سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، وزارت بهداشت

همان سناریوی همیشگی برای به نام زدن: دو واحد درسی و یک انجمن علمی خلق الساعه!

تقاضای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته تغذیه از وزارت بهداشت

139506151239344108572204

برخی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته تغذیه در اعتراض به اجرایی شدن آیین‌نامه دوره تخصصی (ام دی ــ پی اچ دی) در گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خواستار اصلاحاتی از طرف وزارت بهداشت شدند.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ صبح امروز حدود ۵۰ نفر از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته تغذیه در مقابل وزارت بهداشت گرد هم آمدند و به اعتراض پرداختند؛ خواسته آنها این است که مطابق با آیین‌نامه عنوان‌شده، دانشجویان پزشکی ترم آخر می‌توانند مستقیماً به دوره‌های دکتری تخصصی علوم پایه از جمله دکتری تغذیه وارد شوند که این موضوع اعتراض دانشجویان را به همراه داشته است.

تعدادی از این دانشجویان معتقدند که دانشجویان تغذیه ۶ سال در مباحث مختلف تغذیه دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد آموزش دیده‌اند و برای ورود به دوره دکتری تغذیه نیاز به آزمون دارند، اما چگونه است که دانشجویان رشته پزشکی که فقط در طول دوره پزشکی عمومی خود دو واحد تغذیه گذرانده‌اند و در عین حال می‌توانند بدون شرکت در آزمون دکتری تغذیه وارد این دوره شوند؛ این کاملاً خلاف عدالت است.

در بررسی‌های انجام شده نتیجه شده است که عمده مشکلات لاینحل رشته تغذیه به دلیل عملکرد ضعیف اکثریت اعضای برد تغذیه و به‌ویژه دبیر آن است که این دانشجویان خواهان تغییر این افراد در برد تغذیه هستند.

همچنین آنها معترض هستند که پرداخت ویزیت مشاوره تغذیه باید براساس کتاب ارزش نسبی خدمات درمانی و مراقبت سلامت که در همه مقاطع صورت می‌پذیرد، انجام شود حال اینکه این امر برای ما اجرایی نشده است؛ ضمن اینکه ویزیت مشاوره تغذیه هنوز تحت پوشش بیمه نیست.

از طرفی عده‌ای از آنها معترض هستند که در رشته تغذیه یک انجمن صنفی با نام انجمن تغذیه ایران و یک انجمن علمی با نام انجمن علمی غذا و تغذیه وجود دارد و مطابق تبصره ماده ۶ آیین‌نامه انجمن‌های علمی، تقاضای تأسیس انجمن در صورتی که انجمنی به همان نام و یا با همان نوع فعالیت در آن رشته وجود داشته باشد، پذیرفته نخواهد شد؛ با وجود این وزارت بهداشت در عملی مجدداً با ایجاد یک انجمن علمی دیگر تحت عنوان انجمن علمی تغذیه ایران موافقت کرده است که در اخذ مجوز این انجمن غیرقانونی باز هم دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دبیر برد تغذیه دخالت داشته‌اند.

این اعتراض به اجازه شرکت فارغ‌التحصیلان رشته‌های غیر مرتبط با رشته علوم تغذیه در آزمون کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی علوم تغذیه است که از جمله آنها می‌توان رشته‌ای کاملاً بی ربط تغذیه دام را مثال زد که علی‌رغم اعتراضات گذشته نظیر تجمع ۷ دی ۹۴ بورد تخصصی رشته به تعهدات خود عمل نکرده است.

1395061512395581785722110

 

1395061512401862985722210

منبع: تسنیم


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=25674

  تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۵، ساعت: ۱۷:۱۸