سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، وزارت بهداشت

نه ایازی جان، آن چیزی که تا امروز بیش از همه «مورد استقبال سایر کشورها»ی «پیشرفته» قرار گرفته «تشکیل» انجمن فرویدی در این جنگل مافیای روان بوده!

tm.jsp۳

 

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت پس از پایان مجمع جهانی بهداشت در ژنو اعلام کرد:

با کاهش پرداختی از جیب مردم، می توان از فقر در حوزه سلامت، پیشگیری کرد/ تشکیل معاونت اجتماعی وزارت بهداشت مورد استقبال سایر کشورها قرار گرفت

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت با بیان اینکه در شصت و نهمین مجمع جهانی بهداشت ۷۶ موضوع در دستور کار قرار داشت، گفت: در طول ادوار برگزاری مجمع جهانی بهداشت، این تعداد موضوع بی سابقه بود.

به گزارش وبدا، دکتر سید محمد هادی ایازی که یکی از اعضای هیات اعزامی کشورمان به مجمع جهانی بهداشت در ژنو بود، پس از پایان شصت و نهمین مجمع جهانی بهداشت، اظهار داشت: پنج محور اساسی از سوی دبیر کل سازمان بهداشت جهانی مطرح شده بود که شامل بیماری های نوپدید، تغییرات آب و هوایی، بیماریهای غیرواگیر، موضوع تروریسم و پیشگیری از فقر به ویژه در حوزه سلامت بود.

وی یکی از مهمترین محورهای شصت و نهمین مجمع جهانی بهداشت را اهداف توسعه پایدار عنوان کرد و گفت: در توسعه پایدار، مسائلی همچون مبارزه با فقر، ارتقای سلامت و حفاظت از محیط زیست مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ضروری است تا کشورهای دنیا با اتخاذ تدابیر لازم، پرداختی از جیب مردم برای خدمات بهداشتی و درمانی را کاهش دهند تا به پیشگیری از فقر در حوزه سلامت کمک کنند.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت موضوعاتی مانند فرد، خانواده، جامعه و جوامع بین المللی در تحقق اهداف توسعه پایدار، خاطرنشان کرد: در مجمع امسال، کشورهای مختلف، اقدامات خود را گزارش دادند و ایران نیز علاوه بر ارائه گزارش در مجمع جهانی بهداشت، در قالب رییس گروه وزرای بهداشت کشورهای جنبش عدم تعهد و کشورهای عضو اکو، نقطه نظرات خود را بیان کرد.

دکتر ایازی در ادامه افزود: در مقیاس جهانی، تمامی کشورها نظرات خود را در مورد توسعه پایدار و محورهای مجمع بیان کردند و یکی از موضوعاتی که به طور فصل بررسی شد، کیفیت زندگی بود که دارای شاخص هایی مانند میزان مرگ و میر نوزادان، امید به زندگی و میزان باسوادی است و از سوی دیگر در کیفیت الگوی زندگی عواملی همچون سلامت، تغذیه، وضعیت آب شرب و بهداشت محیط، تغییر مسکن، نحوه امرار معاش، امنیت اجتماعی و  فیزیکی و همچنین تسهیلات ارتباطی در طول مجمع امسال بررسی شد.

وی با اشاره به اینکه توسعه اقتصادی به تنهایی نمی تواند مشکلات بزرگی مانند فقر، گرسنگی، سوء تغذیه و بیماریها را حل کند، افزود: تجربه نشان داده که توسعه پایدار می تواند به افزایش کیفیت زندگی و پیشگیری از برخی بیماری ها و معلولیت ها کمک کند زیرا بیماری ها و نقص عضو به کاهش بهره وری، ظرفیت های جسمانی، روانی و اجتماعی و افزایش آسیب پذیری افراد، منجر می شود بنابراین لازم است تا کشورهای دنیا، استراتژی و برنامه های مشخصی در حوزه سلامت و توسعه داشته باشند.

دکتر ایازی مهمترین استراتژی هایی که کشورها باید در حوزه سلامت و توسعه داشته باشند را ارتقای آگاهی در زمینه فقر و مسائل مرتبط با سلامت، برطرف کردن موانع مالی و ایجاد طرح های درآمد زا به ویژه برای اقشار کم درآمد، توجه به همکاری های بین بخشی به منظور کاهش میزان فقر، ترویج مشارکت و جلب مشارکت سایر بخش ها در قالب مشارکت های بین بخشی و تقویت و تلاش در جهت کنترل و پیشگیری از شیوع بیماریها عنوان کرد.

وی به وجود ۱۷ آرمان یا هدف اصلی و ۱۶۹ هدف کمی در توسعه پایدار اشاره کرد و گفت: از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰، هشت آرمان یا هدف اصلی مورد توجه و تاکید خواهد بود که شامل از بین بردن فقر شدید و گرسنگی، دستیابی همگانی به آموزش ابتدایی، گسترش و ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان، کاهش مرگ کودکان، بهبود سلامت مادران، مبارزه با ایدز، مالاریا و سایر بیماری های واگیر، تصمین پایداری محیط زیست و گسترش مشارکت جهانی برای تحقق توسعه است.

دکتر ایازی یکی از مهمترین مباحث مورد تاکید در مجمع جهانی بهداشت در ژنو را محیط زیست دانست و گفت: با توجه به توافقنامه پاریس در سال ۲۰۱۵، فرصتی ایجاد شده تا بتوان به موضوع مهم محیط زیست بطور جدی تری توجه کرد.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت از طرح موضوع تروریسم در مجمع جهانی بهداشت به عنوان یکی از مهمترین موضوعات مجمع یاد کرد و افزود: تروریسم در برخی از مناطق دنیا مانند سوریه، یمن، افغانستان و عراق باعث مرگ و میر مردم می شود که باید اقدامات لازم برای مبارزه و کنترل آن، انجام شود.

وی با اشاره به حضور جدی و فعال نمایندگان ایران در نشست های مختلف مجمع جهانی بهداشت در ژنو، تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که توسط وزیر بهداشت کشورمان در این مجمع مطرح شد، تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت ایران بود.

دکتر ایازی تاکید کرد: تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت می تواند باعث جلب مشارکت بیش از پیش مردم و سایر بخش ها و دستگاه های اجرایی در نظام سلامت شود و از این جهت که تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت کشورهای دنیا اقدام جدیدی بود، مورد استقبال ویژه سایر کشورها قرار گرفت.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت ابراز امیدواری کرد که در هفتادمین مجمع جهانی بهداشت بتوان دستاوردهای ناشی از تشکیل این معاونت را در قالب مشارکت های مردمی، بین بخشی، عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، توجه وزارت بهداشت به آسیب های اجتماعی و تصمیمات شورای عالی سلامت و امنیت غذایی را به کشورهای دنیا ارائه کرد تا استقبال بیشتری از سوی سایر کشورها به نقش این معاونت صورت گیرد.

 

 

منبع: پایگاه خبری وزارت بهداشت


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=22588

  تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۵، ساعت: ۱۹:۴۶