دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، وزیر مستعفی بهداشت

هیئت رییسه مجلس چیست؟ فانتاسم رهبری!

? نتیجه استیضاح وزیر چه بود؟ شیر است یا روباه
✍️ به قلم دکتر حامد یحیی‌زاده
——————–
ایمانوئل کانت می‌گوید: حالت طبیعی (استاتوس ناچرالیس) داخل یک جامعه صلح نیست بلکه تمایل پنهانی به جنگ در سرشت ما نهفته است. اما منظور کانت رواج خصومت آشکار نیست بلکه نصیحت او اینست که برای صلح بین انسانها باید زحمت کشید و آنرا بنا نهاد. وزیر برای پاسخ به چند سوال به مجلس می‌رود که علی‌القاعده جزو وظایف اوست و یا حداقل بایستی انتظار وقوع آنرا داشته باشد اما کاملا نچرال برخورد می‌کند و کار به دوئل قضایی می‌کشد!
 
البته که، مشمول استیضاح شدن دردناک است ولی آیا مجلس حق نظارت ندارد؟  رئیس جلسه ناچار می‌شود در پایان مذاکرات، این حق را گوشزد کند. وی تذکر می‌دهد علیرغم عدم تمایل به ابراز عقیده، اگر نظارت بیشتری صورت می‌گرفت چنین اشکالاتی بروز نمی‌کرد. 
 
شاید نوع سوالات مسئله‌ساز شد. ابهامات مجلس سه محور عمده داشت. یک بر «واردات پر سود» اشاره رفت که طرح سوال «فیلترهای دیالیز» در مجلس جای تعجب دارد زیرا موضوع کیفیت محصول که اساس بحث را تشکیل می‌داد، یک مناقشه فنی بود و در مجلس قابل نتیجه‌گیری نیست. مسئله بعدی هزینه‌های درمانی تامین اجتماعی بود. این خود داستان جالبی است زیرا از زمان نزول اجلال سعید مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی، روح از بدن این صندوق مکیده شد و پس از آن مرده متحرکی بود که بایستی کسی را یافت تا جنازه را بر دوش او افکند. حال که وزیر بهداشت متقبل این امر خطیر شده، به عوض تشکر با تشر روبرو گردید! هر کسی جای وزیر بود، روی ترش می‌کرد. سوال سوم هم نخ‌نما شده است، باز هم ثروت شخصی وزیر مطرح شد که طبق اعتراف وی، پیش از وزارت آنرا تحصیل کرده پس سو استفاده از مقامی که مجلس به وی تنفیذ کرده، منتفی است. 
 
وزیر در یکسال گذشته به انواع مختلف راهش با مجلس افتاد. وی توانست عملکرد فجیع خود در امور اجرایی را در آیینه مجلس معکوس کند. در زمان معرفی کابینه، شعبده شده و موافقین به جای مخالفان ثبت نام می‌کنند و رای اعتماد بالایی بدست آمد. از آن زمان، اعضا کمیسیون بهداشت مجلس به جای نظارت و کند و کاو، تمام توان خود را در حمایت و تبیین خالصانه از عملکرد وزارت گذارده‌اند و به جای وزیر قول و وعده می‌دهند. آنها با پنهان کردن ورشکستگی بیمه سلامت، تامین اجتماعی را هم به وزارت بی بضاعت اعطا کردند. 
 
وزیر بایستی بابت سو مدیریت واضح وزارت بهداشت استیضاح می‌شد اما یک نمایش با چاشنی غرض‌ورزی اجرا می‌شود و موضوع چنان مشمئزکننده شد که سر و ته قضیه را هم آورند و همه چیز لوث شد، حتی رئیس جلسه از گفتن حرفهای خود ابا می‌کند. در پایان مذاکرات، کسی جرات ندارد از لحن وی که جنبه کاملا شخصی پیدا کرده بود انتقاد کند و مجلس به این نتیجه می‌رسد که دیوار کل پزشکان مملکت از دیوار وزیر کوتاه‌تر است و طبق معمول کاسه کوزه بر سر ما خراب می‌شود که «دکترها مغرور هستند!!!»
 
چاره‌ای ندارم جز اینکه به استعداد قاضی زاده هاشمی در اداره کردن مجلس ایمان آورم و آینده بسیار موفقی را برای ایشان در هیات رییسه مجلس پیشبینی کنم. 
 
#hy
 
منبع:  @Autopsy7 

پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=40881

  تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ساعت: ۱۸:۵۶