ از نگاه‌های جناحی و سیاسی و برای سربلندی ایران، جمع شدند تا آمادگی خود را برای مبارزه با سرطان فساد اقتصادی و اداری اعلام کنند و از مسئولان دستگاه قضا آزادی یاشار سلطانی را بخواهند.
 

رسانه‌ها و مطبوعات همیشه خواستار برخورد با هر کسی هستند که با فساد، امید را از مردم می‌گیرد.
 

می‌دانیم که مبارزه با فساد جز با آزادی و کمک رسانه‌ها ممکن نیست.
 

متن نامه این فعالان رسانه و امضاءکنندگان آن بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
 

نامه سرگشاده جمعی از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران اسلامی
 

به مسئولان محترم دستگاه قضا
 
رسانه‌های بیگانه مثل همیشه مترصد فرصتند تا با سوءاستفاده از آن، سیاست‌های سلطه‌جویانه خود را پیگیری کنند. این فرصت، گاه نقصان در آیین‌نامه‌های یک اداره دولتی است، گاه نیز جهالت یک مدیر اجرایی که به قانون‌شکنی منجر می‌شود. فرصت‌طلبان، قصور ما را مغتنم می‌شمارند؛ قصور ما اهالی مطبوعات و رسانه را که دوشادوش زحمتکشان قوای محترم قضاییه، مقننه و مجریه برای افزایش و تثبیت سلامت نظام جمهوری اسلامی ایران هزینه می‌پردازیم و به جوسازی معاندان قسم‌خورده ایران نیز وقعی نمی‌نهیم.
 

ما اهالی مطبوعات و‌ رسانه، صرف‌نظر از گرایش‌های سیاسی‌مان، به ضرورت وجود شفافیت معتقدیم و‌ ابهام در اجرای قانون را یکی از نقاط ضعف احتمالی کشور دربرابر نااهلان می‌دانیم. متعهد به تمامیت ارضی، حیثیتی و اعتقادی ایران عزیز هستیم و دفاع از کیان کشورمان را بر اصلاح‌طلب یا اصولگرا بودن و بر هر مسئولیت دیگر مقدم می‌دانیم. از این قرار است که این‌چنین خیرخواهانه بر رسالت آگاهی‌بخشی و‌شفاف‌سازی خود اصرار می‌ورزیم.
 

تلاش برای رفع ابهامات در اجرای قانون را بیش و‌ پیش از آن که آب ریختن به آسیاب دشمن تلقی کنیم، بستن دست‌های کثیف دشمن در توطئه ایران‌هراسی می‌خوانیم. ما با تلاش صادقانه برای تذکر نقاط ضعف احتمالی به مردم و مسئولان، حرکت انقلاب اسلامی را به‌سوی سلامت و امنیت حداکثری تضمین می‌کنیم.
 

در همین راستا و با توجه به تأکیدات مکرر امام راحل و ‌مقام معظم رهبری بر ضرورت مبارزه با فساد، ما خدمتگزاران مردم، نیاز به هوای صاف و‌ فضای باز داریم تا بدون ترس از هر گونه برخورد سلبی، به کنکاش در کم‌وکیف اصالت وعده‌های مسئولان بپردازیم. لازمه این بی‌باکی و جسارت انقلابی اما این است که مطبوعات و‌ رسانه، در حیطه مبارزه با فساد به عنوان معتمد پذیرفته شود.
 

در موضوع واگذاری املاک توسط شهرداری، یکی از همکارانمان دستگیر شد؛ یاشار سلطانی، مدیرمسئول وبسایت معماری‌نیوز. او مثل هر خبرنگار دیگر آگاهی‌بخشی به مردم و اطلاع‌رسانی را وظیفه خود می‌دانست و درخواست ما اهالی رسانه این است که اگر برخی افراد ادعا می‌کنند در مسیر اطلاع‌رسانی او با اتهامات نادرست مواجه شده‌اند، قوه محترم قضاییه «به ادعای هر دو سوی موضوع توأمان و همزمان رسیدگی کند» و تا زمان اثبات ادعای یکی از طرفین، یاشار سلطانی از طریق توسل به راهکارهای قانونی آزاد شود، و چنانچه اطلاع‌رسانی او پس از بررسی‌های لازم در محاکم حقوقی خلاف واقع تشخیص داده شد، سپس با وی به عنوان نشر اکاذیب و افترا برخورد قضایی صورت پذیرد.
 
ما اهالی رسانه با تلاش در بازگرداندن شفافیت، درحقیقت نیت کمک به نهادهای نظارتی و قضایی داریم، چرا که هدف مشترک همه ما جز مصونیت و کامیابی هر چه بیشتر ایران اسلامی نیست. آزادی او به خبرنگاران و روزنامه‌نگاران این آسودگی خاطر را می‌دهد که در فرازونشیب تلاشِ پاک از منفعت‌طلبی حزبی برای شفاف‌سازی، از اعتماد و‌ حمایت کارگزاران خیرخواه نظام برخوردارند و این آسودگی خاطر، بی‌تردید سنگر سربلند کشورمان را در مواجهه با نااهلان، نفوذناپذیرتر و مستحکم‌تر می‌سازد.
 
همراهان شما در حراست از سلامت و اقتدار جمهوری اسلامی ‌ایران
 
 
جمعی از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران
منبع: الف

پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=26678

  تاریخ انتشار: ۲ آبان ۱۳۹۵، ساعت: ۰۹:۵۲