یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:فرهیختگان ایران و روانکاوی

هگل از دیدگاه ژیژک (مراد فرهادپور)

هگل از دیدگاه ژیژک(مراد فرهادپور)

 

توضیحات محصول

 

ژیژک سال‌ها بود که قصد داشت کتابی در رابطه با هگل بنویسد. او سرانجام این کار را در سال ۲۰۱۲ انجام داد. کتاب  LESS THAN NOTHING حاصل تلاش او برای خوانش فلسفه هگل است. ژیژک در این کتاب بر اساس متد خاص خود سعی دارد تا با بررسی سیر تطور و شکل گیری تفکر جدید در بطن  تفکرات کسانی همچون دکارت، کپلر، نیوتن و… ،شکل گیری بستر فکری هگل یعنی ایده‌آلیسم آلمانی را از راه خوانش فیلسوفان برجسته  این تفکر همچون فیخته، شلینگ، کانت و… بررسی نماید.  ژیژک همچنین در این کتاب در صدد پاسخگویی به سؤالی کلی است، «چگونه می‌توان در عصر پسا هگلی، هگلی بود؟»  او در راه پاسخ به این سؤال به سراغ لاکان می‌رود و با خوانش لاکانی از هگل در صدد پاسخ به سؤال فوق بر می‌آید.

درسگفتار هگل از دیدگاه ژیژک با تدریس مراد فرهاد پور با توجه به منطق حاکم بر کتاب ژیژک سعی بر آن دارد تا ضمن تفسیر خوانش ژیژک از فلسفه هگل پلی میان وضعیت کنونی ما با تفکر ژیژک و خوانش‌های او از وضعیت جهان پیرامون ما به دست دهد. فرهاد پور در در این درسگفتار ضمن بررسی «غیر سیستماتیک» فلسفه ژیژک، مقدماتی در باب متد او برای بررسی  فلسفه هگل ارائه می‌دهد. سپس برداشت ژیژک از ایده‌آلیسم آلمانی را مورد بررسی قرار داده و ضمن بازخوانی فلسفه دوره هگلی در چهارچوب تفکرات کسانی مانند کانت و نیچه سعی در تبیین پاسخ ژیژک به سوال «چگونه می‌توان در عصر پساهگلی، هگلی بود؟»، دارد.
درسگفتار هگل از دیدگاه ژیژک مراد فرهاد پور ضمن بررسی  آرا و افکار یکی از مهم‌ترین متفکران حال حاضر جهان، آرا او را درباره هگل به عنوان فیلسوفی که فلسفه به قبل و بعد از او تقسیم می‌شود را مورد بررسی قرار می‌دهد. این درسگفتار برای مخاطبین جدی  حوزه فلسفه و نیز کسانی که پیگیر جدیدترین تفکرات در حوزه تفکر غربی هستند منبعی مهم به شمار می‌رود و مخاطب در نهایت می‌تواند با دریچه‌ای جدید به تفکر ژیژک و هگل روبه رو گردد.

 

برای خرید محصول به سایت پرسش مراجعه کنید.


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=1836

  تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳، ساعت: ۱۳:۱۵