پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:دیگر نمی توان دم فرو بست، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، عفاف و حجاب!

نشانه‌ای نگران‌کننده درباره پرونده مهسا امینی؛ قوه قضائیه توضیح دهد

✅نشانه‌ای نگران‌کننده درباره پرونده مهسا امینی؛ قوه قضائیه توضیح می‌دهد؟ 
 
✍️علی مجتهدزاده
🔹یکی از نگرانی‌های مهم درباره پرونده مهسا امینی روند دادرسی آن است. درباره این نگرانی و ضرورت‌های سیاسی، امنیتی و اجتماعی قانونی بودن، عادلانه بودن و شفاف بودن آن در روزهای قبل مطالبی نوشته‌ام. اما امروز در شبکه‌های اجتماعی مطلبی منتشر شد که حقیقتا جای نگرانی بسیار درباره روند دادرسی این پرونده دارد. 
 
🔹آقای عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه همشهری در صفحه توئیتر خود چنین نوشته است: «اینجا که مانند صحرای محشر است و بعدا نمی‌شود حاشا کرد صریحا به دلسوزان و حق طلبان عرض می‌کنم در۳ روز گذشته شخصا اسناد پزشکی، جلسه با فرماندهان انتظامی، بررسی‌های دادیار ویژه، مراحل انتقال از مترو حقانی تا مرکز اصلی پلیس را بررسی کردم. هیچ آسیب فیزیکی و ضربه‌ای به خانم مهسا امینی وارد نشده است. در ۸ سالگی هم عمل تومور مغزی داشته‌اند. لذا تلاش برای اقناع آنها که مهسا برایشان سوژه است آب در هاون کوبیدن است. دنبال رسیدگی هم نیستند. رسیدگی هم شود نتیجه برایشان مهم نیست. مهسا سنگر آنان است، نباشد سنگر دیگر. البته نتیجه بررسی پزشکی قانونی هنوز رسما منتشر نشده است.»
 
🔹دلیل نگرانی بابت نوشته بالا از این روست که مراحل دادرسی یک پرونده طبق قانون محرمانه است. سوال ساده است؛ مدیر مسئول روزنامه همشهری چه کاره است که توانسته به اسناد پزشکی و حتی بررسی‌های دادیار ویژه پرونده دسترسی داشته باشد؟ این کار بر اساس کدام ضابطه قانونی انجام شده؟ از چه جایگاه قانونی برای ایشان چنین امکانی فراهم شده؟ آقای گنجی در این نوشته «دلسوزان و حق طلبان» را خطاب قرار داده، اما اگر دلسوزی و حق‌طلبی در کار باشد خود ایشان باید پاسخ دهد چطور ایشان به چنین اسنادی در مرحله محرمانه بازپرسی دسترسی دارند و دیگران ندارند؟ ایشان اصلا چه کاره هستند که برای این پرونده تعیین تکلیف کرده و نظر می‌دهند که خانم امینی متحمل ضربه شده یا خیر؟ ایشان در مقام دادگاه هستند یا پزشکی قانونی؟ تخصص حقوقی دارند یا متخصص کالبدشکافی هستند؟ در حالیکه پزشکی قانونی به عنوان مرجع متخصص و دارای صلاحیت قانونی گفته اعلام نتیجه بررسی دلایل فوت مهسا امینی ٢ تا ٣ هفته طول می‌کشد، ایشان کدام اسناد را دیده‌اند که چنین حکم کرده‌اند؟ 
 
🔹آنچه آقای گنجی نوشته نکته‌ای بسیار نگران کننده درباره فرایند رسیدگی قانونی و عادلانه به این پرونده است. اگر حرف ایشان درست باشد دسترسی او به اسناد پرونده کاملا غیرقانونی و اقدام مقامی که این امکان را برای وی فراهم کرده، صد درصد تخلف قضایی است و بدون هیچ تردیدی باید این مقام بلافلصه به دادسرای انتظامی قضات معرفی گردد. اگر هم روایت ایشان صحیح نباشد، اقدامشان حداقل مصداق نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق ایراد اتهام کذب به مقام قضایی است. شکی نیست که قوه قضائیه باید صریح و سریع در این رابطه توضیح دهد و نتیجه کار هم فقط یکی از این دو حالت است؛ یا یک مقام و مأمور قضایی به دلیل تخلف قضایی برکنار شوگده و تحت پیگرد قرار بگیرد و یا آقای گنجی به دلیل نشراکاذیب تعقیب شود. چرا که این پرونده به دلیل ابعاد و حساسیتی که پیدا کرده موضوعی نیست که بتوان با آن دست به چنین بازی‌های سیاسی زد. هر بازی سیاسی و جناحی با آن نتایج نامشخص اجتماعی، سیاسی و حتی امنیتی در سطح عمومی خواهد داشت.
@Sahamnewsorg
 
منبع: کانال تلگرامی سحام نیوز

پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=62983

  تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۴۰۱، ساعت: 09:06