چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:خاله بازی در IPA وطنی شماره ۲، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، روانکاوی در فولکلور، سور مقصور کاسبان روان، قابل تامل، مقاله های آموزشی اعضای انجمن فرویدی

وقتی شدی «شماره ۲» به ناچار همان بلاهت‌های «شماره ۱» را تکرار می‌کنی!

نویسنده: سوده رخشا

 

بهمن ماه ۹۴ بود که انجمن روانشناسی ایران، فرمی را چاپ کرد، تحت عنوان ” فرم اعلام عضویت و اعلام داوطلبی برای مشارکت در گروه های تخصصی انجمن روانشناسی ایران“. فرمی که در اولین نگاه عبارتی با زمختی تمام خودنمایی می کرد:

“… عضو انجمن نیستم ولی برای عضویت تا روز انتخابات اقدام خواهم کرد.”!!!

 

متن فرم از این قرار بود:

سرکار خانم دکتر دولت آبادی، رییس محترم انجمن روانشناسی ایران

اینجانب… عضو انجمن نیستم ولی برای عضویت تا روز انتخابات اقدام خواهم کرد.

الف- تقاضای عضویت در گروه تخصصی شماره … را دارم

ب – برای عضویت در شورای گروه تخصصی شماره … اعلام داوطلبی می کنم

ج – تقاضای تشکیل گروه تخصصی جدید با عنوان … را دارم.

خب اینجوری است دیگر، بعضی انجمنها در آخرین روزهای مانده به انتخاباتشان، هنوز هم در را برای همّـه کسانی که می خواهند در آن حاضر شوند باز می گذارند…

و لیست بلندبالایی هم اعلام کرد برای “تقاضای عضویت در گروه تخصصی”ها:

۱.       تاریخ روانشناسی

۲.       درمان های شناختی – رفتاری

۳.       دین و معنویت

۴.       روانشناسی اجتماعی ۵.       روانشناسی بالینی ۶.       روانشناسی تربیتی
۷.       روانشناسی سلامت ۸.       روانشناسی صنعتی – سازمانی ۹.       روانشناسی کودکان استثنایی
۱۰.   روانشناسی مثبت ۱۱.   روانشناسی مشاوره ۱۲.   روانشناسی ورزش
۱۳.   روانشناسی ادبیات و هنر ۱۴.   روانکاوی ۱۵.   سایکوآنکولوژی
۱۶.   علوم اعصاب کاربردی ۱۷.   نوروسایکولوژی ۱۸.   کمیته مداخله در بحران

 

جالب است که در این فرم عضویت، قدم به قدم هویت این فرم و عضویت این انجمن تغییر می کند:

آغازش عضویت است،

سپس، در کمال تعجب اینکه “ای کسانی که عضو هم نیستید هنوز فرصت دارید، اگرچه فقط تا انتخابات ۷ روز مانده!”،

و قدم بعدی این است که نخیر این یک فرصت دهی نیست، نوعی التماس و درخواست است!

 

۱۸ تا گروه تخصصی و کمیته گذاشته اند جلوی پای آنها که هنوز عضو نشده اند و تازه اگر هوس و طمع آنها در این گروه ها سیراب نشد “تقاضای تشکیل گروه تخصصی جدید” بدهند!!!

تمام اینها هم تحت لوای نام “انجمن روانشناسی”!

 

نگاهی به آیین نامه گروه های تخصصی این انجمن خالی از لطف نیست. یک فایل ورد، بدون امضا و هیچی! از این نقص عضو آیین نامه شان که رد شویم می رسیم به شرایط گروه تخصصی، اعضا و رئیس آن. که آن هم خیلی جاهایش می لنگد:

“ماده۱ : تشکیل هر گروه تخصصی به درخواست سه نفر از اعضاء پیوسته متخصص در آن رشته که دو نفر آنها دارای درجه دکتری باشند و با تصویب هیات مدیره رسمیت می یابد.”

“ماده۲ : هر گروه تخصصی مرکب از افرادی است که تخصص آنها در رشته معینی از روانشناسی برای هیات مدیره محرز شده باشد. این افراد عضو پیوسته گروه تخصصی مربوط محسوب می شوند.”

“ماده۸ : رئیس گروه تخصصی باید دارای درجه دکتری باشد.”

بیایید برای نمونه دو تا از گروه های تخصصی آنها را بررسی کنیم:

 

اول: گروه تخصصی “هنر و ادبیات”

آ: برای تشکیل گروه ۳ نفر از اعضای پیوسته متخصص در رشته “هنر و ادبیات” درخواست داده اند که دو نفر از آنها دارای درجه دکتری هستند و با تصویب هیات مدیره رسمیت یافته.

ب: گروه تخصصی “هنر و ادبیات” مرکب از افرادی است که تخصص آنها در رشته معینی از روانشناسی برای هیات مدیره محرز شده. این افراد عضو پیوسته گروه تخصصی هنر و ادبیات  محسوب می شوند.

پ: رئیس گروه ” هنر و ادبیات”  دارای درجه دکتری است.

 

مضحک است. آ: رشته هنر و ادبیات چیست دیگر؟ در کدام دانشگاه تدریس می شود؟ آن سه نفر عضو پیوسته چه کسانی بودند که در این رشته فارغ التحصیل شده اند؟ آیا به همان محلی  که محمد صنعتی ادعای فارغ التحصیلی از آن را می کند مربوط است؟ “دانشکده روانپزشکان دانشگاه انگلستان” را می گویم.

ب: رشته معینی از روانشناسی چیست؟ سه نفر آمده اند درخواست گروه تخصصی داده اند که در آن متخصص هستند و بعد سه نفر دیگر عضو آن گروه شده اند!

پ: رئیس هم دکتر است!

این ادا اصول ها تا اینجا یک معنا دارد: همه چیز به صلاح دید ماست!

 

حالا: گروه تخصصی “روانکاوی”

آ: سه تن باید درخواست این گروه را بدهند که در آن تخصص دارند.

خب در ایران به جز دکتر میترا کدیور، رئیس انجمن فرویدی چه کسی در روانکاوی متخصص است؟

آیا روانکاوی به زعم شما یک رشته دانشگاهی است که باید یکی از این سه متخصص در آن “دکترا” داشته باشد؟! یعنی این انجمن روانشناسی هنوز هنوز آنقدر هم نمی داند که روانکاوی یک رشته دانشگاهی نیست؟!

ب: چون کسی در یک رشته “معینی” از روانشناسی تخصص دارد این حق را برایش قائل می شوند که هر جا بچپانندش؟!

اگر در گروه تخصصی “هنر و ادبیات” در خوش بینانه ترین صورت معنی “همه چیز به صلاح دید ماست!” از همه جایش بیرون می زد، در گروه تخصصی “روانکاوی” موضوع از این هم بدتر است.

انجمن روانشناسی  برای اینکه  در بلعیدن “روانکاوی” از انجمن روانپزشکان عقب نیفتد به همان سرعت آیین نامه ای تدارک می بیند که از قضا تاریخش به ۱۰ سال پیش می رسد!! و تعدادی گروه تخصصی افتتاح می کند تا این “روانکاوی” بلعیده شده در آن تابلو نباشد.

ولی ناگهان همان کسی که روانکاوی ملک طلق اوست، رئیس انجمن فرویدی در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۴پاسخ این همه حرص و آز را می دهد: “آخرین اخطار به IPA وطنی شماره ۲: پایتان را از گلیمتان درازتر نکنید!

 

به ناچار و با سرعت همه دکان و دستگاه ملبس به انتخاباتشان را جمع می کنند و شب قبل انتخابات کذایی یک آگهی کاملاً رسمی!! می زنند. آن هم در تلگرام (احترام به اعضا تا کجاست!) :

«فوری فوری فوری فوری

پیام از کانال انجمن روانشناسی ایران

مجمع و انتخابات گروه های تخصصی انجمن فردا پنجشنبه برگزار نمی شود.

به اطلاع اعضای محترم انجمن می رساند، به دلیل انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی، جلسه مجمع عمومی سالانه و انتخابات گروه های تخصصی انجمن روانشناسی ایران فردا پنجشنبه مورخ ۶ اسفند برگزار نمی شود. تاریخ برگزاری متعاقبا به اطلاع خواهد رسید.

با توجه به محدودیت زمان و احتمال عدم اطلاع برخی از اعضا و علاقمندان حضور در این جلسه، از اعضای محترم خواهشمند است در اطلاع رسانی این پیام مشارکت نمایند.

هر عضو، یک پیام رسان

#انجمن_روانشناسی_ایران»

 

آخر آنها اصلاً خبر نداشتند که انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۷ اسفندماه ۹۴ است و این عدم هماهنگی مجلس کار آنها را خراب کرد!

خب به ناچار انتخابات را به ۱۳ اسفند موکول کردند. باز هم در کانال رسمی!! تلگرام:

«کانال انجمن روانشناسی ایران

جلسه نوبت دوم مجمع عمومی عادی انجمن روانشناسی ایران

بدینوسیله از اعضای پیوسته انجمن روانشناسی ایران دعوت می شود تا در جلسه نوبت دوم مجمع عمومی عادی که ساعت ۹ صبح پنجشنبه مورخ ١٣ اسفند ماه ١٣٩۴ در دفتر انجمن به نشانی: خیابان ولیعصر، چهارراه نیایش، بلوار اسفندیار پلاک ۲۰ واحد ۴ برگزار میگردد حضور بهم رساند.

هر عضو یک پیام رسان

#انجمن_روانشناسی_ایران»

مجمع را برگزار کردند ولی انتخابات گروه های تخصصی را نه! هنوز تهدید رئیس انجمن فرویدی را در گوش داشتند یا شاید…

 

در هفته اول اردیبهشت اندکی سر از لاک خود بیرون آوردند و در سایتشان نوشتند:

«انتخابات گروه های تخصصی انجمن روانشناسی ایران برگزار شد

زمان و مکان برگزاری: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۵ …. خانه اندیشمندان علوم انسانی

در ادامه دیدار نوروزی انجمن های علمی روانشناسی و مشاوره، انتخابات گروه های تخصصی انجمن روانشناسی ایران با حضور اعضای محترم پیوسته انجمن، در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. نتایج انتخابات بعد از بررسی و تایید هیات محترم مدیره اطلاع رسانی خواهد شد. »

 

تا ۱۳ خرداد ۹۵!! یعنی بررسی و تایید نتایج انتخابات یک ماه و نیم طول می کشد، یا دل و جرات یافتن آنهاست که زمان بر است؟

و تیتر انجمن فرویدی باز هم فریب آنها را بر ملا کرد:

“IPA وطنی شماره ۲،

به شما اخطار داده بودیم،

نباید گول مجتهدی را می خوردید!”

… هنوز تهدید رئیس انجمن فرویدی را در گوش داشتند یا شاید فریب مجتهدی را نخورده بودند.

آنها کمی پس از اخطار بهمن سال گذشته انجمن فرویدی، تنها “نهاد رسمی روانکاوی در ایران” همان راهی را رفتند که انجمن روانپزشکان دو سال قبلتر یعنی سال ۹۳ آزموده بود؛ همکاری با یکی از شیادترین اعضای باند مافیای روان! حسین مجتهدی! ولی یادشان نبود که کنگره خواری انجمن روانپزشکان توسط سربازان انجمن فرویدی با چه فضاحتی به خواری انجمن روانپزشکان انجامید [۱]. فکر کردند بهایش به اینکه خود مجتهدی در هرجا خودش دلش می خواهد باشد، ختم می شود: گروه تخصصی روانکاوی و گروه تخصصی هنر و ادبیات… مگر ما مجتهدی را جایی جز در حال تضییع روانکاوی، فرهنگ و ادبیات دیده ایم؟

اما به راستی کدام انتخابات است که در دیدار نوروزی صورت می گیرد؟ جز انتخاباتهای پنهانی و درگوشی…

یادم می آید که در کنگره درگوشی وقتی به مهدی محمدی، عضو کمیته اجرایی کنگره!! که برای حمله به اعضای انجمن فرویدی دم در گمارده شده بود گفتیم ما می خواهیم به این کنگره وارد شویم، گفت اینجا مهمانی است، تولد است، تولد من است. و آن زنجیره انسانی جلوی در ورودی نیز آن را با عروسی مقایسه می کردند…

خب معلوم است که در اعلام نتایج انتخابات گروه های تخصصی شان با این همه ترس و لرز به ناچار می گویند: “شایان ذکر است که علت تاخیر اعلام نتایج، ضرورت کنترل عضویت شرکت کنندگان و مشکل در سامانه عضوگیری انجمن بود که از این بابت پوزش به عمل می آید.”

ولی حالا دیگر همه می دانند که حکایتشان این است: “اول انتخابات برگزار کردیم، بعد عضویت شرکت‌کنندگان را کنترل کردیم و دست آخر هم سامانه عضوگیری را راه انداختیم!!!

اولاً من دیگ تو را پس دادم، ثانیاً دیگ تو سوراخ بود، ثالثاً تو اصلاً دیگی به من امانت ندادی!!!

نکته دیگر اینکه اگر “هفت گروه تخصصی” فقط حدنصاب لازم را داشتند پس چرا از سایتشان گروه های دیگر که بعضاً منقضی هم شده اند را برنداشته اند؟

و اگر ۵ اسفند در تلگرام خبر دادند “به اطلاع اعضای محترم انجمن می رساند… انتخابات گروه های تخصصی انجمن روانشناسی ایران فردا برگزار نمی شود. تاریخ برگزاری متعاقبا به اطلاع خواهد رسید.” چرا تاریخ بعدی اعلام نشد و سر و ته آن را در دیده بوسی نوروزی هم آوردند؟ پاسخ باز هم در همینجاست که “اول انتخابات برگزار کردیم، بعد عضویت شرکت‌کنندگان را کنترل کردیم و دست آخر هم سامانه عضوگیری را راه انداختیم!!!…”؟!

 

و اما مجتهدی…

چرا باید دوباره سر و کله او پیدا شود؟

یکی از دکترهای متخصص کارگروه روانکاوی لابد همین مجتهدی است. سوابقش به گفته سایت سیاووشان از این قرار است:

“دکترای تخصصی روان شناسی از دانشگاه هامبورگ با گرایش های تخصصی تحولی- بالینی ، بیماریهای روان – تنی و روان درمانی روان کاوانه

دانش آموخته ی دانشگاه های تهران ، هامبورگ و کالج روان کاوی آلمان (کللگ)”

چرا طفره می رود از گفتن اینکه در کدام دانشگاه کدام رشته را خوانده؟! فقط چندتا دانشگاه و چندتا رشته ردیف کرده!

به هیچ چیزی اش هم که کاری نداشته باشیم، همان روانکاوی که دوبار به دروغ از آن استفاده کرده:

اول: از “روان درمانی روان کاوانه” اگر منظور روان درمانی تحلیلی است، بنویس تحلیلی. اگر “روان کاوی” است پس انقدر از قافیه پرتی که نمی دانی «ناخودآگاه را درمان نمی‌کنند». [۲] ولی مردم دیگر پرت نیستند!

دوم: درباره کالج روان کاوی آلمان (کللگ) هم که هرچه ادعا کرده بودی بر باد رفته و سایت کلگ به کلی تغییر ماهیت داد [۳]

پس در انجمن روانشناسان ادعای چه داری؟

 

سوده رخشا

عضو انجمن فرویدی

 

۱- بشنوید و بخندید/ اختتامیه

۲- درسنامه‌های دکتر کدیور: جلسه مورخ ۳۰ فروردین ۱۳۸۰

۳- سایت این «کللگ» مجتهدی-فولادین تا ۲۸ خرداد ۹۴ محتویات دیگری داشت


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=22207

  تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۵، ساعت: 23:23