یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

نیویورک تایمز: اسرائیل دو دانشمند ایرانی را با زهر کشته است

 

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی مرگ دو دانشمند جوان ایرانی، کامران آقا مولایی و ایوب انتظاری، را مشکوک و به فعالیت‌های اسرائیل نسبت داد.

طبق این گزارش، هر دوی آنها فارغ التحصیل بهترین دانشگاههای ایران بودند، هر دوجوان بودند، سالم و ورزشکار، تا قبل از اینکه در اواخرماه مه ناگهان بیمارشوند. این دو دانشمند روز به روز بیمارتر شدند و در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌هایی در دو شهر مختلف بستری شدند و سپس هر دو به فاصله چند روز از یکدیگر درگذشتند.

نیویورک‌تایمز به نقل از یک مقام ایرانی و دو فرد مطلع دیگر که بنا به حساسیت موضوع نخواستند نامشان فاش شود، می‌نویسد که مقامات ایران معتقد هستند که اسرائیل آنها را با غذای مسموم کشته است.

یکی از آن دو «ایوب انتظاری» مهندس هوانوردی بود که در یک مرکز تحقیقات نظامی کار می کرد و دیگری «کامران آقا مولایی» یک زمین شناس بود.

رسانه های اسرائیلی و شبکه های خبری فارسی زبان خارج از ایران با تشدید معمای مرگ این دونفر، گزارش دادند که آقای آقا مولایی درتاسیسات هسته‌ای نطنز ایران کار می کرد، دوستانش اما این موضوع را تکذیب می کنند و او را کارمند یک شرکت خصوصی تحقیقات زمین شناسی معرفی می‌کنند.
هنوز به روشنی مشخص نشده است که آیا آقای آقامولایی با دولت و یا برنامه تسلیحاتی ایران ارتباطی داشته است یا خیر.

طبق گزارش نیویورک تایمز، کامران آقامولایی به تازگی از یک سفر کاری ازشهر تبریز به تهران بازگشته بود که دچار حالت تهوع و اسهال شدید شد، روز به روز حالش وخیم تر شد تا اینکه بالاخره درگذشت.

ایران براین باور است که این مرگ‌های مرموز، مشابه قتل‌های هدفمندی است که اسرائیل با تبعیت از یک الگوی جنگ پنهان و درسایه به آن دست می‌زند. الگویی که به نظر می رسد هر دو طرف ماجرا یعنی ایران و اسرائیل از آن استفاده می کنند تا از یک جنگ تمام عیار اجتناب کنند.

تنها در دو هفته گذشته، تعدادی مرگ مشکوک که گمان می رود اسرائیل در آنها نقشی داشته، ایران را به لرزه درآورده است. چنین به نظر می رسد که اسرائیل اهداف خود را از شخصیت های ارشد مرتبط با برنامه هسته ای به پرسنل نظامی و دانشمندان سطح پایین ترگسترش داده است.

سخنگوی دفتر نخست وزیری اسرائیل از اظهار نظرپیرامون دو کشته اخیر در داخل خاک ایران خودداری کرد.

 

منبع: اینستاگرام یورونیوز


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=62104

  تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۱، ساعت: ۱۲:۲۷