سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:انتخابات 1400، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

نه او خودش را رییس جمهور ایران می داند و نه ما او را رییس جمهور ایران می دانیم!

✅تخت جمشید یا اهرام مصر؟!

✍️مجید مرادی
رئیسی: پیام بنای تخت جمشید خطاب به ستمگران است که ببینند سرنوشت کسانی که به مردم ظلم می‌کنند، چیست!

به نظر می رسد که خود آقای رئیسی هم نمی دانند چه می گویند. احتمالا خواسته اند بگویند پیام ویرانی-و نه بنای- تخت جمشید این است که سرنوشت ظالمان مایه عبرت است!
اگر واقعا منظورشان همین باشد باید پرسید که از ویرانی – البته- بخشی از این بنای باشکوه که اکنون می تواند به لطف توریسم بخشی از بودجه سالانه کشور را تامین کند چه خیر و برکتی قرار است نصیب ایرانیان شود و این چه پیامی است؟!

شاید هم قصدشان این بوده که بگویند در ساختن چنین بنای باشکوهی به بسیاری از مردم ظلم شده است و این بنا یادآور ظلمی است که به مردم شده است. درست همان گونه که دکتر شریعتی پس از بازدید از اهرام مصر در جزوه “آری این چنین بود برادر” از ظلم و ستمی که بر کارگران در مسیر چند صد کیلومتری حمل هرم ها تا محل کنونی این بنای باشکوه رفته سخن گفته است و البته دقت و وثاقت آن تاریخ سرایی هم محل تردید است.

اگر منظور رئیسی همین باشد که گویا چنین است باید گفت بر اساس چه اسنادی چنین ادعایی می کنند؟! ای کاش ایشان مشاورانی داشت تا به ایشان گوشزد می کردند هر سخن غیر دقیقی را بر زبان نرانند.
ای کاش مشاوران ایشان به ایشان می گفتند تا به ایرانی بودن خود افتخار کنند زیرا هزاران لوح خشتی و تعدادی لوح سنگی که در سال ۱۳۱۲ توسط باستان شناسان در گوشه شمال غربی تخت جمشید کشف شده گویای آن است که کارگران نه تنها در تخت جمشید بلکه در تمامی اماکن و تأسیسات دولتی – برخلاف کارگران سازنده اهرام مصر- حقوق کافی دریافت می‌کرده‌اند و علاوه بر آن از « جیره ماهیانه» برخوردار بود اند و عجیب تر این که همه آنها «بیمه» بودند و مدت کارشان در روز هشت ساعت بوده است.

جناب آقای رئیسی! شما رئیس جمهور ایران هستید و باید حواستان را جمع کنید و این بنای باشکوه و آن قوانین و سنت های افتخارآمیز را دست کم نگیرید. این عیب است برای رئیس جمهور که تاریخ کشور خود را نمی دانند. این که غیر از علم قضاء چه می دانند من نمی دانم!

@Sahamnewsorg

 

منبع: کانال تلگرامی سحام نیوز


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=59127

  تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰، ساعت: ۲۰:۲۹