جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی

پستی در کانال تلگرامی «روانکاوی.ایران.میترا»

معنی اینکه فرد ملانکولیک می‌گوید حالا از همیشه بهترم اینست: وقتی می‌گوید من یک آدم پست، رذل و کثیفی‌ام که هیچوقت هم بهتر از این نبوده‌ام، به معنای اینست که او متوجه نیست که این یک واقعه است که فعلاً اتفاق افتاده؛ بلکه او معتقد است از قبل هم همینطوری بوده و همیشه وضع همین‌گونه بوده. ولی یک نکته دیگر هم هست؛ فروید می‌گوید: ای بابا! چرا شما فکر می‌کنید این آدم مریض است؟ شاید او از بقیه آدمها فقط تیزبین‌تر باشد و بیشتر به حقیقت وجود آدم پی‌برده‌ باشد. فروید می پرسد چرا باید یک آدمی اول مریض شود تا به چنین بینشی در مورد خودش دست پیدا کند (یا در مورد کل روح و روان آدمی)، و از هملت مثال می‌آورد که می‌گفت: «اگر قرار بود هر آدمی را به اندازه لیاقتش قضاوت کنند، هیچ کسی را از شلاق خوردن گریزی نبود.»

فروید سپس این اشارات را در پرانتز می‌گذارد و باز ادامه می‌دهد: علی رغم این حقیقت، ما به این وضعیت به عنوان یک بیماری نگاه می‌کنیم، چون آدمی که چنین نظراتی نسبت به خودش دارد “بیمار” است. نه اینکه این نظرات غلط باشد. خیر، این نظرات فقط غیرمعمول هستند چون آدمها معمولاً فکر می‌کنند تافته جدابافته هستند، و بنابراین وقتی این یکی با دیگران فرق کرده و این نظرات را نسبت به خودش دارد، پس «بیمار» است.

فروید می‌گوید توضیح دادن و متقاعد کردن بیمار به اینکه آنچه تو می‌گویی واقعیت ندارد، هیچ فایده‌ای ندارد نه از لحاظ درمانی و نه از لحاظ علمی سودی ندارد و اصلاً شایسته نیست، چون آنچه بیماران دارند راجع به آن صحبت می‌کنند وضعیت روانی خودشان است و این موضوع هیچ ربطی به وضعیت واقعی فرد ندارد. این نکته بود که ما روی آن تأمل کردیم و در این زمینه مثال کریس را آوردیم و این که آنها (ایگو سایکولوژیست ها) این نکته اساسی و بنیادی و مهم را ندیده گرفتند که: آنالیزان به آنالیز می‌آید تا از واقعیت «پسیکولوژیکش» صحبت کند نه از واقعیت «واقعی».

 

 

درسنامه‌های دکتر کدیور: سوگ و ملانکولی
نقاش: ونسان ون گوگ

 

# روانکاوی_فروید # روانکاوی_لاکانی # روانکاوی_عشق # روانکاوی_کودک # روانکاوی_مدرن # روانکاوی # روانکاوی_کلاسیک # میترا_کدیور # انجمن_فرویدی # صنعتی_روانکاو_نیست # روانپزشک_روانکاو_نیست # فروید_روانکاوی # فروید_زیگموند # لکان # ژک_لکان # روان # زیگموندفروید # زیگموند # ناخوداگاه # ناخودآگاه # روانکاو # هنر # تمدن # تمدن_باستان # کاپیتالیسم # عدالت # زبان_پارسی_را_پاس_بداریم # جامعه

 

منبع: کانال تلگرامی «روانکاوی.ایران.میترا»


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=52925

  تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۹، ساعت: ۰۸:۴۳