دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

نظام پزشکی اختیارات خود را برای نظارت بر پزشکان و تعرفه‌ها به انجمن‌های پزشکی واگذار کرد

در حالی که رئیس سازمان نظام پزشکی اعلام کرده بود، نظارت بر تعرفه‌ها به عهده این سازمان نیست، اکنون معاون وی می‌گوید: طی تفاهم نامه‌ای اختیارات نظام پزشکی را برای نظارت بر پزشکان به مجمع انجمن های علمی پزشکی واگذار کرده و از این پس اگر تعرفه‌ای بیشتر از حد مصوب گرفته شود یا رعایت زمان لازم برای بیمار انجام نشود این انجمن‌ها به آن رسیدگی می‌کنند.

 

به گزارش داروغذا، محمد جهانگیری در گفت‌وگو با  خبرگزاری فارس، در رابطه با امضای تفاهم‌نامه جدید میان سازمان نظام پزشکی و مجمع انجمن‌های علمی و تخصصی در رابطه با واگذاری بخشی از اعتبارات این سازمان در زمینه نظارت بر جامعه پزشکی گفت: ما نظارت‌های تخصصی داریم که این نظارت‌ها از نظر اخلاق حرفه‌ای و مهارت‌های تخصصی تعریف می‌شوند.

وی ادامه داد: بهترین الگو در دنیا این است که خود گروه‌های تخصصی و علمی نظارت‌ها را انجام دهند بنابراین تفاهم نامه‌ای که امضا شده در بحث مهارتی تخصصی و  اخلاق حرفه‌ای است به طوری که ابتدا انجمن‌های علمی و تخصصی به موضوع ورود خواهند کرد و اگر مواردی لازم باشد به آنها ارجاع داده می‌شود تا آنها نظرات خود را اعلام کنند.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی گفت: ما به حقوق دیگران وارد نمی‌شویم بلکه موضوعاتی است که سازمان نظام پزشکی و انجمن‌های تخصصی می‌توانند در مورد تخلفات واضح جامعه پزشکی نظرات خود را بگویند و در این صورت تعیین شود که انجام برخی اقدامات از سوی پزشکان در راستای مهارت تخصصی و اهداف حرفه‌ای آن صنف است یا خیر.

جهانگیری ادامه داد: بنابراین اولین قدم در حوزه نظارت بر رفتار پزشکان توسط انجمن‌ها انجام می‌شود که در صورت لزوم رفع و ارتقا داده می‌شود مثلاً پزشکی در مباحث مهارتی اگر تخلفی کند انجمن‌های تخصصی بهتر از هر سازمان دیگری را می‌تواند به آن رسیدگی کنند در حوزه مهارتی اگر نیاز به بازآموزی یا هدایت خاصی باشد ایجاد می‌شود.
وی افزود: گاهی نیز از نظر اخلاق حرفه‌ای تخلفی می‌شود که اساتید انجمن‌های علمی و تخصصی با تذکر دادن قطعاً راهی را انتخاب می‌کنند تا جامعه پزشکی بهتر عمل کند.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی گفت: در بحث اخلاق حرفه‌ای اگر تعرفه‌ای بیشتر از حد مصوب گرفته شود یا رعایت زمان لازم برای بیمار انجام نشود و از این قبیل تخلفات انجمن‌های تخصصی ورود می‌کند چرا که این انجمن‌ها می‌توانند بهتر نظر کارشناسی بدهند و در صورت انحراف جامعه پزشکی تذکر لازم برای اصلاح داده می‌شود.

جهانگیری تصریح کرد: اما اگر موضوع شاکی داشته باشد از مراجع قانونی خودش پیگیری می‌شود اینها مواردی است که ما در نظارت‌ها داریم.

وی در مورد تکرار تخلف از سوی پزشکان و نحوه رسیدگی به آن گفت: در این تفاهم نامه نیز آمده که اگر تخلفی تکرار شد توسط انجمن‌های علمی تخصصی و نظام پزشکی به مراحل بالاتر و دادسراهای انتظامی ارجاع داده می‌شود تا به پرونده آنها رسیدگی شود.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: در بحث انجمن‌های علمی تخصصی بیشتر موضوع پیشگیری، اصلاح امور، شفاف‌سازی و توانمندسازی پزشکان است.

جهانگیری در مورد اینکه موضوع نظارت بر تعرفه‌ها در قانون، جزو وظایف نظام پزشکی نیست گفت: این تفاهم نامه واگذاری این وظایف نیست بلکه اصل نظارت بر تعرفه‌ها در قانون بر عهده وزارت بهداشت است و ما در مسائل اجرایی به کمک وزارت بهداشت و مردم آمده‌ایم و متولی اصلی وزارت بهداشت بوده است.

وی گفت: اکنون نیز در برخی موارد کمیسیون‌های تخصصی و انتظامی کمک می‌کنند و نماینده‌هایشان ورود دارند در این تفاهم نامه تفویض خاصی انجام نشده و هر کسی جای خودش است و ما فقط از ظرفیت‌های انجمن‌های تخصصی و علمی در صف اول استفاده می‌کنیم و در قانون هم به آن اشاره شده است.

به گزارش خبرنگار فارس، چندی پیش، وزیر بهداشت از نظارت سازمان نظام پزشکی بر اجرای تعرفه ها به ویژه در تهران گلایه و اعلام کرد که اگر این روند ادامه پیدا کند، با اصلاح قانون اختیار نظارت بر تعرفه های بخش خصوصی از این سازمان گرفته می شود.

بعد از آن علیرضا زالی، رئیس سازمان نظام پزشکی اعلام کرد که این سازمان هیچ اختیار و وظیفه ای برای نظارت بر تعرفه ها ندارند و اساساً چنین اختیاری به سازمان نظام پزشکی داده نشده که بخواهند بگیرند، با این حال پنجشنبه طی تفاهم نامه‌ای سازمان نظام پزشکی اختیارات خود را برای نظارت بر پزشکان و رعایت تعرفه‌های پزشکی به مجمع انجمن های علمی پزشکی واگذار کرد. نظارتی که مسئولان نظام پزشکی می گفتند به عهده وزارت بهداشت است.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی داروغذا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=12149

  تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۴، ساعت: ۱۷:۴۴