یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، میراث فرهنگی دلخراش ما

پایان ۲دهه دامداری درحریم درجه یک پاسارگاد

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: ۲ دهه فعالیت دامداری در حریم درجه یک مجموعه جهانی پاسارگاد اعتراض عمومی و مشکلات زیادی را برای بازدیدکنندگان این سایت تاریخی ایجاد کرده بود که فعالیت این دامداری متوقف شده است.

 

پاسارگاد

 

حمید فدایی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: در این ۲ دهه تلاش زیادی برای تملک این دامداری انجام شد که سرانجام در ماه های پایانی سال گذشته این دامداری که در فضایی به وسعت حدود چهار هزار متر مربع فعالیت داشت به طور کامل در تملک اداره کل میراث فرهنگی استان فارس قرار گرفت.
وی افزود: اجرای حکم تخریب ساختمان دامداری در حریم درجه یک در اختیار میراث فرهنگی فارس و پایگاه میراث جهانی پاسارگاد است.
وی اضافه کرد: ساختمان این دامداری در محدوده شهر مادر سلیمان مرکز پاسارگاد قرار گرفته که اجرای حکم تخریب آن با همکاری عوامل اجرایی این شهر انجام می‌شود.
او ادامه داد: برنامه دقیق و مشخصی برای تغییر کاربری ساختمان دامداری در پاسارگاد مشخص نشده است و به دلیل قرار گرفتن این ساختمان در حریم درجه یک محوطه میراث جهانی پاسارگاد، این محل به عنوان یک ظرفیت در کل مجموعه استفاده می شود.
فدایی عنوان داشت: عمده کاربری‌ها در این حریم از نوع زراعی است و اگر بنا تخریب شود به دلیل در حریم درجه یک بودن، اجازه ساخت و ساز جدیدی در محوطه نخواهیم داشت.
پیش از این مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس اعلام کرد: با تلاش حوزه حقوقی این سازمان حکم تخریب یک انبار دامداری که بطور غیرمجاز در حریم درجه یک میراث جهانی پاسارگاد احداث شده بود، از مرجع قضایی استان فارس دریافت شد.
مصیب امیری گفت: با پیگیری‌های میراث فرهنگی و همکاری دادگستری نسبت به ساخت و ساز این ساختمان جلوگیری شده و مجوز تخریب بنا صادر شده است که به زودی عملیات اجرایی تخریب این ساختمان بدون مجوز، در حریم درجه یک مجموعه جهانی پاسارگاد اجرایی می شود.
مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، مجموعه ای از سازه های باستانی بر جای مانده از دوران هخامنشیان است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس قرار دارد.
این مجموعه دربرگیرنده ساختمان هایی همچون آرامگاه کوروش، مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس و تنگه بلاغی است.
نام اصلی شهر پاسارگاد چیزی شبیه ‘ پَسَرگَد’ بوده و نام پاسارگاد از اسم قبیله شاهان پارسی یعنی قبیله ‘پاسارگاد’ گرفته شده که به معنای آنان که گُرز گران می‌کشند.
سرزمین پارس، زادگاه هخامنشیان بود و خاندان پارس از سال ۵۲۹ تا ۵۵۹ پیش از میلاد بر ایران حکومت می کردند.
مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، پنجمین مجموعه ثبت شده ایران است که در سال ۱۳۸۳خورشیدی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت شهر در ۱۱۰کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

 

منبع: ایرنا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=20904

  تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵، ساعت: ۲۱:۳۷