پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

پول‌های بلیط مترو از حساب‌های شخصی سر در آورد + سند

حالا کسانی که تا دیروز پاکی سردار را قسم می‌خوردند، «چیزهایی که نباید» را فهمیدند و محمدباقر قالیباف را سخت‌تر از همیشه پای حساب و کتاب نشاندند و قسم هم می‌خوردند تا قران آخر را جواب پس گیرند.

 

پول‌های بلیط مترو از حساب‌های شخصی سر در آورد+سند

 

همه چیز از آنجا شروع شد که علیرضا دبیر که تا پیش از این به عنوان حامی شهردار تهران شناخته می‌شد، در کسوت رییس کمسیون برنامه و بودجه شورای شهر گفت خبری از حمایت بی چون و چرا نیست و فسادهایی که او در گزارش‌های حسابرسی دیده، باید همه ببینند و بشنوند.

به این ترتیب برای اولین بار در تاریخ شهرداری گزارش‌های حسابرسی نه تنها به طور کامل در صحن شورا قرائت شدند، بلکه مهر محرمانه هم از پیشانیشان برداشته شد و سر از رسانه‌ها درآوردند.

 

بزرگ‌ترین تخلف تاریخ شهرداری

از بخت بد سردار قالیباف هم ظاهرا امسال که اعضای شورا یک پا ایستاده‌اند که از او حساب پس بگیرند، اوضاع از همیشه بدتر است. اوضاع آنقدر بد است که اقبال شاکری بعد از قرائت یکی از گزارش‌های حسابرس آن را «یاغی‌گری مالی» نامید که «نکبت‌اش دامن مدیران را می‌گیرد».

بر اساس گفته‌های اعضای شورا، شهرداری تهران بدترین روزهای تاریخ حسابرسی از بلدیه را می‌گذراند چرا که دیگر مانند دوره شهردار پیشین حرف از ۳۰۰ میلیون تومان هزینه فاقد نیست، این بار در شهرداری تهران هم استانداردهای فساد مالی مثل جاهای دیگر با انقلاب روبرو بوده‌اند. به طوری که یکی از مطلعین حسابرسی مالی از چندین میلیاردی تخلف صحبت می‌‌کند که بزرگ‌ترین تخلف مالی تاریخ شهرداری محسوب می‌شود.

 

سکوت سردار

اما کاپیتان تا الان درباره این فاجعه مالی سکوت کرده است، سکوتی که برخی آن را ناشی از خالی بودن چنته برای پاسخ‌گویی می‌دانند و برخی دیگر خرید زمان برای پیدا شدن سندهای نبوده.

عجیب اینکه در زمانی که حتی شهرداری تهران سیاست سکوت را انتخاب کرده است، تعدادی از اعضای شورای شهر که اوضاع را خیلی خراب دریافته‌اند، با فراموشی این نکته که نماینده مردم هستند نه شهرداری در مقام دفاع و به عبارتی لاپوشانی درآمده‌اند.

شاید بیشتر به طنز شبیه باشد که یک عضو شورای شهر که قرار است ناظر بر عملکرد شهردار تهران باشند، آنقدر ذوب در قالیباف است که در یک گفتگوی رسانه‌ای به صراحت می‌گوید: «من قبول ندارم کسی شهرداری تهران را متهم به فساد مالی کند.» و زمانی هم طرح این تئوری کلید خورد که قالیباف اعلام کرد منکر این نیست که در سازمان عریض و طویلی مثل شهرداری تهران فسادی وجود داشته باشد.

 

دفاع شتابزده‌ی سردار از سردار

در تبیین همین تئوری هم مرتضی طلایی، در جایگاه نایب رییس شورای شهر تهران، به خبرگزاری فارس رفت و در یک گفتگو یکباره نقش خود را فراموش کرد و تمام قد از قالیباف دفاع کرد و گفت نمی‌تواند قبول کند کسی او را متهم کند.

سردار طلایی در راستای تکذیب برخی از بندهای بسیار عجیب! گزارش حسابرسی به چند مورد اشاره کرد که یکی از آنها رفتن پول بلیط‌های الکترونیک مترو به حساب اشخاص بود به جای سازمان.

طلایی در این باره گفت: «در گزارش حسابرسی از این نکات نیست، اینها اطلاعات دوستان است، در گزارش حسابرسی این نبوده که فروش بلیت مترو به حساب رییس ایستگاه رفته است.»

سردار طلایی این بار هم با فراموشی جایگاه خودش به عنوان ناظر شهرداری، ترجیح داد برای رتق و فتق کردن این تخلف، بند صریح گزارش حسابرس را فراموش کند؛« کل وجوه بلیط‌های فروش رفته روزانه به اشتباه به حساب‌های بانکی شخصی مسولین هر ایستگاه واریز می‌شود و بصورت دوره‌ای و با تاخیر به حساب‌های شرکت منتقل می‌شود و مغایرت گیری این حساب‌ها انجام نمی‌شود!»

 

قالیباف زیر ذره‌بین

حالا سردار روزهای سختی را می‌گذارند، در سالی که قرار بود وقت آرامشش باشد، دیگر تنها طرف حسابش شورای شهر تهران نیست. اوضاع ظاهرا آنقدر خراب است که تعدادی از اعضای شورای شهر تهران از ترس اینکه این فسادها هم بروند کنار آنهایی که در سال‌های ۹۲ و ۹۳ قرار بود بررسی شود، موضوع را از شورا خارج کردند.

رییس کمسیون سلامت و خدمات شهری که در کنار علیرضا دبیر از سرسخت‌ترین خواستاران پاسخگویی شهردار تهران است، اعلام کرد که گزارش این تخلف‌ها را برای مقام معظم رهبری، بازررسی دفتر مقام معظم رهبری و دیوان محاسبات اداری ارسال کرده است.

از طرف دیگر یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه با ارسال اسنادی خواستار آن شد که نه تنها این تخلفات شهرداری تهران رسیدگی شود، بلکه پرونده شکایاتی که در سال ۹۲ و ۹۳ هم شده، به جریان بیفتد. بنابراین محمدباقر قالیباف که تا پیش از این جزیره امنی در بهشت برای خود ساخته بود، حالا غیر از شورای شهر باید پاسخ نهادهای دیگری را نیز بدهد. پاسخی که اسناد حسابرسی حکایت از آن دارد اگر غیرممکن نباشد، قطعا سهل نخواهد بود.

 

منبع: معماری نیوز

پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=17301

  تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۴، ساعت: ۱۹:۱۲