جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:تاریخچه، روانکاوی در انجمن فرویدی، سؤالات در مورد مدرک تحصیلی دکتر محمد صنعتی

پروانه محمد خانی، یا چگونه همه تخم مرغ های خود را در سبد عوضی بگذاریم

نویسنده: مرجان پشت مشهدی

 

«استاد باید انسان کامل باشد»؟!

خوبه صنعتی و شریعت و قهاری هستند!

 
برای من بسیار جالب و در عین حال آشناست این مطلب. به یاد دارم وقتی کلاس های دانشگاهی من بعد از کنگره ی صنعتی بنا به «دلخواه» رییس وقت بیمارستان برای ۴ هفته تعطیل شد هیچکس: نه مدیر گروه، نه معاون آموزشی دانشگاه و نه رییس تحصیلات تکمیلی جوابگوی سؤال من نبودند: «چگونه یک رییس بیمارستان می تواند کلاس های یک استاد را تعطیل کند؟!» این در حالی است که مدام از اساتید خواسته می شود «کلاس ها را به هیچ دلیلی تعطیل نکنند»!!! البته… ضوابط فقط برای کسانی است که روابطی ندارند. این در حالی بود که تا قبل از کنگره صنعتی کلاس های من طبق روال معمول دانشگاه تشکیل می شد…
این از بیمارستان رازی. و اما در گروه…
ترم بعد هیچ کلاسی به من داده نشد! در حالیکه یکی از اساتید جدید گروه ـ که از قضا در کنگره ی خواری توسط صنعتی افتخار «روانکاو»!!! شدن پیدا کرد ـ تقریباً تمام کلاس های کارشناسی ارشد را قبضه کرد. این تصمیم در جلسه شورای گروه گرفته شده بود که من در آن حضور نداشتم چون طبق تصویب همان شورای گروه من باید هر ۵ روز کاری را در بیمارستان روانپزشکی رازی بگذرانم و هیچ روزی در دانشگاه و طبیعتاً در جلسه گروه نباشم! با وجودیکه طبق حکم معاون پژوهشی دانشگاه و بنا به پیشنهاد مدیر گروه عضو شورای پژوهشی گروه هستم!!! بگذریم… دانشجویان به اینکه کلاس مورد نظر آنها به من داده نشده بود اعتراض کردند. آنها به من گفتند که واحد بر نمی دارند. به هرحال اعضای محترم گروه که با اعتراض های مکرر دانشجویان روبرو شدند به نظرشان رسید که هزینه کلاس ندادن به من ـ حداقل در آن ترم ـ بیشتر از فایده آن است! دو درس به من داده شد؛ فعلاً!
و ما هنوز داریم از این حرف می زنیم که «استاد باید انسان کامل باشد»!!!
هنوز به روزی فکر می کنم که انتشار مطلب مربوط به «سه شنبه های رازی» در بزرگترین نشریه الکترونیکی روانکاوی در جهان را به معاون آموزشی وقت دانشگاه اطلاع دادم و بخاطر «اینهمه زحمتی که کشیده بودیم» تشکر کرد و پیشنهاد داد این کلاس ها را در سامانه جامع آموزش مداوم هم ثبت کنیم. خبر معرفی این کلاس ها در نشریه لکان کوتیدین در سایت رسمی دانشگاه هم اعلام شد؛ به تاریخ ۱۲ شهریورماه ۱۳۹۳. این کلاسی بود که مدیر گروه اصرار داشت متوقف شود. شاید بپرسید چرا مدیر گروه باید از اینکه یکی از اعضای گروه در برگزاری کلاسی شرکت داشته که شاگرد لکان در مورد آن در نشریه اش مطلب چاپ کرده ناراحت شود؟ ولی کمی فکر کنید: شما چند استادیار حتی استاد تمام را می شناسید که در همان ۳ سال اول خدمتش در برگزاری کلاسی مشارکت داشته باشد که در نشریه ای به سردبیری ژک الن میلر ـ تنها شارح آثار لکان، بنیانگذار انجمن جهانی روانکاوی، و «فروید زنده» بنا به گفته دکتر کدیور ـ درباره اش مطلب نوشته شده باشد؟ بعنوان شاگرد دکتر کدیور این را می دانم که مقاله «رمان های خانوادگی» (فروید، ۱۹۰۹) را بیخود نخوانده ایم. همانطور که خانم دکتر در درسنامه این مقاله می گویند: «رشک در اکونومی روانی آدمیزاد نقش مهمی ایفا می کند.»
درست پس از کنگره ی خواری این «رشک» آدم ها را وادار کرد در فرصتی که فکر می کردند به دست آورده اند، از هیچ کاری فروگذار نکنند: از واحد ندادن تا … آن روزها را خوب بخاطر دارم: حتی بعضی از «همکاران» سعی می کردند مرا ندیده بگیرند تا مجبور نشوند با من سلام علیک کنند! و اخباری از اینکه من در کنگره ی صنعتی کفش پرت کرده ام یا از من شکایت قانونی شده یا قرار است مرا اخراج کنند و…!!!! می رسید که اینجا هم آنهایی که فکر می کردند فرصت خوبی به دستشان افتاده، تنور شایعات را گرم تر می کردند. در هر حال «هیچکس» از این فرصت خود را بی نصیب نگذاشت، واقعاً «هیچکس».
فقط یادآوری می کنم هنوز هم داریم از این حرف می زنیم که «استاد باید انسان کامل باشد»!!!
بگذریم…
امروز که مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه از من و خانم فدائی خواسته که برای گروه آنها سخنرانی برگزار کنیم با خودم می گویم فقط ۵ ماه زمان گذشت و در این ۵ ماه انجمن فرویدی نشان داد که از جایگاه برحق حرف می زند. فقط ۵ ماه بین «کنگره صنعتی» که ۳۰۰ نفر برایش کف می زدند و صنعتی! صنعتی! می کردند، و «امروز» فاصله هست و این ۵ ماه گویی ۵ سال نوری است؛ از بس که در آن حرکت بوده، از بس که راه طی شده! و این حرکت همان چیزی را ساخته که لکان از آن حرف می زند: زمان logic.
و چقدر حیف که «دانش» «گاه» اینقدر از قافله «زمان» عقب است!  
 
عضو انجمن فرویدی
دکتر مرجان پشت مشهدی

پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=9044

  تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۳، ساعت: ۲۳:۲۱